Jakie kwiaty zasadzić jesienią, aby cieszyły na wiosnę?

Jakie kwiaty zasadzić jesienią, aby cieszyły na wiosnę?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jesień jest czasem przygotowania ogrodu do zimy, jest to również odpowiedni czas na sadzenie kwiatów kwitnących na wiosnę. Najpopularniejszymi wiosennymi kwiatami są rośliny cebulowe, które muszą „przezimować” w ziemi.

Kwiaty cebulowe sadzone jesienią

Sadzone jesienią kwiaty cebulowe są pięknymi roślinami, bez których nie jeden właściciel ogródka nie wyobraża sobie wiosny. Jak sadzić jesienne cebulki kwiatowe? Jakie gatunki kwiatów sadzić na jakiej wysokości?

Głębokość sadzenia cebulek

Głębokość sadzenia cebulek jest bardzo ważna. Istnieje zasada, że głębokość sadzenia powinna być trzykrotnością wysokości danej cebulki – choć od tej zasady są wyjątki. Głębokość sadzania wybranych kwiatów cebulowych:

 • Begonia – około 2 cm pod ziemią,
 • Kostkowata szachownica – około 6 cm pod ziemią,
 • Irys żyłkowany – około 10 cm pod ziemią,
 • Szafirek – około 10 cm pod ziemią,
 • Hiacynt – około 8 cm pod ziemią,
 • Narcyz – około 6 cm pod ziemią,
 • Tulipan – około 12 cm pod ziemią,
 • Lilia – około 18 cm pod ziemią.

Najpopularniejsze kwiaty cebulowe sadzone jesienią

Tulipany

To jedne z najpopularniejszych wiosennych kwiatów. W sklepach można kupić dużo różnych odmian. Kwiaty te wymagają słonecznego stanowiska i żyznej gleby, którą warto zasilać nawozem. Gdy tulipany na wiosnę przekwitną, to należy odcinać ich kwiatostany – dzięki temu będą mogły szybciej się rozmnożyć.

Narcyzy

Kwitnące narcyzy wprowadzają radosny wiosenny klimat rodem z babcinego ogrodu. Istnieje kilka odmian tych kwiatów, które różnią się między sobą kolorem i intensywnością zapachu. Rośliny te wymagają stanowiska słonecznego i żyznej gleby. Po przekwitnięciu należy ściąć kwiatostany.

Krokusy

Rośliny te uważane są za symbol wiosny, ponieważ należą do najwcześniej kwitnących kwiatów. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów są to kwiaty niezwykle silne – potrafią przebić się przez pokrywę śnieżną. Urokliwie prezentują się kępki krokusów na rabatach. Najpopularniejsze są krokusy w kolorze fioletowym, lecz możne spotkać te kwiaty w innych kolorach takich jak:

 • biały,
 • pastelowy róż,
 • pastelowy niebieski,
 • żółty,
 • pomarańczowo-brązowy.

Hiacynty

Rośliny te są bardzo popularne. Wiosną można zakupić kwitnące hiacynty w ozdobnych doniczkach. Kwiaty te urzekają swoim zapachem i kolorem. Kwitną długo – około 2-3 tygodnie. Wymagają osłoniętego od wiatru nasłonecznionego miejsca.

Czosnek ozdobny

Roślina ta jest mało popularna w polskich ogrodach. Charakteryzuje ją długi rurkowaty pęd zakończony dużym kulistym kwiatostanem. Czosnek ozdobny występuje w różnych kolorach. Roślinę tą należy sadzić w przepuszczalnej glebie, na słonecznym stanowisku.

Szachownice

Kwiaty te to byliny cebulowe o dzwonkowatych kwiatostanach. Każda z odmian tego kwiatu ma inne wymagania uprawowe. Dla szachownicy najważniejsza jest właściwa głębokość sadzenia cebulek.

Szafirki

Rośliny te są tak wdzięczne, jak ich nazwa. Mają mały niebieski kwiatostan. Kwiaty te są mało wymagające. Potrzebują stanowiska półcienistego z umiarkowaną wilgotnością gleby.  

Byliny sadzone jesienią

Jesienią sadzi się również byliny okrywające. Najlepiej na tej samej głębokości co rosły w doniczce. Bylin nie można sadzić zbyt gęsto, ponieważ będą ze sobą konkurować co może doprowadzić do zamierania pędów. Najpopularniejsze byliny sadzone jesienią to:

 • dąbrówka rozłogowa,
 • tawułka chińska,
 • bergenia sercowata,
 • brunnera,
 • konwalia,
 • bodziszek korzeniasty,
 • funkia,
 • runianka japońska.

Róże sadzone jesienią

Jesień jest również dobrą porą do sadzenia róż. Kwiaty te posadzone na jesień kwitną już nawet wczesną wiosną (jest to zależne od odmiany). Róże do jesiennego sadzenia powinny mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy. Kwiaty te należy sadzić w słonecznym miejscu, do żyznej gleby z lekko kwaśnym pH. Podczas sadzenia róży warto ją od razu nawieźć odpowiednim nawozem wieloskładnikowym. Przed wystąpieniem pierwszych przymrozków należy okryć jej korzenie, można to zrobić przy pomocy flizeliny.

Wrzosiec

Wrzosiec jest kwiatem kwitnącymi wczesną wiosną i późną jesienią. Kwiaty te osiągają wysokość maksymalnie 20-30 cm, występują w różnych odcieniach różu i fioletu. Wrzosiec wymaga słonecznego lub półcienistego stanowiska o żyznej lekko kwaśnej glebie. Rośliny te znoszą mróz nawet do -30°C.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne bramy garażowe dopasowane do stylu twojego domu?
Jak wybrać idealne bramy garażowe dopasowane do stylu twojego domu?
Odkryj, jak idealnie zharmonizować bramę garażową z wyglądem twojego domu. Przewodnik opracowany z myślą o różnych stylach architektonicznych, zabezpieczając optymalny wybór.
Materac dla pary – kluczowe aspekty do rozważenia zakupu odpowiedniego modelu
Materac dla pary – kluczowe aspekty do rozważenia zakupu odpowiedniego modelu
Odkryj, jak wybranie odpowiedniego materaca dla pary może wpływać na poprawę jakości snu. Dowiedz się o kluczowych czynnikach, które musisz wziąć pod uwagę, zaczynając od rozmiaru, typu materaca, aż po indywidualne potrzeby snu.
Jak wybrać sofę na taras – praktyczne wskazówki
Jak wybrać sofę na taras – praktyczne wskazówki
Jak wybrać idealne kanapy ogrodowe i czym się kierować podczas poszukiwań? Jakie meble najlepiej sprawdzą się na tarasie, a jakie na otwartej przestrzeni? O tym napiszemy poniżej.
Ostatnie wpisy