Architektura i dekoracje

Remont łazienki – co zaplanować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Remont łazienki to nie lada wyzwanie, bez względu na jej wielkość. Na koszt zmiany wyglądu łazienki wpływają różne rzeczy, zarówno elementy wyposażenia jak i ewentualne prace ekipy remontowej.

Od czego zacząć?

Łazienka powinna nie tylko się dobrze prezentować, ale być przede wszystkim funkcjonalna. To jedno z najbardziej intensywnie wykorzystywanych pomieszczeń w domu, dlatego na początku warto zastanowić się nad tym, jakie są potrzeby każdego z domowników. To pozwoli wybrać rozwiązania aranżacyjne, które zaspokoją je wszystkie.

Podłoga i ściany

Generalny remont łazienki często oznacza wymianę okładziny podłogi oraz ścian. Możliwości na zmiany jest bardzo dużo. Można zdecydować się na przykład na płytki ceramiczne. To najczęściej wybierane rozwiązanie. Są łatwe w montażu i trwałe. Najczęstszym materiałem płytek jest gres. Jest trwały i odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i, co ważne w łazience, ma niską nasiąkliwość.

Coraz więcej osób decyduje się na bardziej oryginalne rozwiązania, na przykład na okładzinę kamienną – marmur czy granit. Kamienne płytki są bardzo trwałe i odporne na łazienkowe warunki, poza tym łatwo utrzymać je w czystości.

Wyposażenie

Najważniejsze pytanie, jakie należy sobie zadać przed rozpoczęciem remontu łazienki, to jakie wyposażenie jest konieczne w łazience. Przede wszystkim, co wybrać: prysznic, wannę czy rozwiązanie 2 w 1? Jeżeli wśród domowników są osoby starsze, najlepszym rozwiązaniem będzie kabina z niskim brodzikiem, z kolei w przypadku małych dzieci najlepiej sprawdzi się głęboki brodzik. Kolejnymi niezbędnymi elementami wyposażenia łazienki są umywalki i toaleta. Tutaj też mamy możliwość dostosowania ich do potrzeb domowników.

Decydując się na elementy armatury, warto wybierać producentów, którzy oferują produkty wysokiej jakości, na przykład Marmite. Dobra jakość wyposażenia łazienki pozwoli na dłuższy czas jego użytkowania, a to z kolei odsunie w czasie konieczność kolejnego remontu.

Wygląd armatury powinien być dostosowany do całej aranżacji. Producenci oferują na przykład baterie kuchenne i łazienkowe w różnych kolorach, kształtach i wykonane z różnych materiałów. Dzięki temu każdy z łatwością znajdzie rozwiązanie idealne do jego łazienki, zarówno pod względem wyglądu, jak i ponoszonych kosztów.

Styl wnętrza

To, w jakim stylu będzie urządzone wnętrze, także trzeba zaplanować już wcześniej. Często konkretne stylistyki narzucają kolorystykę ceramiki, podłóg i ścian, mebli i wspomnianej armatury. Jeśli ktoś nie jest w stanie sobie jednak wyobrazić ewentualnego wyglądu łazienki po remoncie i zaplanować go, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, czyli architekta albo dekoratora wnętrz. Pomogą oni wybrać wyposażenie i aranżację, która najlepiej będzie odpowiadać potrzebom.

Kosztorys

Zaplanowanie poniesionych kosztów jest bardzo ważnym elementem każdego remontu, także łazienki. W zależności od tego, jakim budżetem dysponujemy, inaczej będzie można zaplanować wygląd wnętrza i to, jakie czynności zostaną wykonane.

Planując poniesione koszty, warto wziąć pod uwagę nieplanowane wydatki i modyfikacje, które niemal zawsze pojawiają się przy remoncie. W takich sytuacjach koniecznością jest posiadanie zapasu pieniędzy, dzięki któremu będzie można doprowadzić remont do końca.

Poniesione koszty będą się różnić w zależności od wielkości łazienki oraz tego, czy zatrudnimy fachowców. Nie wszystkie rzeczy jesteśmy w stanie zrobić sami, jednak jeśli planujemy jedynie drobne zmiany, warto wykonać je samodzielnie.

Zdj. główne: Collov Home Design/unsplash.com

Z pisaniem związana zawodowo, ale to przede wszystkim jej pasja. Choć jest zwolenniczką minimalizmu we wnętrzach, uwielbia wszelkiego rodzaju dodatki i dekoracje, które nadają wnętrzu indywidualnego charakteru.
Polecane artykuły
Architektura i dekoracje

Sztukateria elewacyjna w architekturze: Jak dodaje wyjątkowego charakteru i elegancji budynkom

Sztukateria elewacyjna: Wyjątkowy charakter i elegancja dla budynków.
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Płytki klinkierowe — sprawdź, kiedy warto je wykorzystać i jakie mają zalety! 

Płytki klinkierowe od wielu lat są niezwykle popularne — wykorzystuje się je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu.
Czytaj więcej
Architektura i dekoracje

Garaż blaszany na działce — czy musisz mieć pozwolenie?

W tym poradniku sprawdzimy, kiedy można postawić na działce popularny blaszak bez pozwolenia. Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *