Elektryczny grill ogrodowy. Na co zwrócić uwagę?

Elektryczny grill ogrodowy. Na co zwrócić uwagę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Letnie dni sprzyjają grillowaniu. Przydomowe ogródki i miejskie działki zapełniają się rodzinami i przyjaciółmi. Najważniejszym punktem takich spotkań jest oczywiście kosztowanie potraw z grilla. Im lepszym sprzętem będziesz dysponować, tym pyszniejsze dania przygotujesz.

Za symbol sezonu wiosenno-letniego można uznać tradycyjny grill węglowy. Niektórzy nawet żartobliwie mawiają, że grillowanie stało się sportem narodowym Polaków. Nie da się ukryć, że grillowane potrawy mają niepowtarzalny smak i aromat, które powstają głównie dzięki unoszącemu się dymowi z grilla węglowego. Taki grill ma wielu zwolenników, ale tradycyjny sprzęt nie sprawdzi się podczas każdej pogody, na przykład w deszczowe dni. Lepszym rozwiązaniem będą elektryczne modele, z których możemy korzystać przez cały rok.

Elektryczny grill – rodzaje

W przeciwieństwie do tradycyjnych grilli węglowych tych elektrycznych nie trzeba rozpalać przez kilkanaście minut. Dla wielu zaletą elektrycznych modeli może być także brak dymu. Grill elektryczny szybko się nagrzewa, ale do prawidłowego działania potrzebuje – jak sama nazwa wskazuje – źródła prądu.

Wyróżniamy kilka rodzajów grilli elektrycznych:

 • grill domowy (kuchenny, stołowy) – ma niewielkie rozmiary, więc możemy ustawić go na stałe w kuchni, dzięki czemu w każdej chwili przyrządzimy pieczoną potrawę. Często jest wyposażony w wymienne nakładki grzewcze, na przykład do gofrów,
 • grill elektryczny z rusztem – potrawy opieka się na metalowym ruszcie, który jest podgrzewany za pomocą umieszczonej poniżej grzałki. Ruszt należy czyścić po każdym użyciu,
 • grill elektryczny z płytą grzewczą – ruszt jest zastąpiony przez płytę grzewczą, na której bezpośrednio kładziemy potrawy,
 • grill raclette – umożliwia przyrządzenie kilku potraw jednocześnie.

Grille elektryczne dzielą się nie tylko ze względu na rodzaj płyty grzewczej, lecz także przeznaczenia. Wymienione powyżej urządzenia wybiera się zazwyczaj do domu, choć można wykorzystywać je również na zewnątrz. Popularniejszymi grillami elektrycznymi przeznaczonymi do ogrodowego grillowania są takie modele, jak:

 • grill stojący – wyglądem przypomina tradycyjne grille węglowe, występuje w różnych rozmiarach,
 • grill elektryczny z pokrywą (zamykany) – świetnie sprawdza się na świeżym powietrzu, nawet podczas wietrznej pogody, ponieważ pokrywa zapewnia zachowanie stabilnej temperatury pieczonych potraw,
 • grill elektryczny dwustronny – pokrywa jest wyposażona w płytę grzewczą, dzięki czemu potrawy są opiekane z obu stron.

Jaki grill elektryczny wybrać?

Rodzaj grilla elektrycznego możemy bez problemu dopasować do własnych potrzeb. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, zwróćmy uwagę na jego parametry techniczne. Co powinno nas interesować?

 • Moc – wyrażana w watach. Im będzie wyższa, tym szybciej przyrządzimy posiłki.
 • Sposób włączania – grill zazwyczaj jest włączany przyciskiem, ale niektóre modele wymagają wypięcia przewodu w celu wyłączenia urządzenia.
 • Możliwość regulacji temperatury – ułatwia wygodne pieczenie.
 • Czyszczenie – części niektórych grilli mogą być myte w zmywarce, co zapewnia łatwiejszą obsługę sprzętu.
 • Funkcje dodatkowe – niektóre grille są wyposażone w dodatkowe opcje, na przykład antypoślizgowe nóżki.

Podczas zakupu elektrycznego grilla elektrycznego kierujmy się przede wszystkim jego rodzajem i funkcjonalnością. Znaczenie ma też cena sprzętu.

Zdj. główne: songsy/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Grow shop, czyli miejsce, które musi poznać każdy hodowca roślin
Grow shop, czyli miejsce, które musi poznać każdy hodowca roślin
Hodowanie roślin to dla wielu prawdziwa pasja i sposób na spędzanie wolnego czasu. Inni natomiast upatrują w tym możliwość zarobku, często porzucając pracę zawodową na rzecz tworzenia profesjonalnych hodowli.
Jak przygotować się do instalacji ekologicznego kominka w naszym domu?
Jak przygotować się do instalacji ekologicznego kominka w naszym domu?
Zaplanuj i przygotuj się do instalacji ekologicznego kominka w swoim domu. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni model, jak zaplanować instalację i jaką rolę odgrywa przegląd.
Jak wybrać najlepszy grill gazowy do swojego ogrodu?
Jak wybrać najlepszy grill gazowy do swojego ogrodu?
Dlaczego warto kupić grill gazowy? Jakie kluczowe elementy powinny znaleźć się w dobrym tego typu urządzeniu? Podpowiadamy!
Ostatnie wpisy