Porządki w ogrodzie – wąż ogrodowy zwijany i inne opcje przechowywania

Porządki w ogrodzie – wąż ogrodowy zwijany i inne opcje przechowywania
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nieodłączną czynnością, którą trzeba regularnie wykonywać w przydomowym ogródku, jest podlewanie roślin. Do tego celu niezbędne są różnej długości węże ogrodowe. Jak i gdzie je przetrzymywać, aby mieć do nich zawsze łatwy dostęp?

Poplątane czy pozaginane węże ogrodowe to duży problem dla osoby, która chce podlać swoje rośliny. Ważnym aspektem jest odpowiednia technika przechowywania szlauchów, to dzięki niej możemy szybko i łatwo skorzystać z nich ponownie. Podpowiadamy, jak utrzymać porządek w swoich akcesoriach ogrodniczych, aby prace w ogródku były miłe i przyjemne. 

>> Zobacz też Przechowywanie narzędzi ogrodniczych

4 proste sposoby na przechowywanie węży ogrodowych

  1. Bęben naścienny 

Bardzo sprytnym i łatwym rozwiązaniem jest zamontowanie na ścianie budynku bębna naściennego, dzięki któremu zwijanie węża ogrodowego będzie dziecinnie proste. Bęben, który będzie pełnił rolę wieszaka, najlepiej zamontować w bliskiej odległości od miejsca z którego będzie pobierana woda. Może to być przydomowy kran lub zbiornik retencyjny. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że nie trzeba męczyć kręgosłupa noszeniem ciężkich węży. System działania bębna jest bardzo prosty i pozwala podlewać nawet odległe zakątki ogrodu. Pomocna jest również rolka prowadząca, która po skończonej pracy układa zwijany szlauch, dzięki czemu nie powstają żadne zagięcia i zagniecenia. Kolejnym plusem jest fakt, że bęben wraz z wężem można bez problemu odpiąć od ściany i przenieść w potrzebne nam miejsce. Dobrą praktyką jest chowanie ich na miesiące zimowe w suche miejsce, dzięki czemu nie ulegną szybkiemu zniszczeniu. 

splątany wąż ogrodwy
Photo by shandor_gor from: Freepik.com
  1. Wózek 

Kolejnym rozwiązaniem, które sprawi, że przechowywanie i używanie węży ogrodowych będzie ułatwione, jest zakup specjalnego wózka. Jest to inwestycja, która pozwala na bardzo dużo możliwości, bo taki sprzęt ma bardzo wiele zalet. Wózki są wyposażone w kółka, dzięki czemu transportowanie węża ogrodowego jest bardzo komfortowe. Tak jak bęben, to rozwiązanie ułatwia proces zwijania i rozwijania węża, i pozwala uniknąć splątywania się rurek doprowadzających wodę. Wiele modeli ma wbudowany mechanizm do automatycznego zwijania, więc nawet ta czynność może odbyć się bez naszego wysiłku. Dzięki wózkowi podlewanie ogrodu staje się znacznie prostsze i mniej czasochłonne. Ogrodnicy, zwłaszcza ci, którzy często korzystają z węży, podkreślają, że zakup wózka jest znakomitym wyborem, bo jest to sprzęt odporny na rdzewienie, który służy przez lata. 

  1. Wieszak naścienny

Dla osób, które szukają taniego i prostego rozwiązania na przechowywanie węży ogrodowych, rozsądne będzie zamontowanie specjalnego wieszaka. Nie ma on systemu do zwijania i rozwijania rurek szlaucha, ale pozwala utrzymać porządek oraz zapobiega zaginaniu się węża. W porównaniu do bębna naściennego lub wózka na węże ogrodowe nie jest to rozwiązanie najbardziej funkcjonalne, jednak znakomicie sprawdzi się w ogrodach, gdzie korzystanie ze szlaucha jest okazjonalne i sporadyczne. Wiele wieszaków wyposażonych jest dodatkowo w specjalne uchwyty na inne akcesoria ogrodnicze, takie jak: pistolety, zraszacze czy dysze. Wieszak można w razie potrzeby zdjąć ze ściany i przenieść w odpowiednie miejsce. 

  1. Nosidło na węże ogrodowe 

Ostatnim sposobem na przechowywanie węży ogrodowych i ułatwione ich użytkowanie jest nosidło. Działa w podobny sposób jak bęben naścienny, przy pomocy specjalnej kolby można łatwo zwinąć szlauch po skończonej pracy. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że można je swobodnie przenosić, nie jest nigdzie przytwierdzone czy zamontowane. Jeśli mamy kilka miejsc, które musimy podlewać w sezonie letnim, jest to doskonałe rozwiązanie. Nosidło przenosi się za pomocą przymocowanej do niego rączki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wybierasz płytki tarasowe? Sprawdź, jakie będą najlepsze!
Wybierasz płytki tarasowe? Sprawdź, jakie będą najlepsze!
Dowiedz się, jakie cechy powinny charakteryzować doskonałe płytki zewnętrzne. Już teraz wybierz najlepsze rozwiązania dla swojego tarasu!
Zastosowanie glebogryzarki w ogrodzie
Zastosowanie glebogryzarki w ogrodzie
Glebogryzarka jest niezastąpionym sprzętem używanym przez każdego ogrodnika i nie tylko! Dzięki niej przygotujemy podłoże pod uprawę różnych roślin i warzyw, zadbamy o trawnik, wykonamy napowietrzanie gleby, a jesienne zbiory będą szybsze i przyjemniejsze.
W co wyposażyć domek letniskowy?
W co wyposażyć domek letniskowy?
Masz domek letniskowy i chcesz uruchomić wakacyjny biznes? A może dopiero rozważasz przedsiębiorcze wykorzystanie swojej działki? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć, wprowadzając gości w swoje progi!
Ostatnie wpisy