Biologiczna oczyszczalnia ścieków. Jak działa?

Biologiczna oczyszczalnia ścieków. Jak działa?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Obecne czasy wielu z nas skłaniają do podjęcia działań w ochronie środowiska naturalnego. Postawa ta, oprócz wymiaru globalnego, zaczyna coraz częściej dotyczyć naszego najbliższego otoczenia. Jeśli posiadasz dom i chcesz zrobić coś dla środowiska, poznaj nowoczesną biologiczną oczyszczalnię ścieków.

Co to jest biologiczna oczyszczalnia ścieków i jak działa

Biologiczna oczyszczalnia ścieków opiera się na nowoczesnej technologii napowietrzania ścieków. Co to oznacza? Napowietrzanie ścieków pozwala na dotlenienie środowiska, które znajduje się w bioreaktorze. Cała filozofia działania biologicznej oczyszczalni ścieków zmierza do eliminacji nieprzyjemnych zapachów, które występują w przypadku zastosowania tradycyjnego szamba. Najważniejszym czynnikiem działania takiej oczyszczalni jest tworzenie się tzw. osadu czynnego, czyli żywej zawiesiny bakterii tlenowych. Mikroorganizmy znajdujące się w takiej zawiesinie mają zdolność utleniania związków organicznych. Co więcej, biologiczna oczyszczalnia zamienia ścieki w wodę, która może być ponownie wprowadzona do środowiska (np. do rzeki czy rowu przy domu). Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, które w innych krajach jest już obligatoryjne. Jeżeli w pobliżu naszego domu nie ma rzeki, można z powodzeniem również zastosować biologiczną oczyszczalnię – ścieki, które zostały już oczyszczone, mogą być ponownie odprowadzone do gruntu. Wykorzystywany jest do tego celu specjalnie zaprojektowany obiekt rozsączający – może mieć postać studni chłonnej, drenażu lub skrzynki rozsączającej. Oczyszczone ścieki mogą być ponownie wykorzystywane do nawadniania ogrodu. 

Najprościej mówiąc, działanie biologicznej oczyszczalni ścieków polega na zachodzeniu wewnątrz oczyszczalni procesów biologicznych, które powodują rozkładanie ścieków na nieszkodliwe związki.

Chcesz być eko, postaw na biologiczną oczyszczalnię ścieków

Rozwiązanie, jakie daje biologiczna oczyszczalnia ścieków, posiada same zalety. Działa w zgodzie z naturą, cały proces zachodzi w specjalnie zaprojektowanych pojemnikach i urządzeniach zainstalowanych pod ziemią w przydomowym ogródku. Technologia stosowana w takich oczyszczalniach pozwala na biologiczną neutralizację bakterii, a co za tym idzie nieprzyjemnego zapachu, jaki mamy w przypadku zastosowania tradycyjnego szamba. Należy wspomnieć, że nie wszystkie biologiczne oczyszczalnie są bezwonne. Trzeba zatem dokładnie poznać ofertę dostępną na rynku, by wybrać taki system, który poza ekologicznym rozwiązaniem działania zapewni nam brak nieprzyjemnych zapachów. Do tej kategorii należą np. biologiczne oczyszczalnie VH (ich producentem jest np. firma Eko House). W ofercie znajdziemy oczyszczalnie dwóch typów, które różnią się ilością komór oraz stref napowietrzania.

Czy biologiczna oczyszczalnia ścieków jest dla każdego – dlaczego warto zainwestować w to rozwiązanie?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Tak, przecież każdy posiadacz domu i przydomowego ogródka chce wykorzystywać naturalne metody i nowoczesne rozwiązania, które w wielu przypadkach pozwalają także na obniżenie kosztów użytkowania samego domu. Jeżeli posiadasz klasyczne szambo, doskonale wiesz, że koszty jego eksploatacji są wysokie – opróżnianie szamba to wydatek kilku tysięcy rocznie. Biologiczna oczyszczalnia ścieków to roczny koszt około kilkuset złotych. Zatem redukcja kosztów utylizacji ścieków jest głównym parametrem przemawiającym za takim nowoczesnym rozwiązaniem.

Pozbądź się nieprzyjemnych zapachów

Główną zaletą biologicznej oczyszczalni ścieków jest brak nieprzyjemnych zapachów. Nawet oczyszczalnie ekologiczne czy ekologiczne szamba nie są w stanie całkowicie wyeliminować brzydkich zapachów. Biologiczne oczyszczalnie ścieków radzą sobie z tym doskonale. Osad czynny powoduje, że wszystkie procesy, które zachodzą w ściekach, są bezwonne. Napowietrzanie ścieków wspiera rozwój wspomnianego osadu i blokuje rozwój procesów gnilnych, a tym samym powstawania nieprzyjemnego zapachu

Dlaczego warto zastosować biologiczną oczyszczalnię?

Biologiczna oczyszczalnia:

  • redukuje nieprzyjemne zapachy;
  • umożliwia ponowne wykorzystanie oczyszczonych ścieków (tzw. woda techniczna) do np. nawadniania ogrodu;
  • obniża koszty utylizacji ścieków;
  • uniezależnia gospodarstwo domowe od systemu kanalizacyjnego;
  • wiąże się z prostą instalacją; montaż nie zajmuje wiele miejsca, oczyszczalnia jest łatwa w obsłudze i nie wymaga ponoszenia kosztów eksploatacji – nie będzie wymagała np. ponownego drenażu po określonym czasie użytkowania;
  • ma postać jednego, dużego zbiornika podzielonego na kilka komór;
  • nie powoduje konieczności stosowania dodatkowych biopreparatów; oczyszczalnia jest samowystarczająca – napowietrzanie ścieków eliminuje procesy gnicia i brzydkiego zapachu;
  • może zostać dofinansowana – nawet do 80% ceny całej inwestycji, jeżeli gmina, w której zamieszkujemy, posiada przeznaczone fundusze na dofinansowanie takich rozwiązań;
  • najczęściej ma 10-letnią gwarancję. 

>> Zobacz też: Jak wykonać kompostownik z palet?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie biologicznej oczyszczalni ścieków?

Podstawowym parametrem, który należy rozważyć, jest ilość użytkowników zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Tradycyjna rodzina, składająca się z czterech osób, każdego dnia zużywa średnio 500–550 litrów wody na dobę, co daje nam 0,55 m3 na dobę zużycia wody. Obecne prawo budowlane wskazuje, że nie jest wymagane pozwolenie na budowę przydomowej, biologicznej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 7,5 m3 na dobę. Trzeba jedynie uzyskać stosowne pozwolenie od organu nadzorującego daną jednostkę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Niezbędne wyposażenie Twojego warsztatu
Niezbędne wyposażenie Twojego warsztatu
W jakie narzędzia warto wyposażyć przydomowy warsztat majsterkowicza? A jakie kupić do profesjonalnego warsztatu samochodowego albo pracowni stolarskiej? Sprawdź koniecznie!
Sposoby na mech i wykwity na kostce brukowej
Sposoby na mech i wykwity na kostce brukowej
a Twojej kostce brukowej znajduje się mech i inne wykwity? Dowiedz się, jak możesz sobie z nimi poradzić. Skorzystaj z naszych sprawdzonych sposobów!
Jak wybrać idealną pompę ciepła dla twojego domu?
Jak wybrać idealną pompę ciepła dla twojego domu?
Dowiedz się, jak wybór odpowiedniej pompy ciepła może zwiększyć komfort termiczny Twojego domu, przyczyniając się jednocześnie do obniżenia rachunków za energię.
Ostatnie wpisy