Drewutnia ogrodowa krok po kroku

Drewutnia ogrodowa krok po kroku
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Drewutnia ogrodowa to najlepsze miejsce do tego, aby składować drewno na opał. Sprawdź, jak ją zrobić.

Drewutnia – warto mieć ją w ogrodzie

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej byłoby składować drewno na opał? Świetnym rozwiązaniem jest zbudowanie drewutni ogrodowej. Budowa odpowiedniej wiaty na drewno nie jest trudna i warto zrobić to na własną rękę. 

Dodatkowo istotne są walory estetyczne – drewutnia świetnie może wpisać się w aranżację naszego ogrodu. Dodatkowo, sprytnie zaplanowana, nie musi zajmować dużo miejsca. Połączenie względów praktycznych i estetycznych – to zawsze jest dobry pomysł.

Czy potrzebne jest pozwolenie, aby wybudować drewutnię?

Przed tym pytaniem stanie prawdopodobnie każdy, kto planuje budowę drewutni ogrodowej. Czy potrzebne jest do tego zezwolenie z urzędu? Mamy dobrą wiadomość – nie musisz się o nie ubiegać. Drewutnię śmiało można budować bez zezwolenia. Zwróć jednak uwagę na przepisy przeciwpożarowe – według nich drewutnia musi znajdować się w odległości czterech metrów od granicy działki. 

Budowa drewutni – co musisz kupić?

Teraz czas na zakupy! Co musisz mieć w domu, aby rozpocząć samodzielną budowę drewutni? Przydadzą Ci się:

 • słupy,
 • belki podłużne i poprzeczne,
 • zastrzały,
 • deski do wykonania ścian i podłogi,
 • wsporniki do słupa,
 • wkręty.

Poza tym będą Ci potrzebne także wkrętarka, wyrzynarka, płaskowniki metalowe, impregnat do drewna, kotwy do zabetonowania i zaprawa cementowa. Zaopatrz się także w miarkę, poziomicę, ołówek oraz drabinę.

Budowa drewutni

Skoro mamy już potrzebne materiały i narzędzia oraz wyznaczyliśmy odpowiednie miejsce w ogrodzie, czas przystąpić do budowy – krok po kroku.

 1. Zdejmij górną warstwę gruntu w miejscu, gdzie ma stać drewutnia.
 2. Wykop otwory na miejsca usadowienia kotew – muszą być one równo ustawione.
 3. Wykonaj stopy fundamentowe w rozstawie około jednego metra, zalej otwory betonem.
 4. Kiedy beton zacznie wiązać, pośrodku umieść wsporniki do słupów drewnianych.
 5. Czas na przykrycie gruntu agrowłókniną.
 6. Po upływie około tygodnia zacznij przygotowywanie konstrukcji. Drewniane słupy mocuj na wspornikach, w rogach przykręć krawędziaki – aby usztywnić konstrukcję.
 7. Do słupów przymocuj lagery, które będą stanowiły konstrukcję wspierającą podest. Na wierzchołkach słupów powinny być umieszczone krokwie dachowe w sposób równoległy do legarów. Na krótszych bokach przykręć przynajmniej jedną deskę.
 8. Zamocuj deski na ścianach, zachowując przerwy.
 9. Następnie przygotuj podłogę – to znaczy deski przykręcone w poprzek legarów ze szczelinami, które zapewnią przepływ powietrza.
 10. Wykonaj dach drewutni. Do krokwi przybij deski, następnie pokryj dach przy użyciu dachówki bitumicznej lub papy. Elementy drewniane zaimpregnuj, najlepiej dwukrotnie.

Samodzielna budowa drewutni – czy to trudne?

Samodzielna budowa drewutni krok po kroku nie jest zadaniem trudnym i warto się tego podjąć, zamiast płacić dodatkowo za taką usługę. Podstawą jest tu po prostu odpowiednie przygotowanie się, zaplanowanie swoich prac oraz zaopatrzenie się we wszystkie potrzebne elementy konstrukcji oraz niezbędne do jej wykonania narzędzia. W sieci znajdziesz mnóstwo tutoriali, które pomogą Ci w tym zadaniu.

Zdj. główne: Jon Tyson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Klimat na egzotyczny taras – czyli taras w egzotycznym klimacie
Klimat na egzotyczny taras – czyli taras w egzotycznym klimacie
Drewno egzotyczne to trwały i piękny materiał, który idealnie sprawdzi się na tarasie. Zobacz jak stworzyć iście egzotyczny klimat wokół domu!
Porządki w ogrodzie – wąż ogrodowy zwijany i inne opcje przechowywania
Porządki w ogrodzie – wąż ogrodowy zwijany i inne opcje przechowywania
Nie wiesz jak zwijać węże ogrodowe, aby nie były poplątane i pozaginane? Sprawdź sprawdzone metody na przechowywani, które pozwolą ci wykonywać prace ogrodowe z uśmiechem na ustach!
Grill gazowy czy węglowy? Wady i zalety
Grill gazowy czy węglowy? Wady i zalety
Jaki wybrać grill — gazowy czy węglowy? Który rodzaj jest tańszy? Na którym przyrządzimy zdrowsze jedzenie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule. Sprawdź!
Ostatnie wpisy