Trawnik po zimie. Dlaczego trawa żółknie?

Trawnik po zimie. Dlaczego trawa żółknie?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zielony, piękny, zadbany trawnik, jest ozdobą każdego ogrodu. Co powinieneś zrobić, gdy zobaczysz żółknącą trawę na swoim trawniku? Czy można zapobiec żółknięciu trawnika?

Przyczyny żółknięcia trawy

Nieprawidłowe nawożenie 

Najczęstszą przyczyną żółknięcia trawnika po zimie jest nieprawidłowe nawożenie – nadmiar i niedobór substancji odżywczych źle wpływa na trawę. Trawnik powinien być nawożony dwa razy w roku:

  • wczesną wiosną,
  • latem (najpóźniej w pierwszej połowie sierpnia).

Nawożenie trawy powinno odbyć się jeden dzień przed koszeniem, najlepiej w pochmurny dzień. Jeśli mimo nawożenia trawa nadal żółknie, to najprawdopodobniej podczas nawożenia popełniłeś jeden z dwóch błędów:

  • zastosowałeś zbyt małą ilość nawozu; 
  • zbyt często nawoziłeś trawnik lub użyłeś większej ilości nawozu, niż zaleca producent.

W obu przypadkach wystarczy bardzo często przez 2-3 dni podlewać zmienione miejsca dużą ilością wody 10 l/m2. Trawnik należy podlewać wczesnym rankiem lub w godzinach popołudniowych, ponieważ wieczorne podlewania sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

ogrodnik z widłami
Photo by Eugene Brennan from Pixabay.com

Działanie moczu zwierząt domowych 

Mocz zwierząt domowych (szczególnie psów i kotów) działa drażniąco na trawę. Aby ją uratować, należy pożółkłe miejsca obficie podlewać wodą 10 l/m2 i zadbać o to, aby pupil załatwiał się w innym miejscu.

Zbyt mała ilość wody 

Niedostateczna ilość wody powoduje przesuszenie trawnika. Trawnik należy regularnie podlewać zwłaszcza w okresie długo utrzymujących się letnich upałów. Jeśli chcesz mieć piękny trawnik, to powinieneś każde 100 m2 (1ar) trawnika podlać 500 litrami wody. Podlewanie najlepiej jest wykonywać w godzinach porannych – można wtedy uniknąć nadmiernego parowania wody.

Zbyt niskie koszenie 

Zbyt niskie koszenie trawy może spowodować chorobę zwaną żółtą plamistością, której objawem są żółte plamy na trawie. Aby uniknąć tej choroby, wystarczy tylko w odpowiedni sposób kosić trawnik – pisałam o tym w artykule „Jak i kiedy należy kosić trawnik”.

automatyczna kosiarka do trawy
Photo by MonikaP form Pixabay.com

Choroby grzybowe traw 

Trawnikowi w okresie wegetatywnym zagrażają choroby grzybowe.

Antraknoza traw 

Cechą charakterystyczną są żółtopomarańczowe plamy oraz osłabienie korzeni – taką trawę można bez wysiłku wyrwać z podłoża. Choroba grzybowa najczęściej występuje na trawnikach:

  • intensywnie użytkowanych,
  • mających niedobór fosforu,
  • na których zalegają zgniłe liście.

Aby zniwelować skutki antraknozy, należy przeprowadzić wertykulację i aerację trawnika. Po przeprowadzeniu tych zabiegów należy dwa razy w tygodniu obficie podlewać trawnik.

Rizoktonioza traw 

Objawem charakterystycznym tej choroby są okrągłe pierścienie o zabarwieniu od brązu do żółtego. Rizoktonioza traw występuje najczęściej w czasie upalnego i wilgotnego lata. Aby zapobiec tej chorobie, należy przeprowadzać regularną wertykulację i aerację trawnika.

Zgorzel podstawy źdźbła 

Cechą charakterystyczną tej choroby są pierścienie o pożółkłych krawędziach i zielonym środku. Choroba jest spowodowana m.in. zbyt niskim koszeniem.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów zwalczania tej choroby jest zakwaszanie gleby. Przed zakwaszeniem, należy upewnić się, jaki odczyn ma gleba – w jaki sposób sprawdzić odczyn gleby pisałam w artykule „Ziemia zasadowa czy kwaśna? Jak sprawdzić odczyn gleby?”

Jeśli gleba ma odczyn powyżej 7,0 pH, to należy zastosować nawóz zakwaszający, który zakwasza glebę i utrzymuje kwaśny poziom przez cały okres wegetacji.

Szkodniki 

Jeśli trawa żółknie, to może być to spowodowane żerowaniem drucienic, nicienic, pędraków (larw chrząszcza). Aby zweryfikować, czy zły stan trawy jest spowodowany przez szkodniki, to wykop na głębokość 20 cm niewielki fragment żółtej trawy. Jeśli będą znajdowały się na nim szkodniki, to od razu należy zastosować preparat do ich zwalczania.

Przed nałożeniem preparatu należy wykonać wertykulację trawnika. Na tak przygotowaną glebę należy zastosować preparat owadobójczy i obficie podlewać trawnik. Zadbany zielony trawnik jest ozdobą każdej posesji, dlatego warto poświęcić mu więcej uwagi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać ekologiczne i energooszczędne drzwi dla twojego domu?
Jak wybrać ekologiczne i energooszczędne drzwi dla twojego domu?
Poznaj kluczowe aspekty wyboru ekologicznych oraz energooszczędnych drzwi do twojego domu z naszym przewodnikiem. Dowiedz się, jak zrobić mądry i świadomy wybór dla swojego domu i środowiska.
Chwasty w trawniku. Jak się ich pozbyć skutecznie?
Chwasty w trawniku. Jak się ich pozbyć skutecznie?
Chcesz pozbyć się chwastów ze swojego trawnika? Przeczytaj, w jaki sposób zrobić to skutecznie.
Sadzenie kukurydzy – najważniejsze informacje
Sadzenie kukurydzy – najważniejsze informacje
Chcesz zacząć sadzić kukurydzę? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na jej temat!
Ostatnie wpisy