Zan/unsplash.com
Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
W Polsce na początku 2020 roku wprowadzono e-receptę, nowoczesną alternatywę dla klasycznych recept papierowych. To zmiana, która znacząco ułatwia proces otrzymywania leków.
Podczas telewizyty lekarz ma możliwość wystawienia e-recepty. To wygodne rozwiązanie pozwala pacjentom na szybkie i bezproblemowe uzyskanie potrzebnych medykamentów bez konieczności osobistej wizyty w gabinecie.
E-recepty cieszą się uznaniem ze względu na swoje liczne zalety w porównaniu do tradycyjnych recept drukowanych. Są one nie tylko bardziej ekologiczne, ale również zwiększają bezpieczeństwo, ograniczając ryzyko pomyłek przy przepisywaniu leków. Ponadto e-recepty przyczyniają się do usprawnienia całego systemu zdrowotnego, umożliwiając łatwiejsze zarządzanie przepisami i kontrolę nad ich realizacją.
Od początku 2020 roku, dokładnie od 8 stycznia, w Polsce funkcjonuje system e-recept, który zrewolucjonizował sposób przepisywania leków. Dzięki temu rozwiązaniu, informacje o przepisanych medykamentach są przechowywane w systemie informatycznym, co ułatwia zarządzanie nimi. Pacjenci korzystający z tego systemu nie muszą się martwić o zachowanie prawa do refundacji, nawet jeśli otrzymują leki w większych ilościach. Mogą oni także wybrać aptekę, w której zrealizują swoją e-receptę, co daje im większą elastyczność.
E-recepta ma również inne zalety. Jest znacznie bardziej czytelna niż jej papierowy odpowiednik, co minimalizuje ryzyko pomyłek ze strony farmaceutów podczas wydawania leków. Ponadto, ryzyko zgubienia recepty przez pacjenta jest eliminowane, gdyż wszystkie dane są bezpiecznie przechowywane w Internecie, na osobistym koncie pacjenta. Aby skorzystać z tego systemu, pacjent musi mieć założony Profil Zaufany, który umożliwia dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, szczególnie jeśli leczenie odbywa się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
E-recepty stanowią istotne narzędzie nie tylko dla osób korzystających z opieki zdrowotnej, ale również dla samych lekarzy. Dzięki dostępowi do systemu z e-receptami, z pełną zgodą pacjenta, lekarze mają możliwość zapoznania się z jego historią medyczną. Pozwala to na dokładne przeanalizowanie przebiegu leczenia oraz stosowanych dotąd medykamentów.
Wystawienie e-recepty jest możliwe przez szeroki zakres specjalistów medycznych. Do osób uprawnionych należą lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne. Warunkiem koniecznym do realizacji tej czynności jest posiadanie konta w odpowiednim systemie informatycznym, gdzie są przechowywane wszystkie dane dotyczące e-recept.
Podczas konsultacji online, np. poprzez https://receptomat.pl/, lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, pytając o leki, które wcześniej stosował, a także o przebieg dotychczasowych dolegliwości. Pacjent ma możliwość udostępnienia lekarzowi swojej historii medycznej poprzez zezwolenie na dostęp do swojego profilu w systemie zdrowotnym online. Na zakończenie wizyty zdalnej, lekarz przystępuje do wystawienia elektronicznej recepty. Recepta ta zawiera wykaz przepisanych medykamentów wraz z instrukcjami dotyczącymi ich stosowania. Lekarz omawia z pacjentem sposób dawkowania leków oraz informuje o potencjalnych skutkach ubocznych ich przyjmowania.
Pacjenci mają kilka opcji, aby uzyskać e-receptę. Jedną z nich jest otrzymanie pliku PDF przesłanego na ich adres e-mail. Alternatywnie, mogą oczekiwać na wiadomość SMS z 4-cyfrowym kodem, który zostanie wysłany na podany numer telefonu. Dodatkowo e-recepta jest dostępna dla pacjentów poprzez ich Internetowe Konto Pacjenta.
Podczas realizacji e-recepty, uzyskanej w wyniku konsultacji telemedycznej, pacjent musi przedstawić farmaceucie 4-cyfrowy kod, który otrzymał w wiadomości SMS, a także podać numer PESEL – swój własny lub osoby, w imieniu której e-recepta jest realizowana. W przypadku otrzymania e-recepty w formie pliku PDF dokument ten zawiera kod kreskowy, który można pokazać farmaceucie do zeskanowania. Po zeskanowaniu na komputerze farmaceuty pojawią się wszystkie niezbędne informacje z recepty. Istnieje również możliwość wydrukowania pliku PDF z e-receptą.