Siekiera rozłupująca. Do czego ją wykorzystamy?

Siekiera rozłupująca. Do czego ją wykorzystamy?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Siekiera rozłupująca jest bardzo ważnym narzędziem dla osób, które ogrzewają dom drewnem. Niestety trzeba je porąbać. Aby to zrobić niezbędna będzie siekiera rozłupująca.

Do czego można wykorzystać siekierę rozłupująca?

Siekiera rozłupująca jest narzędziem, dzięki któremu można rozłupać większe kawałki na mniejsze. Jest to niezbędne narzędzie dla osób, które ogrzewają swój dom drewnem. Składa się z dwóch części:

  • głowicy – warto, aby była krótka i masywna. Ostrze powinno swoim wyglądem przypominać duży klin;
  • trzonka – powinien być długi i prosty. Dzięki temu można uderzyć w drewno pod niewielkim kątem, a jego rozłupanie będzie wymagać mniejszej siły.

Jak wybrać siekierę rozłupującą?

Jeśli chcesz kupić siekierę rozłupującą, to warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Dzięki temu można wybrać tą wygodną w użytkowaniu.

Wybierając siekierę rozłupującą, należy zwrócić uwagę na materiał głowicy. Najtwardsze są narzędzia wykonane z kutej lub hartowanej stali indukcyjnej. Warto wybierać siekiery rozłupujące, w których głowica ma klin. Dzięki temu można łatwiej rozłupać drewno lub podzielić je na mniejsze części. Ciężar głowicy należy dopasować do możliwości fizycznych. Optymalny ciężar wynosi około 2 kg dla dorosłego mężczyzny.

Narzędzie to można wykorzystać też do szeregu innych prac. W głowicy warto zwrócić uwagę na szlif, który powinien mieć duży kąt naostrzenia. W efekcie wygląda to niemal jak klin.

Wybierając siekierę rozłupującą, warto zwrócić uwagę na trzonek. Dobrze jest wybierać te wykonane z drewna jesionowego. Do rozłupywania większych kawałków drewna warto wybierać trzonek z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym.

Im dłuższy jest trzonek, tym siła uderzenia będzie większa. Jednak nie warto wybierać zbyt długiego trzonka, ponieważ może być to niebezpieczne.

Wybierając siekierę rozłupującą, warto zwrócić uwagę na wagę narzędzia. Jeśli będzie zbyt duża, to trudno będzie się nim posługiwać. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić wyważenie w ręce.

Tyler Lastovich/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Choroby tui. Jak sobie z nimi poradzić?
Choroby tui. Jak sobie z nimi poradzić?
Tuje w Twoim ogrodzie zaczęły żółknąć i przestały dobrze wyglądać? Możliwe, że dopadła je choroba! Sprawdź najczęstsze choroby tui!
Zabezpieczenie mebli ogrodowych przed zimą
Zabezpieczenie mebli ogrodowych przed zimą
Zainwestowałeś w meble ogrodowe? Zastanawiasz się teraz, jak zabezpieczyć je przed zimą? Sprawdź nasze propozycje!
Z czego wykonać trwały podjazd na posesję?
Z czego wykonać trwały podjazd na posesję?
Kostka brukowa, beton dekoracyjny, płyty ażurowe, a może kamienne – z tych materiałów warto wykonać podjazd na posesję. Wówczas będzie […]
Ostatnie wpisy