Luty w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?

Luty w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Luty, choć jest miesiącem zimowym, to należy w nim rozpocząć przygotowania do wiosny. Jakie prace ogrodowe można wykonać w lutym?

Prace w sadzie

1. Należy sprawdzić stan bielenia drzewek owocowych. Jeśli opady zmyły wapno z drzew, to trzeba powtórzyć zabieg bielenia.

2. Można rozpocząć cięcie krzewów i drzew owocowych. W lutym można przycinać krzewy takie jak:

 • malina,
 • porzeczka,
 • agrest.

3. W lutym można delikatnie przycinać mrozoodporne gatunki drzew takie jak jabłoń i grusza. Jeśli cięcie będzie za mocne, to rany należy posmarować maścią ogrodniczą.

4. Podczas przycinania drzew i krzewów należy dokładnie przyjrzeć się roślinom, czy nie mają żadnych oznak chorób, które należałoby leczyć poprzez stosowanie oprysków.

5. Jeśli w sąsiednich ogrodach została zauważona kędzierzawość liści brzoskwiń lub torbiel śliw, to warto w lutym rozpocząć opryski.

6. Warto sprawdzić stan zabezpieczeń drzew przed zającami. Jeśli osłona pnia została uszkodzona lub nie została w ogóle założona, to należy posmarować drzewo preparatem odstraszającym zające.

7. Pnie drzew mogą zostać pogryzione przez gryzonie. Jeśli tak się stanie, to rany na drzewach muszą zostać posmarowane maścią ogrodniczą. Aby zabezpieczyć drzewa przed atakami gryzoni, należy udeptać śnieg wokół drzew – gdy przymarznie, będzie stanowił zaporę.

8. Śniegiem z działki warto przysypać krzewy porzeczki, dzięki czemu pąki będą tydzień później się rozwijać – jest to ważne, jeśli wystąpią wiosenne przymrozki.

ogrodnik przycinający drzewa
Photo by Christian Riedl from Pixabay.com

4 prace w ogródku warzywnym

1. Jeśli liście zostały pozostawione na ściółkę, to należy je zgrabić i przerobić na kompost.

2. Przed nastaniem mrozów należy przykryć ozime warzywa agrowłókniną.

3. W połowie lutego można rozpocząć produkcję rozsad wczesnych warzyw takich jak m.in.:

 • por,
 • cebula,
 • seler,
 • sałata,
 • warzywa kapustne.

4. Do pojemników można wysiać również nasiona pomidorów.

Najlepiej jest wysiewać warzywa w wielodoniczkach, które powinny być wymiarami dopasowane do wymagań wysiewanych warzyw. Gdy brakuje miejsca na przechowywanie dużych donic, to należy wysiewać większą ilość nasion do tych mniejszych, a następnie siewki przepikować do pojedynczych doniczek.

grabie
Photo by Dean Moriarty from Pixabay.com

Prace w ogrodzie ozdobnym

Odwiedzając rabatki w lutym, należy bardzo uważać, aby nie zdeptać kiełków wiosennych kwiatów cebulowych.

1. Silne wiatry mogą narobić bardzo dużo szkód w rabatkach z bylinami i zimozielonymi krzewami. Dlatego ważne jest stałe kontrolowanie okryć roślin.

2. W lutym można wysiać do gruntu (jeśli temperatura jest powyżej 0) rośliny takie jak:

 • tojad,
 • miłek,
 • goryczka.

3. Oczekując na wiosnę, można rozpocząć w domu własną produkcję rozsad kwiatów, poprzez wysianie do pojemników nasion roślin jednorocznych m.in.:

 • lobelii,
 • petunii,
 • szałwii błyszczącej,
 • aksamitki.

Na początku lutego warto również wysiać pelargonię i begonię stale kwitnącą.

Gdy wzejdą nasiona kwiatów wysiane w lutym, to co dwa tygodnie należy je podlewać nawozem wieloskładnikowym. Gdy siewki będą miały po 3 lub 4 listki, to należy je przepikować z bryłką ziemi do większych pojemników. Dzięki temu zabiegowi, rośliny będą lepiej rosnąć.

4. W czasie bez mroźnych dni można wykonać cięcie odmładzająco-formujące krzewów kwitnących latem i jesienią. Do końca lutego można dokonać cięcia odmładzającego żywopłotów.

5. Jeśli w ogrodzie jest staw i zimują w nim ryby, to należy zwracać uwagę, aby tafla wody nie zamarzła. Jeśli pojawił się lód, to należy wyrąbać przerębel. Aby zapobiec zamarznięciu tafli lodu można użyć styropianowego przerębla.

6. Należy rozbijać skorupę śnieżną na trawie, dzięki czemu można zapobiec pleśni śniegowej. Gdy na trawniku nie ma śniegu i temperatura jest powyżej zera, to należy:

 • wykonać aerację;
 • jeśli podłoże jest zbyt zwiędłe, to warto wykonać wertykulację i piaskowanie;
 • wygrabić kępki mchu i sfilcowane źdźbła traw;
 • nawieźć trawę nawozem z dodatkiem fosforu i wapnia.

Prace związane z roślinami domowymi i balkonowymi

Kwiaty domowe

Pod koniec lutego należy mocniej podlewać kwiaty doniczkowe. Jeśli w doniczkach kwiatów wymagających stałej wilgotności gleby, rozwija się na powierzchni ziemi biały lub kremowy nalot grzybni, to należy go jak szybciej usunąć, bo może osłabić korzenie i utrudnić pobieranie składników odżywczych z gleby.

Mieszkanie należy częściej wietrzyć, kwiaty, które znajdują się na oknach południowych, należy chronić przed nadmiernym nagrzaniem.

Kaktusy należy ustawić w miejscu jasnym i słonecznym, należy je również delikatnie podlewać. Warto obserwować, czy nie mają oznak chorób.

>> Przeczytaj także: Marzec w ogrodzie. Sprawdź, jakie prace należy wykonać

Koniec lutego jest końcem spoczynku roślin zimujących w pomieszczeniach, czyli:

 • fuksji,
 • bugenwilii,
 • oleandra pospolitego.

Uszkodzone pędy należy wyciąć, a zdrowe skrócić o połowę. Po przycięciu można je przenieść do cieplejszego pomieszczenia i rozpocząć nawożenie. Dzięki temu kwiaty będą lepiej kwitły.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie zastosowanie mają igłofiltry?
Jakie zastosowanie mają igłofiltry?
Igłofiltry, czyli tak naprawdę filtry igłowe, to urządzenia o specjalistycznym przeznaczeniu, służące do odprowadzania wody gruntowej z miejsc szczególnie narażonych na jej odkładanie się.
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do organizacji przestrzeni w szafie
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do organizacji przestrzeni w szafie
Odkryj sposoby na efektywne zorganizowanie przestrzeni w szafie za pomocą odpowiednio dobranych akcesoriów. Zainspiruj się i stwórz funkcjonalne miejsce na swoje rzeczy.
Jak przygotować trawnik do zimy?
Jak przygotować trawnik do zimy?
Chcesz, aby Twój trawnik szybko zazielenił się na wiosnę? Wykonaj te prace w czasie jesieni, aby odpowiednio przygotować swój trawnik na okres zimy.
Ostatnie wpisy