Chwasty w trawniku. Jak się ich pozbyć skutecznie?

Chwasty w trawniku. Jak się ich pozbyć skutecznie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Piękny i zadbany trawnik jest ozdobą każdego ogrodu. W jaki sposób można się skutecznie pozbyć z niego chwastów?

Przyczyny zachwaszczenia trawników

Najpowszechniejszą przyczyną wzrostu chwastów na trawniku jest niedobór składników mineralnych – trawy mają duże wymagania pokarmowe. Gdy brakuje w glebie składników odżywczych, to trawa rośnie słabo i zostaje zastąpiona chwastami.

W lecie bardzo często trawniki odczuwają deficyt wody, co doprowadza do ich wysychania. Chwasty z reguły są bardzo oporne na brak wody. W jaki sposób można zapobiegać zachwaszczaniu trawnika?

Zapobieganie zachwaszczaniu trawnika

Aby zapobiegać zachwaszczeniu trawnika, należy go w odpowiedni sposób pielęgnować, czyli regularnie nawozić i kosić oraz nawadniać w czasie upałów. Im gęstszy i zdrowszy jest trawnik, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że wyrosną na nim chwasty. Intensywna i prawidłowa pielęgnacja jest jedną ze skutecznych metod zapobiegania chwastom.

Koszenie jest jednym z ważniejszych czynności w pielęgnacji trawnika. Aby zapobiegać występowaniu chwastów, nie może być wykonywane zbyt nisko. Jeśli gleba jest zbyt wilgotna, to wtedy z kolei porasta mchem. Aby trawnik pięknie się prezentował, należy mech usunąć wiosną lub jesienią. Dzięki temu zabiegowi do korzeni trawy szybciej dotrze powietrze i woda.

Mechaniczne odchwaszczanie trawnika

Regularna wertykulacja trawnika pozwala na pozbycie się chwastów, które rosną dywanowo. Chwasty z korzeniami wiązkowymi, np. babka lancetowata, wymagają użycia specjalnych narzędzi.

Wiele chwastów rozwija się tylko, gdy trawa nie jest regularnie nawożona. Aby ograniczyć ich występowanie i wzmocnić trawnik, należy regularnie używać nawozów.

Chemiczne odchwaszczanie trawnika

Do odchwaszczania trawnika należy wybierać tylko bezpieczne chemiczne preparaty. Jeśli trawnik jest duży, to warto sięgnąć po skondensowane preparaty do opryskiwania. Po rozrobieniu koncentratu należy opryskać trawnik za pomocą opryskiwacza ręcznego lub przemysłowego. Koncentrat wystarcza przeważnie na oprysk 60–70 m2 trawnika. Jeśli chwastów na trawniku nie ma zbyt dużo, to warto sięgnąć po punktowy preparat np. spray. Jest to gotowy środek, bardzo wygodny w aplikacji.

Aby preparat chemiczny był skuteczny, należy dobrać go do ilości chwastów. Przed zastosowaniem takich preparatów należy sprawdzić pogodę. Aby oprysk chemiczny był skuteczny, musi być wykonany w słoneczny dzień. Podczas oprysków należy stosować odzież ochronną i okulary. Nie należy przeprowadzać oprysków w wietrzne dni, ponieważ zmniejsza to ich skuteczność.

Zabieg chemicznego odchwaszczania należy przeprowadzać, gdy temp. powietrza jest większa niż 15°C. Chwasty w momencie oprysku powinny mieć wykształcone po 2 lub 3 liście. Aby zwiększyć skuteczność preparatów chwastobójczych, należy w okresie wegetatywnym stosować nawóz do trawy.

Nawóz odchwaszczający?

Nawóz odchwaszczający do trawników jest nowością na rynku. W składzie tego produktu znajdują się substancje chwastobójcze (te same, co w środkach do oprysku) oraz niezbędne składniki mineralne. Trawnik należy równomiernie nawozić tym nawozem. Dawkowanie jest podobne do zwykłego nawozu mineralnego, czyli 20g/1m2 trawnika.

Zdjecie główne: Petar Tonchev/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Walec do trawy – jak zrobić solidny walec ogrodowy?
Walec do trawy – jak zrobić solidny walec ogrodowy?
Dlaczego warto walcować trawnik walcem ogrodowym? Kiedy najlepiej przeprowadzać taki zabieg w swoim ogrodzie? I jak wykonać samodzielnie walec ogrodowy?
Jak wybrać idealną tapetę, aby przenieść pokój Twojej dziewczynki do świata wyobraźni?
Jak wybrać idealną tapetę, aby przenieść pokój Twojej dziewczynki do świata wyobraźni?
Wybór tapety do pokoju dziewczynki to nie tylko kwestia estetyczna, ale również szansa na stworzenie inspirującej przestrzeni, która będzie wspierać rozwój wyobraźni i kreatywności.
Bukszpan uprawa na balkonie i w ogrodzie
Bukszpan uprawa na balkonie i w ogrodzie
Szukasz do ogrodu krzewu, który będzie piękną ozdobą a jednocześnie spełni rolę żywopłotu? Świetnie w tej roli sprawdzi się bukszpan. Jest prosty w uprawie i wygląda znakomicie przez cały rok.
Ostatnie wpisy