Jakie prace wykonać w gospodarstwie rolnym?

Kalendarz ogrodnika
Jakie prace wykonać w gospodarstwie rolnym?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Gospodarstwo rolne to duży obowiązek i ciężka praca. W takim miejscu na pewno nie można narzekać na nudę. Zobacz, jakie prace trzeba wykonywać w gospodarstwie rolnym. 

Co to jest gospodarstwo rolne? 

Jeśli chcesz dobrze rozumieć jakie obowiązki wykonuje się w gospodarstwie rolnym, na początek warto wiedzieć, czym ono w ogóle jest. Przez to pojęcie rozumiane jest gospodarstwo służące prowadzeniu działalności rolniczej. Do gospodarstwa rolnego należeć mogą: 

 • grunty rolne;
 • grunty leśne;
 • budynki lub ich części;
 • urządzenia;
 • inwentarz. 

Jednak będą one podlegać pod gospodarstwo tylko wtedy, gdy będą stanowić jego zorganizowaną całość. Ponadto za gospodarstwa rolne uznaje się tylko nieruchomości, których łączna powierzchnia jest nie mniejsza niż 1 ha, przy czym większość utrzymuje się na stałym poziomie około 10 ha. Jak widać, są to ogromne obszary, na których praca nigdy się nie kończy. 

Prace wykonywane w gospodarstwie rolnym 

Pracą w gospodarstwie rolnym zajmuje się rolnik. Jest to osoba, która posiada lub dzierżawi nieruchomości rolne. Główne prace, które musi wykonać to uprawa roli, sadów, ogrodów oraz hodowla zwierząt gospodarskich. Czynności, które trzeba zrealizować, będą inne w różnych miejscach, ponieważ są zależne od wielkości gospodarstwa oraz jego profilu. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że należy wykonywać je siedem dni w tygodniu — zwłaszcza gdy rolnik zdecydował się na hodowlę zwierząt. Innymi zadaniami, które wykonuje się w gospodarstwie rolnym, są: 

 • rozsady warzyw — małe rośliny wyhodowane w doniczkach, gdy już dostatecznie podrosną, przesadza się do gruntu, gdy dni są już wystarczająco ciepłe; 
 • nawożenie upraw i odpowiednia pielęgnacja — w tym nawożenie, pielenie czy odpowiednie podlewanie;
 • przygotowywanie gruntów rolnych pod siew;
 • opiekowanie się zwierzętami — dbanie o ich odpowiednią dietę poprzez odpowiednie komponenty paszowe, wyprowadzanie ich na łąkę czy też dbanie o czystość w ich boksach;
 • wykorzystywanie specjalnych maszyn i urządzeń do codziennych czynności;
 • zbieranie plonów.

Praca ta wymaga sporo siły fizycznej, jednak dzisiaj także ważna jest umiejętność posługiwania się nowoczesnym sprzętem, jak na przykład specjalistycznym traktorem, który ułatwi pracę na roli. Ponadto trzeba stale poszerzać swoją wiedzę na temat roślin i zwierząt. Jeśli myślałeś o pracy na roli, niewątpliwie przyda ci się wiele cierpliwości, wytrzymałości, ale przede wszystkim liczyć będzie się pracowitość.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ile może kosztować ogród? Sprawdź!
Ile może kosztować ogród? Sprawdź!
Posiadanie własnego ogrodu to marzeniu wielu osób. Nie tylko miłośników zieleni, kwiatów oraz uprawnia hodowli warzyw i owoców, lecz także […]
Funkcjonalny taras wentylowany – tanie i szybkie rozwiązanie
Funkcjonalny taras wentylowany – tanie i szybkie rozwiązanie
Taras wentylowany to specjalna technologia budowania tarasów ma stabilnych wylewkach lub bezpośrednio na gruncie. Jest to metoda zapewniająca bardzo ładne efekty wizualne i nadająca bardzo wiele cech użytkowych. Jest również niedroga i bardzo prosta w zastosowaniu. Na czym dokładnie polega?
Grill węglowy — jak wybrać idealny model?
Grill węglowy — jak wybrać idealny model?
Dowiedz się, jaki model wybrać, aby posłużył Ci długie lata.
Ostatnie wpisy