Architektura i dekoracje

Remont łazienki – co zaplanować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Remont łazienki to nie lada wyzwanie, bez względu na jej wielkość. Na koszt zmiany wyglądu łazienki wpływają różne rzeczy, zarówno elementy wyposażenia jak i ewentualne prace ekipy remontowej.

Od czego zacząć?

Łazienka powinna nie tylko się dobrze prezentować, ale być przede wszystkim funkcjonalna. To jedno z najbardziej intensywnie wykorzystywanych pomieszczeń w domu, dlatego na początku warto zastanowić się nad tym, jakie są potrzeby każdego z domowników. To pozwoli wybrać rozwiązania aranżacyjne, które zaspokoją je wszystkie.

Podłoga i ściany

Generalny remont łazienki często oznacza wymianę okładziny podłogi oraz ścian. Możliwości na zmiany jest bardzo dużo. Można zdecydować się na przykład na płytki ceramiczne. To najczęściej wybierane rozwiązanie. Są łatwe w montażu i trwałe. Najczęstszym materiałem płytek jest gres. Jest trwały i odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i, co ważne w łazience, ma niską nasiąkliwość.

Coraz więcej osób decyduje się na bardziej oryginalne rozwiązania, na przykład na okładzinę kamienną – marmur czy granit. Kamienne płytki są bardzo trwałe i odporne na łazienkowe warunki, poza tym łatwo utrzymać je w czystości.

Wyposażenie

Najważniejsze pytanie, jakie należy sobie zadać przed rozpoczęciem remontu łazienki, to jakie wyposażenie jest konieczne w łazience. Przede wszystkim, co wybrać: prysznic, wannę czy rozwiązanie 2 w 1? Jeżeli wśród domowników są osoby starsze, najlepszym rozwiązaniem będzie kabina z niskim brodzikiem, z kolei w przypadku małych dzieci najlepiej sprawdzi się głęboki brodzik. Kolejnymi niezbędnymi elementami wyposażenia łazienki są umywalki i toaleta. Tutaj też mamy możliwość dostosowania ich do potrzeb domowników.

Decydując się na elementy armatury, warto wybierać producentów, którzy oferują produkty wysokiej jakości, na przykład Marmite. Dobra jakość wyposażenia łazienki pozwoli na dłuższy czas jego użytkowania, a to z kolei odsunie w czasie konieczność kolejnego remontu.

Wygląd armatury powinien być dostosowany do całej aranżacji. Producenci oferują na przykład baterie kuchenne i łazienkowe w różnych kolorach, kształtach i wykonane z różnych materiałów. Dzięki temu każdy z łatwością znajdzie rozwiązanie idealne do jego łazienki, zarówno pod względem wyglądu, jak i ponoszonych kosztów.

Styl wnętrza

To, w jakim stylu będzie urządzone wnętrze, także trzeba zaplanować już wcześniej. Często konkretne stylistyki narzucają kolorystykę ceramiki, podłóg i ścian, mebli i wspomnianej armatury. Jeśli ktoś nie jest w stanie sobie jednak wyobrazić ewentualnego wyglądu łazienki po remoncie i zaplanować go, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, czyli architekta albo dekoratora wnętrz. Pomogą oni wybrać wyposażenie i aranżację, która najlepiej będzie odpowiadać potrzebom.

Kosztorys

Zaplanowanie poniesionych kosztów jest bardzo ważnym elementem każdego remontu, także łazienki. W zależności od tego, jakim budżetem dysponujemy, inaczej będzie można zaplanować wygląd wnętrza i to, jakie czynności zostaną wykonane.

Planując poniesione koszty, warto wziąć pod uwagę nieplanowane wydatki i modyfikacje, które niemal zawsze pojawiają się przy remoncie. W takich sytuacjach koniecznością jest posiadanie zapasu pieniędzy, dzięki któremu będzie można doprowadzić remont do końca.

Poniesione koszty będą się różnić w zależności od wielkości łazienki oraz tego, czy zatrudnimy fachowców. Nie wszystkie rzeczy jesteśmy w stanie zrobić sami, jednak jeśli planujemy jedynie drobne zmiany, warto wykonać je samodzielnie.

Zdj. główne: Collov Home Design/unsplash.com

Z pisaniem związana zawodowo, ale to przede wszystkim jej pasja. Choć jest zwolenniczką minimalizmu we wnętrzach, uwielbia wszelkiego rodzaju dodatki i dekoracje, które nadają wnętrzu indywidualnego charakteru.
Kinga Sobczak
Polecane artykuły
Architektura i dekoracje

W co wyposażyć domek letniskowy?

Masz domek letniskowy i chcesz uruchomić wakacyjny biznes? A może dopiero rozważasz przedsiębiorcze wykorzystanie swojej działki? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć, wprowadzając gości w swoje progi!
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Zalety szkła zespolonego

Zastanawiasz się, czy wstawienie okien wykonanych z szyb zespolonych jest dla Ciebie? Sprawdź ich zalety i zobacz, jak możesz zaoszczędzić na tym wyborze!
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Jak dbać o rośliny w osłonkach?

Niestety samo umieszczenie rośliny w osłonce nie jest w stanie zagwarantować nam szybkiego i efektywnego wzrostu. W jaki sposób powinniśmy zadbać o właściwą pielęgnację kwiatów w osłonkach? Sprawdź!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *