Do czego służy księga wieczysta?

Do czego służy księga wieczysta?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kupując dom lub mieszkanie z pewnością zetknąłeś się z pojęciem księga wieczysta. Jest ona jednym z najważniejszym dokumentów, który dotyczy nieruchomości. Do czego służy? Co zawiera? Jak ją znaleźć? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to ogólnodostępny dokument, w którym opisany jest stan prawny pojedynczej nieruchomości. Zawiera dane takie jak właściciel, adres, powierzchnia, przeznaczenie nieruchomości itp. Konieczne jest zajrzenie do niej przed zakupem nieruchomości, by poznać faktyczny stan prawny obiektu. Tylko wtedy mamy całkowitą pewność, że transakcja jest całkowicie bezpieczna.

Jak wygląda księga wieczysta?

Bez względu na to, czy księga wieczysta będzie dotyczyła domu, mieszkania, czy też działki, jej budowa będzie taka sama. Podzielona jest na cztery rozdziały, gdzie każdy z nich zawiera konkretne informacje. Przed zajrzeniem do księgi wieczystej, warto więc zapoznać się z jej budową, by móc szybko i sprawnie odnaleźć interesujące treści.

Rozdział I księgi wieczystej – informacje o nieruchomości

W pierwszym rozdziale księgi wieczystej znajdziemy dane dokładnie oznaczające daną nieruchomość, czyli adres, powierzchnia, liczba kondygnacji oraz pomieszczeń. Dowiemy się także, jakie prawa przysługują właścicielowi: zasady korzystania z parkingu, możliwość poruszania się po innych działkach oraz udział w nieruchomości wspólnej.

Rozdział II księgi wieczystej – informacje o właścicielu lub użytkowniku

Drugi rozdział księgi wieczystej zawiera informacje na temat właściciela lub wieczystego użytkownika nieruchomości. Jeśli nieruchomość należy do więcej niż jednego właściciela, znajdziemy tutaj informacje na temat wielkości udziałów.

Rozdział III księgi wieczystej – informacje o prawach i roszczeniach dotyczących nieruchomości

Dział trzeci dotyczy obciążeń nieruchomości, jak np. służebności gruntowe oraz praw przesyłowych. Część ta jest niezwykle istotna dla nabywców, gdyż znajdziemy w niej informacje na temat ewentualnej egzekucji z nieruchomości.

Rozdział IV księgi wieczystej – informacje o hipotekach

Jeżeli szukamy informacji na temat ewentualnego obciążenia nieruchomości, a więc wszelkiego rodzaju hipoteki z dokładnym podaniem wysokości waluty, rodzaju itp., znajdziemy je w czwartym rozdziale księgi wieczystej. To kolejny dział, który jest istotny dla ewentualnych nabywców nieruchomości.

Gdzie można znaleźć księgę wieczystą?

W celu zajrzenia do księgi wieczystej, musimy udać się do sądu rejonowego dla miejscowości, w której znajduje się interesującą nas nieruchomość. W wydziale ksiąg wieczystych, po podaniu numeru interesującej nas księgi, możemy przeglądać interesujące nas informacje.

Częste wpisywanie w wyszukiwarkę haseł: księgi wieczyste Katowice, księgi wieczyste Gdynia, księgi wieczyste Gliwice, świadczy o tym, że zainteresowani szukają ksiąg wieczystych w internecie. Jest to jak najbardziej możliwe. Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi elektroniczny rejestr, który po podaniu numeru księgi, pozwala na zobaczenie jej w wersji online.

Fot.: Maria Ziegler/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sierpień w ogrodzie. Zobacz, co musisz wiedzieć
Sierpień w ogrodzie. Zobacz, co musisz wiedzieć
Przeczytaj, jakie prace należy wykonać w ogrodzie w najcieplejszym miesiącu lata.
Jak zaplanować remont kuchni?
Jak zaplanować remont kuchni?
Planujesz remont w kuchni? Zobacz, jak dobrze wybrać nowe meble.
Terminy zbioru warzyw. Zobacz, kiedy należy zbierać warzywa
Terminy zbioru warzyw. Zobacz, kiedy należy zbierać warzywa
Letnie miesiące sprzyjają pracom ogrodowym. Podpowiadamy, kiedy należy skupić się na zbiorze warzyw.
Ostatnie wpisy