Balkon aranżacje. 5 sposobów na zacienienie balkonu

Balkon aranżacje. 5 sposobów na zacienienie balkonu
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Balkon jest idealnym miejscem na wypoczynek i hodowlę roślin. Niestety, zdarza się, że jest zbyt mocno nasłoneczniony. Jak dostosować go do naszych wymagań? Niekoniecznie potrzebna jest kosztowna przebudowa. Oto 5 przydatnych sposobów na zacienienie balkonu. 

Co skłania nas najczęściej do zacienienia balkonu?

Powodem, który skłania nas do zacienienia balkonu, jest jego zbyt mocne nasłonecznienie latem, które staje się dla nas uciążliwe. Owszem, nasłonecznienie bywa zaletą jesienią i wczesną wiosną, ale już latem może stać się bardzo uciążliwe. Wykorzystuje się wtedy różne sposoby na osłonięcie tej przestrzeni przed promieniami słońca. Jednym z nich jest zabudowa balkonu. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to zabieg kosztowny. Źle wykonany może sprawić, że wcale nie będzie nam łatwiej znieść upały. 

taras balkon
Photo by Ulrike Mai from Pixabay.com

Po co jeszcze osłaniać balkon? 

Odpowiednio wykonana przesłona może spełniać dodatkowe funkcje ochronne. W sytuacji, gdy balkon wychodzi na dość ruchliwą ulicę, będzie możliwe uchronienie się od kurzu i pyłu. Straszny przestanie być nam również wiatr. Co jeszcze może przeszkadzać w użytkowaniu balkonu? Dla wielu osób problemem jest uciążliwy wzrok sąsiadów. Z nim także poradzimy sobie, stosując różnego rodzaju przesłony. Jakie? Oto 5 wartych rozważenia pomysłów.

Balkon osłonięty przez rośliny

Prosty sposób, który spodoba się w szczególności osobom z ogrodniczym zacięciem. Można postawić na pnącza, które chętnie wiją się w kierunku słońca, np. nasturcje,  powojniki, milin, hortensje pnące lub wiciokrzewy. Niektóre z nich to rośliny zimozielone, co warto wykorzystać. Alternatywą może być wybór drzewek owocowych i iglastych o miniaturowych rozmiarach, które sadzi się w okazałych donicach. 

Balkon z parasolem

Parasol ogrodowy to kolejna propozycja, która osłoni nasz balkon. Dzięki temu rozwiązaniu zyskamy też ochronę przed deszczem. Za parasol nie zapłacimy dużo, bez problemu możemy kupić go w zestawie z obciążnikiem lub rozwiązać sprawę montażu we własnym zakresie. Dodatkowo otwiera się przed nami możliwość zakupu egzemplarza z boczną lokalizacją kija lub łamanego, o różnej grubości i jakości materiału. Każdy znajdzie taki design, jaki mu najbardziej odpowiada. 

Osłona lamelowa

Można też pokusić się o wykorzystanie rozwiązań, które bardzo często stosuje się w ogrodach. Jednym z nich są przęsła lamelowe o różnym poziomie przenikliwości, które wykorzystuje się zwłaszcza w przypadku większych balkonów. Co zyskujemy w ten sposób? Przęsło jest stosunkowo tanim rozwiązaniem. Można dobrać różne rozmiary i sposoby wykończenia – egzemplarze z kratką nadają się także do tego, aby puścić na nie pnące rośliny. Musimy pamiętać wtedy, aby dobrze przymocować takie przęsła. 

Markiza balkonowa

Wciąż bardzo popularne i chętnie wybierane rozwiązanie. Warto przy jej wyborze zwracać uwagę zarówno na kolorystykę, jakość tkaniny, jak i trwałość wykonania samego stelaża. Tkanina powinna być wodoodporna, mocna i łatwa do wyczyszczenia lub uprania. Najlepiej jest wybierać modele z kasetą, w której ukryjemy materiał po jego zwinięciu. Dzięki temu dłużej będzie nam służył i zachowa estetyczny wygląd. 

>> Zobacz też: Jak rozmnażać pelargonie?

Mata osłonowa  

Można wybierać wśród materiałów naturalnych i sztucznych. Z powodzeniem można postawić na maty wykonane ze słomy, bambusa, lub wikliny. Te ostatnie zakupimy również w wersji impregnowanej. Pozwoli nam ona dłużej cieszyć się matą osłonową nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sadzenie kukurydzy – najważniejsze informacje
Sadzenie kukurydzy – najważniejsze informacje
Chcesz zacząć sadzić kukurydzę? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na jej temat!
Jak z ogrodu stworzyć oazę odpoczynku?
Jak z ogrodu stworzyć oazę odpoczynku?
Marzy Ci się w ogrodzie prywatny i urokliwy kącik, w którym możesz się zrelaksować po ciężkim dniu? Zobacz, jak go stworzyć!
Jak wybrać mieszkanie na wynajem? Poradnik dla początkujących
Jak wybrać mieszkanie na wynajem? Poradnik dla początkujących
Poznaj kluczowe zasady wyboru idealnego mieszkania na wynajem. Nasz szczegółowy poradnik dla początkujących pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru!
Ostatnie wpisy