Remont łazienki – co zaplanować?

Remont łazienki – co zaplanować?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Remont łazienki to nie lada wyzwanie, bez względu na jej wielkość. Na koszt zmiany wyglądu łazienki wpływają różne rzeczy, zarówno elementy wyposażenia jak i ewentualne prace ekipy remontowej.

Od czego zacząć?

Łazienka powinna nie tylko się dobrze prezentować, ale być przede wszystkim funkcjonalna. To jedno z najbardziej intensywnie wykorzystywanych pomieszczeń w domu, dlatego na początku warto zastanowić się nad tym, jakie są potrzeby każdego z domowników. To pozwoli wybrać rozwiązania aranżacyjne, które zaspokoją je wszystkie.

Podłoga i ściany

Generalny remont łazienki często oznacza wymianę okładziny podłogi oraz ścian. Możliwości na zmiany jest bardzo dużo. Można zdecydować się na przykład na płytki ceramiczne. To najczęściej wybierane rozwiązanie. Są łatwe w montażu i trwałe. Najczęstszym materiałem płytek jest gres. Jest trwały i odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i, co ważne w łazience, ma niską nasiąkliwość.

Coraz więcej osób decyduje się na bardziej oryginalne rozwiązania, na przykład na okładzinę kamienną – marmur czy granit. Kamienne płytki są bardzo trwałe i odporne na łazienkowe warunki, poza tym łatwo utrzymać je w czystości.

Wyposażenie

Najważniejsze pytanie, jakie należy sobie zadać przed rozpoczęciem remontu łazienki, to jakie wyposażenie jest konieczne w łazience. Przede wszystkim, co wybrać: prysznic, wannę czy rozwiązanie 2 w 1? Jeżeli wśród domowników są osoby starsze, najlepszym rozwiązaniem będzie kabina z niskim brodzikiem, z kolei w przypadku małych dzieci najlepiej sprawdzi się głęboki brodzik. Kolejnymi niezbędnymi elementami wyposażenia łazienki są umywalki i toaleta. Tutaj też mamy możliwość dostosowania ich do potrzeb domowników.

Decydując się na elementy armatury, warto wybierać producentów, którzy oferują produkty wysokiej jakości, na przykład Marmite. Dobra jakość wyposażenia łazienki pozwoli na dłuższy czas jego użytkowania, a to z kolei odsunie w czasie konieczność kolejnego remontu.

Wygląd armatury powinien być dostosowany do całej aranżacji. Producenci oferują na przykład baterie kuchenne i łazienkowe w różnych kolorach, kształtach i wykonane z różnych materiałów. Dzięki temu każdy z łatwością znajdzie rozwiązanie idealne do jego łazienki, zarówno pod względem wyglądu, jak i ponoszonych kosztów.

Styl wnętrza

To, w jakim stylu będzie urządzone wnętrze, także trzeba zaplanować już wcześniej. Często konkretne stylistyki narzucają kolorystykę ceramiki, podłóg i ścian, mebli i wspomnianej armatury. Jeśli ktoś nie jest w stanie sobie jednak wyobrazić ewentualnego wyglądu łazienki po remoncie i zaplanować go, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, czyli architekta albo dekoratora wnętrz. Pomogą oni wybrać wyposażenie i aranżację, która najlepiej będzie odpowiadać potrzebom.

Kosztorys

Zaplanowanie poniesionych kosztów jest bardzo ważnym elementem każdego remontu, także łazienki. W zależności od tego, jakim budżetem dysponujemy, inaczej będzie można zaplanować wygląd wnętrza i to, jakie czynności zostaną wykonane.

Planując poniesione koszty, warto wziąć pod uwagę nieplanowane wydatki i modyfikacje, które niemal zawsze pojawiają się przy remoncie. W takich sytuacjach koniecznością jest posiadanie zapasu pieniędzy, dzięki któremu będzie można doprowadzić remont do końca.

Poniesione koszty będą się różnić w zależności od wielkości łazienki oraz tego, czy zatrudnimy fachowców. Nie wszystkie rzeczy jesteśmy w stanie zrobić sami, jednak jeśli planujemy jedynie drobne zmiany, warto wykonać je samodzielnie.

Zdj. główne: Collov Home Design/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Drewutnia ogrodowa z szafką. Gotowa czy własna?
Drewutnia ogrodowa z szafką. Gotowa czy własna?
Drewutnia ogrodowa z szafą – postawić na gotową ze sklepu czy zbudować własną? Jak ma się do tego inflacja? Sprawdzamy!
Jak urządzić łazienkę bez barier, czyli o prysznicu walk-in słów kilka
Jak urządzić łazienkę bez barier, czyli o prysznicu walk-in słów kilka
Jak zatem urządzić łazienkę bez barier i jaką rolę odgrywa w niej prysznic walk-in z odpływem linowym?
Przygotuj swój ogród na wiosnę
Przygotuj swój ogród na wiosnę
Jakie prace należy wykonać, aby przygotować ogród na nowy sezon? Podpowiadamy jak krok po kroku przygotować grządki i rabatki na sadzenie nowych roślin.
Ostatnie wpisy