Drewniane meble ogrodowe są szczególnie narażone na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych zimą. Dowiedz się, jak je zaimpregnować, by bez problemów przetrwały niskie temperatury.
Zanim przystąpisz do zabezpieczania swoich mebli, musisz je oczyścić, uprzednio zdejmując z nich ewentualne poduszki i poszewki. Wyposażenie ogrodu łatwo zbiera resztki roślin oraz ziemię. Impregnat może mieć problem z wniknięciem w zabrudzone drewno. Zostawi tym samym jasne, niezabezpieczone plamy. Czyszczenie należy wykonać delikatnie, aby nie uszkodzić struktury mebla. Niedostępne zakamarki oczyść miękkim pędzlem lub sprężonym powietrzem. Zażywiczone i zatłuszczone drewno powinno być przemyte benzyną ekstrakcyjną. Musisz też pamiętać, by usunąć ewentualną starą powłokę impregnatu ręcznie lub szlifierką. Następnie przejdź do nakładania nowych warstw. Nie zapominaj, że brak odpowiedniej ochrony skróci żywotność Twoich mebli.
Metalowe elementy także wymagają specjalnego przygotowania na zimę. Aluminiowe akcesoria są najodporniejsze na warunki atmosferyczne, jednak niektóre z innych tworzyw wymagają konserwacji. Możesz użyć w tym celu myjki wysokociśnieniowej lub wody i szmatki. Przetrzyj meble alkoholem, aby pozbyć się z ich powierzchni zarodników grzybów. Jeśli zauważysz na metalu odpryski emalii czy rdzę, użyj drucianej szczotki lub papieru ściernego. Aby zatrzymać proces utleniania żelaza, przecieraj żeliwne akcesoria szmatką nasączoną oliwą lub olejem. Posłuży to jako awaryjny impregnat. Jeśli tylko możesz, korzystaj jednak ze specjalnych środków i pokrywaj nimi swoje meble według instrukcji podanej na opakowaniu.
Wiklina jest szczególnym materiałem. Potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji, gdyż pod wpływem wilgoci może odbarwić się, a nawet zacząć się kruszyć. Zastosowanie sprayu przeznaczonego do impregnacji wikliny jest wręcz wymagane przed początkiem zimy. Jest on dostosowany do tego materiału i zapewnia mu niezawodną ochronę. Do codziennej pielęgnacji i usuwania drobnych zabrudzeń poleca się natomiast roztwór wody z kilkoma kroplami cytryny. Nawet jeśli Twoje wiklinowe meble zostały zaimpregnowane, pamiętaj aby nie przechowywać ich w przemoczonych pokrowcach. Takie środowisko mogłoby sprzyjać powstawaniu grzybów i pleśni.
Jeśli drewno jest suche, możesz przejść do nakładania preparatu. Impregnat może być zaaplikowany ręcznie – poprzez malowanie, bądź maszynowo – natryskiem. Jeśli nie posiadasz wielu mebli ogrodowych, pierwszy sposób będzie dla Ciebie odpowiedni. Substancję wystarczy nałożyć na uprzednio oczyszczone, suche drewno pędzlem lub wałkiem. W zależności od producenta impregnatu, powinno aplikować się kilka równomiernie rozprowadzonych warstw. Na koniec, nie wolno zapominać, że nie poleca się wstawiać na zimę drewnianych mebli do silnie ogrzanych pomieszczeń, takich jak kotłownia.
Zdj. główne: Deborah Lehmann/unsplash.com