O czym pomyśleć przed budową domu?

O czym pomyśleć przed budową domu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Budowa domu to nie tylko kosztowna, ale też dość skomplikowana inwestycja – przed jej rozpoczęciem warto zatem dobrze się przygotować. Dzięki temu możesz uniknąć wielu przykrych niespodzianek. Co należy przemyśleć przed budową domu? O jakich kwestiach nie można zapomnieć? 

Sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Zanim zaczniesz budować dom, powinieneś ze sporym wyprzedzeniem sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W MPZP, jeśli zostało ustalone dla danego obszaru, sprawdzisz takie informacje, jak:

  • maksymalna wielkość domu wraz z dopuszczalną jego wysokością i szerokością,
  • minimalna powierzchnia biologicznie czynna,
  • geometria dachu,
  • dopuszczalny sposób odprowadzania ścieków,
  • usytuowanie domu względem drogi, sąsiadów i granicy lasu.

Im bardziej restrykcyjny będzie plan zagospodarowania przestrzennego, tym bardziej ograniczone będziesz mieć możliwości podczas budowy. Na przykład może okazać się, że budynek będzie musiał stać tylko w jednym, konkretnym miejscu. Jeśli nie ma MPZP, możesz wystąpić o warunki zabudowy. Od konkretnych wymogów formalnych będzie zależało to, jaki projekt domu wybierzesz. Przykładowe możesz znaleźć tutaj: https://www.extradom.pl/

Zadbaj o przygotowanie planu budowy

Zatrudnienie kierownika budowy to w wielu przypadkach konieczność. Brak obowiązku obecności specjalisty na placu budowy istnieje jedynie w przypadku domów bez pozwolenia. Tak czy inaczej, warto o niego zadbać, by mieć pewność, że cały proces przebiegnie zgodnie ze sztuką.

Warto wiedzieć, że o niektórych instalacjach należy pomyśleć już na etapie budowy fundamentów. Do nich należy między innymi pompa ciepła. Jeśli zastanawiasz się, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie i ile kosztuje, możesz zajrzeć do poniższego artykułu: https://www.extradom.pl/porady/artykul-jak-obliczyc-koszt-pompy-ciepla-do-domu-100-m2

O czym jeszcze warto pomyśleć?

Jeśli chcesz, by Twój dom był energooszczędny, już przed budową pomyśl o kolektorach słonecznych. Montuje się je najczęściej na dachach budynków, skąd mogą spokojnie czerpać energię słoneczną, a następnie zamieniać je w ciepło i przekazywać przez płyn do rur w panelach solarnych. Dzięki temu możesz korzystać z podgrzanej wody.

Co ciekawe, kolektory można zamontować też na ścianie budynku czy elewacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, przed rozpoczęciem budowy domu zajrzyj np. tutaj: https://www.extradom.pl/porady/artykul-solary-ile-kosztuja-i-czy-warto-instalowac-kolektory-sloneczne.

Co jeszcze będzie ważne przed początkiem prac? Zaplanowanie przyłączy mediów oraz ścieków. Im przyłącza będą bliżej domu, tym taniej. Podciągnięcie prądu, wody lub gazu z dużej odległości może sporo kosztować. Zorientuj się też, w jaki sposób możesz odprowadzać ścieki i czy np. dobrym pomysłem nie będzie biologiczna oczyszczalnia ścieków. Pamiętaj też o stworzeniu dokładnego kosztorysu projektu – pomoże Ci określić, jakie koszty będą na Ciebie czekać na każdym etapie budowy domu i uniknąć przykrych niespodzianek.

Zdjęcie: materiał Partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Krzewy całoroczne do ogrodu – TOP 10
Krzewy całoroczne do ogrodu – TOP 10
Marzysz o tym, aby Twój ogród zachwycał także zimą? Poznaj w takim razie 10 krzewów, które zdobią go także w tym okresie za pomocą swoich owoców, liści, a nawet kwiatów.
Kret w ogrodzie! Jak się go pozbyć?
Kret w ogrodzie! Jak się go pozbyć?
Masz piękny trawnik pełen kretowisk? Chcesz się pozbyć kreta z ogrodu? Poznaj najskuteczniejsze sposoby!
W co ubrać się do prac w ogrodzie?
Prace ogrodowe przeprowadza się z reguły w dość trudnych warunkach środowiskowych, nie tylko tych atmosferycznych. Co prawda intensywny deszcz czy lekki śnieg to czynniki, które z całą pewnością nie wpłyną na prace pozytywnie, lecz równie istotna jest także sama specyfika przydomowego ogródka.
Ostatnie wpisy