Pułapka basowa – co to jest i jak działa?

Pułapka basowa – co to jest i jak działa?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zapewnienie bardzo dobrej akustyki pomieszczeń wymaga zastosowania różnorakich rozwiązań pozwalających na osiągnięcie oczekiwanych efektów. Można wśród nich wymienić m.in. pułapki basowe, których działanie, przeznaczenie i zalety opisujemy w poniższym artykule.

Działanie pułapek basowych

Pułapka basowa to ustrój akustyczny o różnych kształtach, do produkcji którego używa się specjalnej pianki o otwartych porach. Jego specyficzna konstrukcja i materiał wykonania sprawiają, że bardzo dobrze absorbuje dźwięki o niskiej częstotliwości. Zasada działania polega na rozpraszaniu tego rodzaju fal, co przekłada się m.in. na ograniczenie efektu dudnienia. W rezultacie dźwięki emitowane w pomieszczeniu, w którym zostały zamontowane pułapki basowe, staje się czystszy i przyjemniejszy dla ucha.

Standardową lokalizacją pułapek basowych są rogi pomieszczenia. Dla uzyskanie pełnych efektów umieszcza się je też na łączeniach na suficie. Warto pamiętać, że precyzyjne określenie miejsca montażu jest bardzo ważne z punktu widzenia działania tego rodzaju ustrojów akustycznych, dlatego tym zadaniem powinny się zajmować osoby z wiedzą i doświadczeniem. Poza eliminującą dudnienia pułapka basowa służy także do wyrównania ciśnienia w pomieszczeniu i skracania czasu połogu. Krótko mówiąc, to ważny element wyposażenia wnętrza, w którym wymagana jest wysoka jakość i czystość dźwięku. Jeśli interesuje Cię zakup, na Asound.pl sprawdzisz ofertę pułapek basowych.

Zastosowanie pułapek basowych

Z uwagi na działanie i budowę pułapki basowe są z powodzeniem wykorzystywane w salach koncertowych, studiach nagraniowych, szkołach tańca, klubach fitness, dyskotekach, kinach i innych miejscach, w których głośno odtwarza się muzykę. Stosuje się je także w lokalach mieszkalnych do wygłuszania wnętrz (doskonale nadają się do kina domowego) oraz w pomieszczeniach, w których pracują maszyny wydające głośne dźwięki o niskiej częstotliwości.

Kluczowym aspektem decydującym o skuteczności działania pułapek basowych jest ich materiał wykonania. Jego gęstość i wysoki ciężar właściwy powodują, że doskonale redukuje niepożądane efekty. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty zastosowania pułapek basowych, należy pamiętać o ich rozmieszczeniu w rogach pomieszczenia oraz na suficie i w miarę możliwości zamontować w odległości min. 10 cm od ściany. Bezpośrednie przyleganie ustroju do jej powierzchni obniża bowiem jego skuteczność.

Zalety pułapek basowych

Montaż pułapek basowych jest bardzo prosty i polega na przyklejeniu do danej powierzchni. Wysokiej jakości, trwały i efektywny w działaniu klej gwarantuje znakomite przyleganie. Co równie istotne, poza właściwościami wygłuszającymi i korzystnym wpływem na akustykę pomieszczenia pułapki basowe wyróżniają się też atrakcyjnym designem. Szeroki wybór różnego rodzaju form, kolorów i sposobów wykończenia sprawia, że można dobrać model doskonale wpasowujący się w styl dowodnego pomieszczenia niezależnie od tego, czy jest wykonane nowocześnie, czy klasycznie.

Niewątpliwą zaletą pułapek basowych jest także cena, która wynosi kilkaset złotych za sztukę. Warto sięgać po artykuły najwyższej jakości, dostarczane przez renomowanych producentów, ponieważ zapewniają one najlepsze efekty i pozwalają na idealne wymodelowanie dźwięku zgodnie z indywidualnymi wymaganiami i potrzebami. Właśnie takie modele pułapek basowych można znaleźć w ofercie profesjonalnego sklepu www.asound.pl.

Fot. Jesman fabio/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sezon na dynię. Dekoracje i smaczne przepisy
Sezon na dynię. Dekoracje i smaczne przepisy
Jesień bez dyni nie istnieje. To warzywo, z którego można przygotować niemal wszystko. Prezentujemy najlepsze przepisy i najefektowniejsze dekoracje!
Z czego wykonać trwały podjazd na posesję?
Z czego wykonać trwały podjazd na posesję?
Kostka brukowa, beton dekoracyjny, płyty ażurowe, a może kamienne – z tych materiałów warto wykonać podjazd na posesję. Wówczas będzie […]
Zabezpieczenie mebli ogrodowych przed zimą
Zabezpieczenie mebli ogrodowych przed zimą
Zainwestowałeś w meble ogrodowe? Zastanawiasz się teraz, jak zabezpieczyć je przed zimą? Sprawdź nasze propozycje!
Ostatnie wpisy