Jak przedłużyć żywotność drewnianego tarasu? Zabezpieczenie i czyszczenie desek tarasowych

Jak przedłużyć żywotność drewnianego tarasu? Zabezpieczenie i czyszczenie desek tarasowych
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pielęgnacja drewnianych desek tarasowych to klucz do stworzenia pięknej i praktycznej werandy. Dzięki odpowiednim zabiegom, a także codziennej dbałości o porządek na ganku można utrzymać doskonały stan desek przez wiele lat. W jaki sposób zadbać o drewnianą posadzkę? Jak często trzeba konserwować werandę z naturalną podłogą? Oto odpowiedzi na te i inne pytania!

Pielęgnacja drewnianych desek tarasowych – dlaczego jest tak ważna?

Drewno to wytrzymały materiał, ale jego żywotność zależy od kilku kwestii. W przypadku zewnętrznych konstrukcji na wygląd i stan tego naturalnego tworzywa ogromny wpływ ma intensywność ekspozycji na działanie czynników mechanicznych oraz atmosferycznych.

Deszcz, mróz czy promieniowanie UV sprawiają, że naturalny materiał zużywa się i traci pierwotny kolor, teksturę oraz inne walory estetyczne. Drewniana deska tarasowa jest również bardzo podatna na działanie wilgoci, która sprzyja rozwojowi pleśni.

Aby uniknąć przebarwień, matowienia posadzki, ubytków strukturalnych w deskach czy problemów z grzybami, trzeba odpowiednio zadbać o drewniany ganek. Pielęgnacja tarasu jest też kluczowa dla utrzymania jego atrakcyjnego wyglądu, trwałości i funkcjonalności.

Właściwe, a także regularne czyszczenie oraz konserwowanie drewnianej podłogi pozwala zachować jej dobry stan przez wiele lat. Dodatkowo dzięki odpowiednim działaniom można uniknąć kosztownych napraw czy renowacji, które mogą być konieczne w przypadku zaniedbania werandy.

Konserwacja drewnianych desek tarasowych krok po kroku

Przed rozpoczęciem konserwacji drewnianych desek należy dokładnie oczyścić powierzchnię tarasu. Ten krok jest niezwykle ważny, ponieważ zabrudzenia mają negatywny wpływ na przyczepność środka do impregnacji. Czyszczenie warto zacząć od zamiecenia luźnych zanieczyszczeń takich jak piasek, drobne kamyki, gałązki, liście.

Następnie podłogę werandy trzeba umyć wodą z dodatkiem łagodnego detergentu lub specjalnego środka czyszczącego przeznaczonego do drewna. Po jej wyschnięciu należy uzupełnić ewentualne ubytki w deskach i wyszlifować je. Wyrównanie nawierzchni posadzki nie tylko poprawi estetykę tarasu, ale także zwiększy stabilność podłogi oraz ułatwi późniejsze nakładanie preparatów do pielęgnacji.

Tak przygotowaną powierzchnię można zacząć zabezpieczać przy pomocy odpowiedniego preparatu. Do konserwacji używa się zarówno specjalnych olejów, jak i lazury, lakierów czy lakierobejcy. Dobór produktu trzeba dostosować do rodzaju drewna, z którego został wykonany taras.

Podczas aplikowania preparatów należy zadbać o równomierne rozprowadzenie substancji na całej powierzchni. Warto użyć do tego pędzla, który ułatwia dokładne malowanie i dotarcie do szczelin występujących w deskach ryflowanych. Aby środek zabezpieczający dobrze wniknął w ich strukturę, trzeba nanosić go wzdłuż słojów. Aplikację zaleca się wykonać około trzech razy. Przed nałożeniem każdej warstwy należy sprawdzić, czy poprzednia już wyschła.

Regularność pielęgnacji drewna – co ile trzeba konserwować deski tarasowe?

W przypadku pielęgnacji desek tarasowych dużą rolę odgrywa regularność. Konserwację drewnianej posadzki przy pomocy oleju powinno się przeprowadzać raz lub dwa razy do roku. Najlepiej robić to przed i po okresie zimowym.

Lakierowanie desek oraz pokrywanie ich lazurą zwykle robi się rzadziej niż olejowanie. Tego typu zabiegi pielęgnacyjne wystarczy powtarzać co parę lat. Dokładną częstotliwość działań konserwacyjnych należy dostosować do zaleceń producenta stosowanego preparatu.

Systematyczność pielęgnacji drewna ma spore znaczenie dla utrzymania desek w dobrym stanie. Zaniedbanie regularnych konserwacji może doprowadzić do bardzo szybkiego pogorszenia się ich kondycji i potrzeby wymiany.

Jak dbać o drewniany taras na co dzień?

Dogłębną pielęgnację desek tarasowych przeprowadza się relatywnie rzadko, ale o werandę warto dbać również na co dzień. Naturalnym skutkiem korzystania z ganku jest to, że na jego powierzchnię trafiają piasek, błoto czy drobne kamyki. Z tego względu zaleca się regularne sprzątanie i bieżące zmywanie plam.

Takie działania ograniczają ryzyko powstawania rys, zacieków, trudnych do zmycia zabrudzeń czy ubytków i poważnych uszkodzeń mechanicznych. W efekcie codzienne starania o estetyczny wygląd tarasu pozwalają cieszyć się zadbaną werandą przez długi czas.

Drewniane deski tarasowe wymagają regularnej pielęgnacji z wykorzystaniem specjalnych preparatów i codziennych działań porządkowych. Wdrożenie zalecanych rozwiązań utrzyma atrakcyjny wygląd przydomowej werandy i uchroni ją przed pleśnią czy koniecznością szybkiej wymiany na nową.

 

Grafiki: materiał partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sadzenie kukurydzy – najważniejsze informacje
Sadzenie kukurydzy – najważniejsze informacje
Chcesz zacząć sadzić kukurydzę? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na jej temat!
Naturalne metody ochrony roślin przed szkodnikami w ogrodzie
Naturalne metody ochrony roślin przed szkodnikami w ogrodzie
Odkryj naturalne sposoby ochrony roślin w ogrodzie przed szkodnikami. Bezpieczne, ekologiczne i skuteczne metody dostępne na wyciągnięcie ręki.
Przechowywanie w domu – jak uporządkować przestrzeń wokół siebie?
Przechowywanie w domu – jak uporządkować przestrzeń wokół siebie?
Poznaj sposoby na sprytne przechowywanie rzeczy w domu, dzięki którym utrzymanie porządku będzie nie tylko możliwe, ale i naprawdę proste!
Ostatnie wpisy