Szopa na narzędzia krok po kroku

Szopa na narzędzia krok po kroku
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy majsterkowicz marzy o tym, by mieć miejsce do przechowywania narzędzi. Z łatwością można stworzyć je samemu. Chociaż może wydawać się to skomplikowane, to w rzeczywistości wcale takie nie jest. W artykule przedstawiamy, jak zrobić to krok po kroku.

Dobra organizacja

Specjalne pomieszczenie do przechowywania narzędzi przyda się w każdym gospodarstwie domowym. Dzięki niemu nigdy nie zgubimy naszych narzędzi i zachowamy należyty porządek. Nasze kosiarki, wiertarki, piły, młotki, śrubokręty i wiele innych sprzętów powinny znajdować się w jednym miejscu. 

Regulacje prawne

Na początku warto zaznaczyć, że według polskiego prawa nie potrzebujemy zgodny żadnej instytucji na wybudowanie konstrukcji do 35 m2 na swoim terenie. Jeśli jednak nasz projekt przekracza taką powierzchnię, musimy mieć zgodę na budowę od stosownych władz.

altana ogrodowa
Photo by: Education Images/Universal Images Group via Getty Images

Budowa krok po kroku

Wybór materiału

Pierwszym krokiem jest wybór materiału, z którego chcemy wykonać szopę. Powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. Jedną z nich jest miejsce, w którym postawimy naszą szopę. Materiał powinien być solidny i trwały. Czynniki atmosferyczne nie mogą sprawić, że budynek ulegnie zniszczeniu.

Domek z metalu jest zdecydowanie łatwiejszy w montażu, niż drewniana konstrukcja, ale nie prezentuje się tak dobrze, jak drewniany, w którym bez ograniczeń będziemy mogli zamontować półki, haki itd.

Drewniana szopa lepiej wpisze się w krajobraz ogrodu lub działki, na której stanie. Metalowe konstrukcje, mimo swojej większej trwałości, będą odrobinę szpecić przestrzeń. 

Kompletowanie narzędzi 

Gdy już wybierzemy materiał, możemy zacząć budowę szopy. Należy najpierw skompletować wszystkie niezbędne narzędzia. Z pewnością przyda nam się młotek, miarka, poziomica, piłka, wkrętarka i drabina.

Jeśli nasza szopa będzie drewniana, to powinniśmy postawić ją na podłożu betonowym i rozłożyć na nim legary. Pamiętajmy, że odległość między nimi powinna wynosić ok. 40 cm. Następnie należy wywiercić otwory na kołki. Na legarach mocujemy pierwsze części ścian. Kolejnym etapem jest montaż belek.

>> Zobacz też: Pomysły na zadaszenie tarasu

Układanie podłogi 

Układanie podłogi zaczynamy od drzwi. Między drewnianymi elementami warto zostawić wolne przestrzenie. Deski mocujemy do legarów i kolejnych desek wkrętami.

Stawianie ścian

Ściany zbudowane z belek muszą być wykonane niezwykle precyzyjnie. Przytwierdzamy je za pomocą wkrętów. Weryfikujemy nieustannie poziomicą czy wszystko idzie zgodnie z planem. Każda nierówność powinna być przez nas natychmiast naprostowana. Framugi wkładamy w zaplanowane wcześniej miejsca. 

Konstrukcja dachu

Kończąc budowę swojej szopy, skupmy się na dachu. Starannie mocujemy listwy wykończeniowe tak, by konstrukcja, która powstanie, była stabilna. Przybijamy kolejne deski elewacyjne, a całość przykrywamy papą bitumiczną. Dach jednospadowy to gwarancja szczelności.

Urządzenie wnętrza szopy zależy już od naszych indywidualnych preferencji i kreatywności. Zastosuj dowolne rozwiązania, które będą dla Ciebie najwygodniejsze. Możesz samodzielnie wykonać półki, zamontować haki lub wstawić gotowe meble. Warto pamiętać, że szopa na narzędzia to miejsce, które będzie służyło nam przez wiele lat. Warto więc dokładnie zagospodarować tę przestrzeń.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Strategie promowania produktów ogrodniczych w mediach społecznościowych
Strategie promowania produktów ogrodniczych w mediach społecznościowych
Dowiedz się, jak skutecznie promować produkty ogrodnicze w mediach społecznościowych. Poznaj najnowsze techniki i strategie, które przyciągną do Twojej oferty szerokie grono odbiorców.
Jak uratować pszczoły? Akcja „Odbierz nasiona – ratuj pszczoły”!
Jak uratować pszczoły? Akcja „Odbierz nasiona – ratuj pszczoły”!
Wspaniała akcja marki Nestlé „Odbierz nasiona - ratuj pszczoły” przyczynia się do pomocy pszczołom, poprzez sadzenie nowych roślin. Sprawdź szczegóły!
Zieleń w domu i ogrodzie
Zieleń w domu i ogrodzie
Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby zarówno Twój ogród, jak i wnętrze Twojego domu stały się bardziej zielone? Podpowiadamy, jak w prosty sposób możesz wprowadzić roślinność do swojej przestrzeni!
Ostatnie wpisy