Jak stworzyć warzywnik w ogrodzie?

Jak stworzyć warzywnik w ogrodzie?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Warzywnik w ogrodzie to marzenie wielu posiadaczy działki, którą chcieliby zaaranżować na stanowiska pod uprawę warzyw. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż świeże pomidory, ogórki, rzodkiewki czy też aromatyczne zioła to sprawdzony sposób na pyszne i zdrowe posiłki. Jednak stworzenie własnego warzywnika to nie lada wyzwanie, dlatego w dzisiejszym artykule podpowiadamy, od czego zacząć uprawę, jak przygotować stanowiska i na co zwrócić szczególną uwagę. Życzymy miłej lektury!

Po pierwsze: wybierz odpowiednie stanowisko

Wybór odpowiedniego stanowiska to podstawa podczas aranżacji warzywnika w ogrodzie. Tak naprawdę możesz na niego znaleźć miejsce zarówno w małym ogródku, jak i na przestronnej działce – wszystko zależy od właściwej organizacji i rozplanowania dostępnej przestrzeni. Możesz zacząć od większej doniczki, skrzyni z ziemią lub nawet worka wypełnionego po brzegi odpowiednim podłożem. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w mniejszych ogródkach. Natomiast na większym terenie można zaaranżować klasyczne grządki i rabaty, które jednocześnie będą piękną ozdobą każdej działki.

Oczywiście ważne jest miejsce, a konkretniej nasłonecznienie. Warto wybrać stanowiska, w których jest dużo słońca (najlepiej minimum 6 godzin w ciągu dnia), gdyż im więcej promieni słonecznych będzie działać na plony, tym będą dorodniejsze, zdrowsze i smaczniejsze. Ponadto każde stanowisko warto ochronić przed wiatrem, stosując specjalne osłony.

Po drugie: zadbaj o ziemię

Gdy już zdecydujesz, które miejsce w ogródku będzie najkorzystniejsze dla uprawy warzyw, przyjdzie czas na zadbanie o ziemie. Gleba powinna być odpowiednio przekopana, użyźniona, uzupełniona w niezbędne składniki pokarmowe. Dodatkowo ziemia powinna mieć lekko kwaśny odczyn, najlepiej na poziomie 6 lub 6,5 pH oraz być wilgotna i dobrze przepuszczalna. Warto stosować wysokiej jakości nawozy, które pomogą zapewnić warzywom odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju.

Po trzecie: wybierz gatunki warzyw

Jakie gatunki warzyw uprawiać w ogrodzie? Tak naprawdę dowolne. Wszystko zależy od Ciebie i od indywidualnych preferencji. Warto poczytać o wymaganiach konkretnych warzyw, co z pewnością ułatwi wybór, gdyż niektóre są mniej, a inne bardziej wymagające, dlatego wiele zależy również od Twojego czasu, który będziesz w stanie poświęcić na doglądanie swojego ogródka.

Po czwarte: zaopatrz się w niezbędne akcesoria i wysokiej jakości nasiona

Przede wszystkim warto wybrać wysokiej jakości nasiona w sprawdzonym miejscu, w którym możesz mieć pewność udanych zakupów. Szeroki wybór znajdziesz między innymi na stronie https://sklep-nasiona.pl/warzywa-sklep-nasiona/. Sklep ten od lat specjalizuje się w sprzedaży różnego rodzaju nasion, a oferowane produkty cieszą się doskonałą opinią. W asortymencie można także znaleźć niezbędne akcesoria do uprawy warzyw, ich zasiania i właściwej pielęgnacji.

Po piąte: doglądaj i pielęgnuj

Doglądanie i pielęgnowanie ogródka jest niezwykle istotne, jeśli zależy Ci na uzyskaniu jak najwyższej jakości plonów. W tym celu należy pamiętać o odchwaszczaniu, które jest podstawowym zabiegiem. Należy wykonywać go regularnie, podobnie jak podlewanie, które jest szczególnie ważne podczas upałów. Równie istotne jest wspomniane wcześniej nawożenie. Ziemię można nawozić kompostem lub podlewać biohumusem. Niekiedy dobrze sprawdzą się nawozy mineralne, jednak przed zastosowaniem środków nawożących należy przeanalizować podłoże, aby nie dopuścić do przenawożenia bądź też uniknąć niedoboru niezbędnych składników pokarmowych.

Fot.: Jonathan Hanna/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nasada kominowa – Jak działa? Co daje? Jaką wybrać?
Nasada kominowa – Jak działa? Co daje? Jaką wybrać?
Prawidłowe odprowadzanie zużytego powietrza i spalin z mieszkań to najczęściej sprawa grawitacyjna. Ta metoda wykorzystuje naturalną tendencję ciepłego powietrza do wznoszenia się w górę.
Pułapka basowa – co to jest i jak działa?
Pułapka basowa – co to jest i jak działa?
Zapewnienie bardzo dobrej akustyki pomieszczeń wymaga zastosowania różnorakich rozwiązań pozwalających na osiągnięcie oczekiwanych efektów. Można wśród nich wymienić m.in. pułapki basowe, których działanie, przeznaczenie i zalety opisujemy w poniższym artykule.
Jakie prace wykonać w ogrodzie?
Jakie prace wykonać w ogrodzie?
Prace ogrodowe mogą dawać mnóstwo radości – zarówno te najmniejsze, jak i naprawdę spektakularne. A jesień wcale nie oznacza, że musisz odsunąć swoją pasję na bok. Wręcz przeciwnie! Na niektóre ogrodowe wyzwania nie ma lepszego czasu.
Ostatnie wpisy