O czym pomyśleć przed budową domu?

O czym pomyśleć przed budową domu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Budowa domu to nie tylko kosztowna, ale też dość skomplikowana inwestycja – przed jej rozpoczęciem warto zatem dobrze się przygotować. Dzięki temu możesz uniknąć wielu przykrych niespodzianek. Co należy przemyśleć przed budową domu? O jakich kwestiach nie można zapomnieć? 

Sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Zanim zaczniesz budować dom, powinieneś ze sporym wyprzedzeniem sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W MPZP, jeśli zostało ustalone dla danego obszaru, sprawdzisz takie informacje, jak:

  • maksymalna wielkość domu wraz z dopuszczalną jego wysokością i szerokością,
  • minimalna powierzchnia biologicznie czynna,
  • geometria dachu,
  • dopuszczalny sposób odprowadzania ścieków,
  • usytuowanie domu względem drogi, sąsiadów i granicy lasu.

Im bardziej restrykcyjny będzie plan zagospodarowania przestrzennego, tym bardziej ograniczone będziesz mieć możliwości podczas budowy. Na przykład może okazać się, że budynek będzie musiał stać tylko w jednym, konkretnym miejscu. Jeśli nie ma MPZP, możesz wystąpić o warunki zabudowy. Od konkretnych wymogów formalnych będzie zależało to, jaki projekt domu wybierzesz. Przykładowe możesz znaleźć tutaj: https://www.extradom.pl/

Zadbaj o przygotowanie planu budowy

Zatrudnienie kierownika budowy to w wielu przypadkach konieczność. Brak obowiązku obecności specjalisty na placu budowy istnieje jedynie w przypadku domów bez pozwolenia. Tak czy inaczej, warto o niego zadbać, by mieć pewność, że cały proces przebiegnie zgodnie ze sztuką.

Warto wiedzieć, że o niektórych instalacjach należy pomyśleć już na etapie budowy fundamentów. Do nich należy między innymi pompa ciepła. Jeśli zastanawiasz się, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie i ile kosztuje, możesz zajrzeć do poniższego artykułu: https://www.extradom.pl/porady/artykul-jak-obliczyc-koszt-pompy-ciepla-do-domu-100-m2

O czym jeszcze warto pomyśleć?

Jeśli chcesz, by Twój dom był energooszczędny, już przed budową pomyśl o kolektorach słonecznych. Montuje się je najczęściej na dachach budynków, skąd mogą spokojnie czerpać energię słoneczną, a następnie zamieniać je w ciepło i przekazywać przez płyn do rur w panelach solarnych. Dzięki temu możesz korzystać z podgrzanej wody.

Co ciekawe, kolektory można zamontować też na ścianie budynku czy elewacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, przed rozpoczęciem budowy domu zajrzyj np. tutaj: https://www.extradom.pl/porady/artykul-solary-ile-kosztuja-i-czy-warto-instalowac-kolektory-sloneczne.

Co jeszcze będzie ważne przed początkiem prac? Zaplanowanie przyłączy mediów oraz ścieków. Im przyłącza będą bliżej domu, tym taniej. Podciągnięcie prądu, wody lub gazu z dużej odległości może sporo kosztować. Zorientuj się też, w jaki sposób możesz odprowadzać ścieki i czy np. dobrym pomysłem nie będzie biologiczna oczyszczalnia ścieków. Pamiętaj też o stworzeniu dokładnego kosztorysu projektu – pomoże Ci określić, jakie koszty będą na Ciebie czekać na każdym etapie budowy domu i uniknąć przykrych niespodzianek.

Zdjęcie: materiał Partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią matę izolacyjną do poddasza? Przewodnik krok po kroku
Jak wybrać odpowiednią matę izolacyjną do poddasza? Przewodnik krok po kroku
Odkryj ważność izolacji poddasza i dowiedz się, jak dokonać idealnego wyboru maty izolacyjnej. Nasz szczegółowy przewodnik pomoże Ci w tym zadaniu.
Jak wybrać idealną tapetę, aby przenieść pokój Twojej dziewczynki do świata wyobraźni?
Jak wybrać idealną tapetę, aby przenieść pokój Twojej dziewczynki do świata wyobraźni?
Wybór tapety do pokoju dziewczynki to nie tylko kwestia estetyczna, ale również szansa na stworzenie inspirującej przestrzeni, która będzie wspierać rozwój wyobraźni i kreatywności.
Jak wybrać idealną pompę ciepła dla twojego domu?
Jak wybrać idealną pompę ciepła dla twojego domu?
Dowiedz się, jak wybór odpowiedniej pompy ciepła może zwiększyć komfort termiczny Twojego domu, przyczyniając się jednocześnie do obniżenia rachunków za energię.
Ostatnie wpisy