Z czego wykonać trwały podjazd na posesję?

Z czego wykonać trwały podjazd na posesję?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kostka brukowa, beton dekoracyjny, płyty ażurowe, a może kamienne – z tych materiałów warto wykonać podjazd na posesję. Wówczas będzie on trwały, praktyczny i estetyczny. 

Kupując czy budując własny dom, staramy się wybrać jak najlepsze materiały. Spędzamy godziny na projektowaniu, urządzaniu i wyposażaniu go. Trzeba mieć świadomość, że równie dużo uwagi należy poświęcić otoczeniu. Nawet najpiękniejszy budynek nie będzie prezentował się dobrze, jeśli ogród wokół niego będzie zaniedbany.

Podobnie jest z podjazdem – wydeptana i wyjeżdżona ścieżka nie jest dobrym pomysłem. Jak zatem wykonać podjazd na posesję, który będzie nie tylko praktyczny, trwały, ale też estetyczny? Warto zwrócić uwagę, by wybrać taki materiał, który będzie dobrze komponował się i współgrał z elewacją domu oraz całym jego otoczeniem.

Podjazd nie może zdominować posesji. Przyjmuje się, że jego minimalna szerokość powinna wynosić 3 metry, a długość 6 metrów, tak aby można było bez problemu wykonać manewr samochodem. Jeśli zaś chodzi o jego kształt, to im prostszy, tym będzie on tańszy w wykonaniu, ale jednocześnie to właśnie nieregularne linie mogą prezentować się najlepiej i urozmaicić otoczenie domu.

Co ważne, nie jesteśmy skazani wyłącznie na szare nawierzchnie. Do wyboru jest znacznie więcej kolorów, jednak trzeba podejść do tego z umiarem, by nie przesadzić.

Najlepsze rozwiązania będą wizytówką domu, odporne na zabrudzenia oraz podołają obciążeniom pojazdów. Należy jednak pamiętać, że bez względu na to, na który się zdecydujemy, konieczne będzie utwardzenie podłoża oraz wykonanie specjalnej podbudowy.

Kostka brukowa

To jeden z najpopularniejszych materiałów do wykonania podjazdu. Kostka brukowa jest trwała (odporna na ścieranie, mrozoodporna, wytrzymała na zmienne warunki atmosferyczne, których nie brakuje w naszym klimacie) i łatwo się ją układa (można to zrobić nawet samodzielnie), a przy tym ma przystępną cenę.

Dodatkowo występuje w wielu rozmiarach i kolorach. Można też postawić na jednolitą kostkę brukową lub we wzory, przykładowo tworząc z niej łuki albo okręgi czy inne oryginalne kompozycje.

układanie kostki brukowej na podjeździe
Image by iljaest, from: freepik.com

Beton dekoracyjny

Równie często jest spotykany podjazd z betonowych płyt – kwadratowych bądź prostokątnych. Mają podobne właściwości jak wspomniana kostka brukowa. Ponadto zimą można docenić to, że łatwo i szybko się je odśnieża.

Betonowe płyny układa się szybko i nie muszą być w typowej szarości, lecz występują w różnych tonacjach kolorystycznych.

Płyty ażurowe

Płyty ażurowe z betonu mają różne fantazyjne kształty i niewątpliwie są dekoracyjne oraz „lekkie” wizualnie. Występują także w różnych kolorach, które dostosowujemy do własnych preferencji. Wyłożony nimi podjazd z pewnością będzie zwracał na siebie uwagę, a dodatkowo można go obsiać trawą i tym samym zwiększyć powierzchnię terenów zielonych.

Płytki ażurowe bez problemu wytrzymają obciążenie samochodu osobowego, ale może być problem z cięższymi pojazdami. Trzeba też uważać podczas deszczu (ziemia może stać się grząska) oraz zimy (by nie zalegał w nich śnieg, który może spowodować, że nawierzchnia stanie się śliska).

Kostka kamienna

Kostka kamienna jest jedną z droższych opcji, ale też jej właściwości oraz walory estetyczne wskazują na bardzo wysoką jakość. Najpopularniejsza jest kostka wykonana z granitu, bazaltu, która wykazuje dużą odporność na ścieranie oraz obciążenia. Czasami używa się też piaskowca, mimo że nie ma on aż tak świetnych właściwości, jak dwa poprzednie materiały.

Kostki kamienne mogą być szare, ale też rude czy czerwone. Co ważne, nie mają one regularnego kształtu, więc ich ułożenie daje od razu niepowtarzalny wygląd. To jeszcze nie wszystko. Nie tylko ich kształty są różne, ale także wybarwienie – nie ma dwóch identycznych kostek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną kratkę kominkową, dbając o estetykę i funkcjonalność?
Jak wybrać idealną kratkę kominkową, dbając o estetykę i funkcjonalność?
Artykuł prezentujący porady na temat wyboru idealnej kratki kominkowej, które pozwolą łączyć estetykę z funkcjonalnością.
Jak rozmnażać pelargonie?
Jak rozmnażać pelargonie?
Jakie są metody rozmnażania pelargonii? Proste sposoby na sadzenie kwiatów i cieszenie się pięknie ukwieconym balkonem przez całe lato!
Zadaszenie nad tarasem – jakie rozwiązania warto rozważyć?
Zadaszenie nad tarasem – jakie rozwiązania warto rozważyć?
Taras to idealne miejsce do spędzania czasu w letnie dni, ale niestety deszcz i słońce mogą utrudnić nam korzystanie z niego w pełni. Dlatego wiele osób decyduje się na zadaszenie nad tarasem, które pozwala cieszyć się przestrzenią na zewnątrz niezależnie od warunków atmosferycznych.
Ostatnie wpisy