Jak urządzić ogród przyjazny psu?

Jak urządzić ogród przyjazny psu?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ogród i zwierzęta to połączenie, które nie może się nie udać – szczególnie gdy chodzi o psa! To popularne myślenie niestety nie zawsze jest zgodne z prawdą. Nie tylko Twój ogród może ulec niszczycielskiej sile Twojego ukochanego, pełnego energii czworonoga. Zadbaj o to, by pies naprawdę korzystał z czasu w ogrodzie, bezpiecznie i bez niepotrzebnego podnoszenia Twojego ciśnienia.

kobieta z psem
Photo by Amanda Andrade-Rhoades/For The Washington Post via Getty Images

Tylko dla psa, ludziom wstęp wzbroniony!

Specjalna strefa przygotowana tylko dla Twojego pupila rozwiąże naprawdę wiele Twoich problemów i dylematów, o których wcześniej mogłeś nawet nie myśleć. Aranżując swój ogród, na pewno zadbałeś także o to, by stworzona została odpowiednia strefa wypoczynkowa, prawda? Wygodne meble, kawałek cienia, przyjemne dla oka i pachnące rośliny… Dlaczego nie zapewnić takiego kącika też swojemu psu? Mając miejsce, w którym Twój czworonożny przyjaciel będzie mógł się wybawić, na pewno nie będzie aż tak chętny do szaleństw w Twoich zadbanych rabatkach. W tym miejscu będzie mógł też spokojnie odpocząć, zadbaj więc o to, by mógł pilnować większości ogrodu swoim czujnym okiem. Świetnym pomysłem, szczególnie w upalne dni, jest zdecydowanie się na legowisko dla psa, maty chłodzącej lub baseniku z wodą, jeśli Twój pupil jest jej fanem. Dzięki temu dopilnujesz też, by słońce nie zrobiło mu krzywdy. Zdecyduj się na nawierzchnię naturalną. Jeżeli ją utwardzasz, zadbaj o to, by nie była szorstka, bowiem może ona sprawić, że pies pokaleczy sobie łapki. Słyszałeś kiedyś o psich piaskownicach? Jeżeli Twój pies należy do ras (lub ma ich cechy), które doskonale kopią, takich jak jamnik czy terier, świetnym sposobem będzie umieszczenie w psiej strefie luźnego piasku lub po prostu zostawienie niezagospodarowanego terenu. Nagradzając za kopanie w tym miejscu i karząc za rozkopywanie grządek, szybko wykształcisz u psa odpowiednie odruchy, jednocześnie nie tłumiąc jego naturalnych instynktów.

Pamiętaj również o tym, że podział ogrodu na strefy to zdecydowana korzyść dla Ciebie. Taki ogród jest świetnie zorganizowany pod względem architektonicznym, pozwala zachować porządek, a Tobie i Twoim gościom ułatwia korzystanie.

Uwaga, psi teren!

Ogrodzenie to jedna z podstawowych kwestii, gdy mowa o ogrodzie. Nieważne, czy mówimy o terenie przy Twoim domu, czy oddzielnej działce. Na pewno chcesz zadbać o swoją prywatność oraz powstrzymać każdego przed kręceniem się po Twoim terenie. Dzięki ogrodzeniu możesz być też pewien, że Twój pies nie ucieknie z posesji… Jednak czy na pewno? Przede wszystkim pamiętaj, żeby dostosować – jeśli tylko masz taką możliwość – ogrodzenie względem Twojego pupila. To, co dla jednego psa jest przeszkodą nie do przeskoczenia, dla innego nie będzie stanowić żadnego wyzwania. Mowa tu nie tylko o rozmiarach psów, ale i o ich prywatnych cechach czy zwinności. Może okazać się, że dla małego psa musisz postawić takie ogrodzenie, jak dla dużego, jeśli Twój mały czworonóg skacze bardzo wysoko. Jeżeli Twój pies należy do „kopaczy”, musisz również dopilnować, by fundament utrudnił mu przekopanie się na drugą stronę. W przypadku małego psa ważna jest także odległość między sztachetami. Zwróć uwagę, czy przerwy nie są na tyle szerokie, by mały pies mógł się przez nie przecisnąć. Jeżeli Twój pies jest dużych rozmiarów, musisz przede wszystkim zadbać o to, by ogrodzenie było wystarczająco wysokie.

Nie przeszkadzać, tu śpi pies!

Rozwiązaniem, na które decyduje się wielu właścicieli psów, jest kojec z wybiegiem. Choć kojce i budy nie każdemu kojarzą się dobrze, nie muszą wcale oznaczać złych warunków! Duży, wygodny kojec to często także komfort dla psa, który nie lubi lub boi się obcych. Gdy odwiedzają Cię goście, może obserwować ich z bezpiecznej odległości, na całkowicie swoim terenie (gdzie możesz umieścić mu legowisko, na przykład legowisko prostokątne, i jego ulubione zabawki). Ty za to unikniesz martwienia się o Twojego ulubieńca. 

Uwaga, niebezpieczeństwo! Pies nie rekomenduje!

Co, jeśli masz w ogrodzie rośliny trujące dla zwierząt? Pomijając oczywisty fakt, że nie chcesz, by Twoje rabaty zostały zniszczone przez pogrążonego w zabawie czworonoga, lepiej nie ryzykować, że któregoś dnia Twój pies skończy z zatruciem. Na szczęście istnieją sposoby, by temu zapobiec. Możesz spróbować skorzystać z preparatów zapachowych, które je odstraszają. Bardziej skutecznym rozwiązaniem są odstraszacze ultradźwiękowe, które emitują fale o wysokiej częstotliwości, które słyszą jedynie zwierzęta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sztuczne choinki ozdobione – jak wybrać idealną dla swojego domu?
Sztuczne choinki ozdobione – jak wybrać idealną dla swojego domu?
Praktyczne porady na temat wyboru idealnej sztucznej choinki ozdobionej, która będzie cieszyć oczy i tworzyć świąteczny nastrój w Twoim domu.
Jakie zbiorniki powinny być w domu wolnostojącym?
Jakie zbiorniki powinny być w domu wolnostojącym?
Zastanawiasz się, jakie zbiorniki powinny znaleźć się w Twoim domu? Przedstawiamy listę tych najpotrzebniejszych!
TOP 5 najpopularniejszych roślin na pergole
TOP 5 najpopularniejszych roślin na pergole
Chcesz mieć ładną pergolę w swoim ogrodzie? Przeczytaj o 5 roślinach, którymi warto obsadzić pergolę.
Ostatnie wpisy