Specjaliści od projektowania ogrodów – ile kosztują ich usługi?

Specjaliści od projektowania ogrodów – ile kosztują ich usługi?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zakładając ogród, chcemy, aby był on piękny, różnorodny i gwarantował miłe spędzenie czasu. Osiągnięcie tego efektu wymaga wielu prac, na czele z wykonaniem dobrego projektu.

Projekt ogrodu – dlaczego jest tak ważny?

Stworzenie pięknego, harmonijnego, a zarazem funkcjonalnego ogrodu nie jest prostym zadaniem. Wymaga chociażby szczegółowego projektu. Musi on zawierać nie tylko rozlokowanie poszczególnych obiektów, takich jak domek czy magazyn, ale też układ kompozycji roślinnych, przebieg ścieżek, drzewa, formy trawników i inne elementy. To na etapie projektu decydujemy, czy zasadzimy trawnik, czy może zdecydujemy się na byliny okrywowe. Czy zasadzić drzewo, a jeśli tak, to jakie i gdzie? W którym miejscu utworzyć kompozycję kwiatową? Czy ścieżki powinny być proste, a może kręte?

Odpowiedź na te i wiele innych pytań wymaga sporo wiedzy z dziedziny ogrodnictwa. Tworząc projekt, koniecznie jest również uwzględnienie warunków panujących na działce, takich jak topografia terenu i jego ekspozycja na promienie słoneczne; zależeć od tego będzie, jakie rośliny warto posadzić.

Dlatego architektura krajobrazu jest zajęciem raczej dla doświadczonych pasjonatów ogrodnictwa. Jeśli nie czujemy się w tej dziedzinie na siłach, możemy wynająć specjalistów od architektury krajobrazu.

Specjaliści od projektowania ogrodów – ile kosztują ich usługi i czy warto ich zatrudnić?

Specjaliści od architektury krajobrazu zajmują się zagospodarowywaniem otoczenia człowieka przy wykorzystaniu środowiska: rzeźby terenu, roślinności, jak również architektury oraz elementów kultury danego miejsca. Celem jest podkreślenie różnorodności i piękna krajobrazu (np. ogrodu) oraz doprowadzenie do tego, by stanowił on harmonijną całość.

Ile kosztuje taka usługa? Różni architekci krajobrazu stosują różne cenniki, jednakże ceny ich usług zależą od wielkości ogrodu i stopnia skomplikowania projektu. Za projekt niewielkiego ogródka zapłacić trzeba od 1,5 do kilku tys. zł. Im większy teren, tym oczywiście drożej. Koszt projektu dużego ogrodu może wynieść nawet około 20 tys. zł.

Czy w takim układzie warto sięgać po pomoc specjalistów? Jeżeli zależy nam na zaoszczędzeniu pieniędzy, możemy wykonać projekt samodzielnie. Z drugiej strony, profesjonalni architekci krajobrazu, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, zaprojektują nasz ogród zgodnie ze sztuką. Będzie on piękny oraz funkcjonalny. Specjaliści doradzą nam, jakie gatunki roślin i w których miejscach zasadzić, jak powinny wyglądać kompozycje kwiatowe, pomogą ustalić przebieg ścieżek czy dobrać odpowiednie materiały potrzebne do prac ogrodniczych. Dzięki nim unikniemy też błędów, które pociągnąć mogą za sobą poważne konsekwencje. Przykładowo, drzewo zasadzone zbyt blisko domku może go zniszczyć poprzez swój rozrost.

Poza tym, ogród ma nam służyć i cieszyć nas swoim pięknem przez wiele lat, zatem powinien być zaprojektowany profesjonalnie.

Jak znaleźć korzystną ofertę z dziedziny architektury krajobrazu?

Jeśli chcemy zatrudnić specjalistę do zaprojektowania naszego ogrodu, warto przejrzeć portale ogłoszeniowe. Dzięki nim znajdziemy firmy z naszej okolicy, poznamy ich ranking i opinie na ich temat. Porównywarka cen pozwoli na wybrać ofertę najkorzystniejszą z punktu widzenia naszego stanu finansowego. Dobry portal umożliwia również szybkie nawiązanie kontaktu ze specjalistą za pośrednictwem telefonu, maila bądź czatu. Oczywiście, sami też możemy zamieścić własne ogłoszenie, na które odpowie od razu wielu wykonawców, a my wybierzemy najlepszą ofertę. Warto również przeglądać fora budowlane, gdzie znajdziemy ważne informacje i opinie.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
ABC urządzenia mieszkania za granicą
ABC urządzenia mieszkania za granicą
Przeprowadzając się za granicę, nierzadko musimy mierzyć się z różnorodnymi wyzwaniami. Dzięki nam dowiesz się, w jaki sposób urządzić mieszkanie za granicą tak, abyś był zadowolony z uzyskanego efektu.
Co przyda się na patio?
Co przyda się na patio?
Szukasz w swoim otoczeniu przestrzeni, która pozwoli Ci oderwać się od codzienności i obowiązków? A może marzysz o miejscu, w którym będzie mógł spotykać się z przyjaciółmi? Odpowiednia aranżacja patio może odpowiedzieć na wszystkie Twoje potrzeby!
Narzędzia do pielenia. Co warto mieć do pracy w ogrodzie?
Narzędzia do pielenia. Co warto mieć do pracy w ogrodzie?
Chcesz mieć piękne rabatki? Przeczytaj, jakie narzędzia są niezbędne do pielenia.
Ostatnie wpisy