Impregnacja mebli ogrodowych na zimę – o czym pamiętać?

Taras i balkon
Impregnacja mebli ogrodowych na zimę – o czym pamiętać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Drewniane meble ogrodowe są szczególnie narażone na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych zimą. Dowiedz się, jak je zaimpregnować, by bez problemów przetrwały niskie temperatury.

Oczyść przed impregnacją

Zanim przystąpisz do zabezpieczania swoich mebli, musisz je oczyścić, uprzednio zdejmując z nich ewentualne poduszki i poszewki. Wyposażenie ogrodu łatwo zbiera resztki roślin oraz ziemię. Impregnat może mieć problem z wniknięciem w zabrudzone drewno. Zostawi tym samym jasne, niezabezpieczone plamy. Czyszczenie należy wykonać delikatnie, aby nie uszkodzić struktury mebla. Niedostępne zakamarki oczyść miękkim pędzlem lub sprężonym powietrzem. Zażywiczone i zatłuszczone drewno powinno być przemyte benzyną ekstrakcyjną. Musisz też pamiętać, by usunąć ewentualną starą powłokę impregnatu ręcznie lub szlifierką. Następnie przejdź do nakładania nowych warstw. Nie zapominaj, że brak odpowiedniej ochrony skróci żywotność Twoich mebli.

Zabezpiecz metalowe elementy

Metalowe elementy także wymagają specjalnego przygotowania na zimę. Aluminiowe akcesoria są najodporniejsze na warunki atmosferyczne, jednak niektóre z innych tworzyw wymagają konserwacji. Możesz użyć w tym celu myjki wysokociśnieniowej lub wody i szmatki. Przetrzyj meble alkoholem, aby pozbyć się z ich powierzchni zarodników grzybów. Jeśli zauważysz na metalu odpryski emalii czy rdzę, użyj drucianej szczotki lub papieru ściernego. Aby zatrzymać proces utleniania żelaza, przecieraj żeliwne akcesoria szmatką nasączoną oliwą lub olejem. Posłuży to jako awaryjny impregnat. Jeśli tylko możesz, korzystaj jednak ze specjalnych środków i pokrywaj nimi swoje meble według instrukcji podanej na opakowaniu.

Jak chronić wiklinę?

Wiklina jest szczególnym materiałem. Potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji, gdyż pod wpływem wilgoci może odbarwić się, a nawet zacząć się kruszyć. Zastosowanie sprayu przeznaczonego do impregnacji wikliny jest wręcz wymagane przed początkiem zimy. Jest on dostosowany do tego materiału i zapewnia mu niezawodną ochronę. Do codziennej pielęgnacji i usuwania drobnych zabrudzeń poleca się natomiast roztwór wody z kilkoma kroplami cytryny. Nawet jeśli Twoje wiklinowe meble zostały zaimpregnowane, pamiętaj aby nie przechowywać ich w przemoczonych pokrowcach. Takie środowisko mogłoby sprzyjać powstawaniu grzybów i pleśni.

Nakładanie impregnatu

Jeśli drewno jest suche, możesz przejść do nakładania preparatu. Impregnat może być zaaplikowany ręcznie – poprzez malowanie, bądź maszynowo – natryskiem. Jeśli nie posiadasz wielu mebli ogrodowych, pierwszy sposób będzie dla Ciebie odpowiedni. Substancję wystarczy nałożyć na uprzednio oczyszczone, suche drewno pędzlem lub wałkiem. W zależności od producenta impregnatu, powinno aplikować się kilka równomiernie rozprowadzonych warstw. Na koniec, nie wolno zapominać, że nie poleca się wstawiać na zimę drewnianych mebli do silnie ogrzanych pomieszczeń, takich jak kotłownia.

Zdj. główne: Deborah Lehmann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zadaszenie tarasów – praktyczne rozwiązanie dla każdego domu
Zadaszenie tarasów – praktyczne rozwiązanie dla każdego domu
Zadaszenie tarasów to coraz popularniejszy element wyposażenia domów i mieszkań. W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej temu, jakie są zalety zadaszenia tarasów, jakie materiały i rodzaje zadaszeń są dostępne na rynku oraz jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego zadaszenia.
Chodnik do domu — echo przeszłości czy ponadczasowa klasyka?
Chodnik do domu — echo przeszłości czy ponadczasowa klasyka?
Kolorowy chodnik w przedpokoju wielu osobom kojarzy się z wystrojem rodem z PRL, często stanowiącym synonim kiczu. Podobnie jak dywany i wykładziny, na wiele lat zniknęły z modnie urządzonych wnętrz. Od kilku lat można jednak zauważyć coraz więcej propozycji tego typu produktów.
Na jakie parametry poszycia dachu zwrócić uwagę?
Na jakie parametry poszycia dachu zwrócić uwagę?
Podczas budowy nowego domu trzeba wieloaspektowo przemyśleć liczne kwestie i dokonać wielu wyborów. Jednym z kluczowych aspektów jest wybór odpowiedniego poszycia dachu. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?
Ostatnie wpisy