Drewniana czy aluminiowa pergola do ogrodu?

Drewniana czy aluminiowa pergola do ogrodu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zadbany ogród jest idealnym miejscem do złapania oddechu po ciężkim dniu. Jeśli w ogrodzie są rośliny pnące, to warto wykorzystać na ich podparcie pergolę ogrodową.

Zastosowanie pergoli

Pergola jest bardzo funkcjonalnym elementem małej architektury ogrodowej, służy głównie do podporu roślin takich jak m.in.:

 • winogrona,
 • bluszcze,
 • róże pnące,
 • powojniki.

Najlepsza wysokość pergoli ogrodowej to 2,5-3 m, a szerokość powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Pergole ogrodowe można podzielić na:

 • proste – wykończone u góry prostymi ryglami;
 • łukowe – wykończone u góry łukiem;
 • o prostej konstrukcji – składają się tylko z belek konstrukcyjnych;
 • o rozbudowanej konstrukcji – mają np.: ławeczki, podesty, donice lub inne dodatkowe elementy konstrukcyjne;
 • wolnostojące – najbardziej popularne, pergola to samodzielny budynek;
 • przylegające do domu – pergola ma jedną ścianę wspólną z budynkiem, z którym tworzy ciekawą i praktyczną konstrukcję. Takie miejsce można wykorzystać np. do parkowania samochodu.

>> Zobacz też: TOP 5 najpopularniejszych roślin na pergole

Za pomocą pergoli można:

 • stworzyć bardzo ciekawe aranżacje w ogrodzie np. przejścia, tunele;
 • ukryć mało estetyczne elementy w ogrodzie np. licznik gazowy;
 • stworzyć miejsce do odpoczynku – w sklepach dostępne są pergole ogrodowe z ławkami;
 • stworzyć miejsce do przechowywania niewielkich narzędzi ogrodowych;

Pergola drewniana

Pergole drewniane cieszą się bardzo dużą popularnością, głównie dzięki ich cenie. Najbardziej popularne są wysokie drewniane kraty, po których wspina się roślina. Drewniana pergola może mieć klasyczny lub nowoczesny wygląd.

Kupując pergole ogrodową, warto wybierać te impregnowane pod ciśnieniem, ponieważ impregnat jest wtedy lepiej wchłaniany przez drewno, a tym samym ochrona jest skuteczniejsza.

Pergola metalowa

Pergole metalowe najczęściej wykonywane są z odpornych na czynniki atmosferyczne stopów, najdroższe są te ocynkowane. Jeśli konstrukcja nie została zabezpieczona przez producenta, to warto ją pomalować farbą antykorozyjną.

Różnice pomiędzy pergolą metalową i drewnianą

Drewno i metal są dwoma najbardziej popularnymi tworzywami do budowy pergoli. Każdy z nich warto dodatkowo zaimpregnować, dzięki czemu konstrukcja będzie bardziej odporna na zmianę warunków atmosferycznych.

Najważniejsze różnice pomiędzy materiałami to:

 • odporność – ocynkowane pergole metalowe są dużo odporniejsze na czynniki atmosferyczne niż drewno;
 • czyszczenie i konserwacja – ocynkowany metal nie wymaga żadnej konserwacji, a do czyszczenia wystarczy tylko wilgotna szmatka. Drewno wymaga regularnej impregnacji wysokiej jakości preparatami;
 • wygląd – metalowe pergole wybierane są głównie do nowoczesnych ogrodów, w których stanowią część małej architektury ogrodowej. Drewniana pergola świetnie sprawdzi się w klasycznych ogrodach;
 • cena – pergola drewniana i metalowa są w bardzo podobnych cenach. Najdroższe są te metalowe ocynkowane.

Gdzie najlepiej umieścić pergolę w ogrodzie?

Umiejscowienie pergoli w ogrodzie powinno być zawsze zdeterminowane przez rośliny, którymi ma być obsadzona. Jeśli pergola ma zostać obsadzona różami lub powojnikami, to warto wybrać jak najbardziej nasłonecznione miejsce w ogrodzie. Jeśli pergola ma stać w zacienionym miejscu, to należy wybrać do jej obsadzenia bluszcz lub powojnik.

Pergola jest częścią małej architektury ogrodowej, dlatego powinna być zawsze dopasowana do stylu ogrodu. Materiał, z którego będzie wykonana pergola, powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Chodnik do domu — echo przeszłości czy ponadczasowa klasyka?
Chodnik do domu — echo przeszłości czy ponadczasowa klasyka?
Kolorowy chodnik w przedpokoju wielu osobom kojarzy się z wystrojem rodem z PRL, często stanowiącym synonim kiczu. Podobnie jak dywany i wykładziny, na wiele lat zniknęły z modnie urządzonych wnętrz. Od kilku lat można jednak zauważyć coraz więcej propozycji tego typu produktów.
Cechy charakterystyczne ekskluzywnych mebli do ogrodu
Cechy charakterystyczne ekskluzywnych mebli do ogrodu
Dlaczego warto zainwestować w ekskluzywne wyposażenie? Poniżej podpowiadamy, czym się wyróżnia i co sprawia, że stanowi najlepszy wybór.
Czym jest agrowłóknina?
Czym jest agrowłóknina?
Agrowłóknina jest jednym z najbardziej wszechstronnie wykorzystywanych materiałów w ogrodzie. Przedstawiamy, czym jest ta tkanina oraz, jakie ma zastosowania w ogrodnictwie.
Ostatnie wpisy