Kosiarka do małego ogródka – jaką wybrać? Poradnik

Kosiarka do małego ogródka – jaką wybrać? Poradnik
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nie wiesz, jaka kosiarka sprawdzi się najlepiej w małym ogródku? Zastanawiasz się, jaki model wybrać i czym kierować się podczas zakupów? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat. Podpowiemy, jakie cechy i aspekty będą istotne w tym przypadku. Dzięki temu z łatwością znajdziesz najlepsze urządzenie do swojego małego ogrodu. Przeczytaj koniecznie!

Kosiarka do małego ogrodu – spalinowa czy elektryczna?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad rodzajem silnika kosiarki do trawy. Pamiętaj, że używając jej na niewielkim obszarze, nie potrzebujesz w większości przypadków wyjątkowo zaawansowanego sprzętu. 

Z tego powodu wiele osób sięga po modele elektryczne. To zgrabne i lekkie urządzenia, które sprawdzają się idealnie do małego ogródka. Są co prawda nieco słabsze niż modele spalinowe, jednak w zupełności wystarczą do dokładnego skoszenia terenu mającego powierzchnię do 400-500 m2. Musisz tylko upewnić się, że masz stały dostęp do źródła zasilania. Warto również wspomnieć, że kosiarki elektryczne są zwykle ciche, bardziej ekologiczne i łatwiejsze w obsłudze, zwłaszcza jeśli chodzi o konserwację.

Do niewielkich ogrodów o równym terenie w zupełności wystarczy kosiarka elektryczna – o ile masz stały dostęp do źródła zasilania. Na zdjęciu model elektryczny PM-KSE-2200MN. Źródło: sklep internetowy Powermat.

Z kolei kosiarki spalinowe gwarantują większą moc i niezależność od źródła zasilania. Może być to korzystne na obszarach o nieregularnym kształcie lub na trudniejszy teren. Jeśli więc Twój ogród jest mały, ale pełen pagórków czy ma nietypową formę, wtedy model spalinowy powinien sprawdzić się lepiej.

Moc silnika kosiarki na nieduży teren

Moc silnika kosiarki do niewielkiego ogródka powinna być dostosowana do wielkości obszaru, ale również do rodzaju trawy i ewentualnych nierówności terenu. Na mały teren kosiarka elektryczna o mocy silnika w zakresie od 2000 do 2200 W zazwyczaj będzie odpowiednia. Jeśli chodzi o modele spalinowe, tutaj 5-7 KM w zupełności wystarczy.

Ważne jest jednak, aby kosiarka była wystarczająco mocna. Wtedy będzie efektywnie kosić trawę, szczególnie jeśli teren jest niejednolity lub występują na nim niewielkie nachylenia. Po większą moc sięgnij, jeśli teren jest bardzo nierówny.

 

Jeśli masz mały ogród, jednak pełen pagórków i nierówności, wtedy lepiej wybrać mocną kosiarkę spalinową o mocy nawet 7 KM. Na zdjęciu model spalinowy RTKSS0096. Źródło: sklep internetowy Powermat.

Szerokość robocza kosiarki

Szerokość robocza kosiarki, czyli szerokość pasa koszenia, jest istotnym czynnikiem wpływającym na wydajność pracy oraz czas potrzebny na skoszenie całego terenu. Do niedużych ogrodów zazwyczaj zaleca się kosiarki o mniejszych szerokościach roboczych. Zakres od 300 do 400 mm jest zwykle wystarczający. Dzięki temu dostaniesz się w każdy zakamarek, a urządzenie będzie zwinne oraz poręczne.

Zwrotność i łatwość w manewrowaniu kosiarką

Wybierając kosiarkę do małego ogrodu, warto zwrócić uwagę na kilka czynników związanych z jej zwrotnością i możliwością manewrowania urządzeniem.

Pamiętaj, że lekka kosiarka będzie łatwiejsza do manewrowania, zwłaszcza jeśli teren wymaga częstego zmieniania kierunku jazdy. W przypadku niewielkich obszarów właśnie tak bywa najczęściej.

Szczególnie przydatne mogą okazać się też modele z napędem. Zapewniają lepszą kontrolę nad kierunkiem jazdy, przyspieszają pracę, a do tego nie wymagają od Ciebie zbyt dużego wysiłku.

Sam design kosiarki również może mieć znaczenie. Zgrabniejsze modele o ergonomicznym kształcie powinny być łatwiejsze do prowadzenia w ciasnych przestrzeniach i mogą lepiej radzić sobie z pokonywaniem zakrętów.

Wybierając kosiarkę do małego ogrodu, zwróć uwagę, by była zwrotna i łatwa do manewrowania. Na zdjęciu model elektryczny RTKSE0027. Źródło: sklep internetowy Powermat.

Niewielkie gabaryty i niska waga

Kiedy rozważasz zakup kosiarki do niedużego ogrodu, niewielkie gabaryty i niska waga bywają niezwykle istotne. Dlaczego? Ponieważ takie modele będą:

  • łatwiejsze do przechowywania – urządzenie zajmie mniej miejsca w garażu, szopie lub innym miejscu przechowywania – to szczególnie istotne, jeśli masz ograniczoną przestrzeń do dyspozycji,
  • bardziej zwrotne – sprzęt będzie łatwiejszy do prowadzenia i zmieniania kierunku jazdy,
  • zwiększać komfort Twojej pracy – lżejsze modele zmniejszą zmęczenie, a ich obsługa nie będzie wymagała dużego wysiłku.

Pamiętaj przy tym, że najlżejsze modele elektryczne ważą niekiedy jedynie do 8-9 kg, a spalinowe – do 20-25 kg. Takie do małego ogrodu sprawdzą się najlepiej.

Podsumowując, wybór kosiarki do niedużego ogrodu to decyzja, która wymaga uwzględnienia wielu czynników. Istotne jest znalezienie równowagi pomiędzy funkcjonalnością, wydajnością a praktycznymi aspektami użytkowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jesień w ogrodzie: jakie prace należy wykonać?
Jesień w ogrodzie: jakie prace należy wykonać?
Przeczytaj, jakie prace należy wykonać w ogrodzie w sezonie jesiennym.
Projektowanie kuchni z architektem – jakie są zalety współpracy?
Projektowanie kuchni z architektem – jakie są zalety współpracy?
Wciągający, funkcjonalny i estetycznie pociągający design kuchni jest jednym z kluczowych elementów, które definiują klimat i atmosferę każdego domu.
Drewniana czy aluminiowa pergola do ogrodu?
Drewniana czy aluminiowa pergola do ogrodu?
Chcesz mieć w swoim ogrodzie pergole? Przeczytaj, czy lepsza będzie drewniana, czy metalowa?
Ostatnie wpisy