Jak odnowić ogród?

Ogród
Jak odnowić ogród?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zima jest w ogrodzie czasem wegetacji, w którym wiele roślin marnieje, a nawet obumiera. Wraz z nadchodzącą wiosną warto zabrać się za prace, które ułatwią roślinom powrót do formy i sprawią, że ogród latem będzie piękny i pełen życia. Nawet, jeśli przed Twoim domem znajduje się tylko trawnik, warto zadbać o to, by po zimie zregenerował się i rósł bujny i gęsty. Jak odnowić ogród oraz jakie dekoracje kupić do niego, by wyglądał bardziej interesująco? Podpowiadamy!  

Regeneracja trawnika  

Po zimie trawa nie jest w najlepszym stanie i bez pomocy trudno będzie jej wrócić do stanu sprzed mrozów. Przede wszystkim spomiędzy źdźbeł należy wygrabić i usunąć warstwę martwej trawy, czyli tak zwanego filcu. Blokuje on możliwość przebicia się nowej, kiełkującej trawie i sprawia, że trawnik jest rzadki i mało imponujący.

W odnowieniu trawnika pomoże także wertykulacja, jest to proces, w którym darń trawnika jest nacinana, dzięki czemu trawa rozkrzewia się i pojawiają się nowe, młode źdźbła. Aeracja to z kolei nakłuwanie podłoża w celu rozluźnienia splątanych pod powierzchnią korzeni trawy tak, by mogła ona wytwarzać nowy, zdrowszy system korzeniowy. Wszystkie te czynności możesz na niewielkim trawniku wykonać samodzielnie lub, w przypadku większej powierzchni, skorzystać z usług profesjonalnej firmy. 

Bruk w ogrodzie  

W zależności od tego, w jakim stylu chcesz prowadzić swój ogród, ścieżki między rabatami kwiatowymi czy grządkami będą wyglądać inaczej. W ogrodach rustykalnych świetnie prezentują się zwyczajnie wydeptane lub usypane z ziemi rzędy, po których można z łatwością się przemieszczać. Z kolei w eleganckich ogrodach w stylu francuskim nie może zabraknąć białego żwirku. Nowoczesne ogrody wprowadzają proste i praktyczne rozwiązania, dlatego kostka brukowa Romano Antico to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi Ci o modny efekt. Wyłożenie podjazdu oraz ścieżek w ogrodzie stylowym brukiem ograniczy ilość prac, które trzeba wykonywać na przykład przy obecności trawnika. 

Grill w ogrodzie  

Nie ma polskiego lata bez kiełbasy i karkówki z grilla. To w sezonie wiosennym i letnim już tradycja. Niestety grill kupiony za kilkadziesiąt złotych na promocji w supermarkecie nie jest zbyt elegancką ozdobą ogrodu. Jeśli chcesz, aby grill stał w ogrodzie przez cały sezon, wybierz solidny i wytrzymały model, który będzie wyglądał estetycznie i nie pokryje się rdzą po pierwszym deszczu. Internetowy sklep z grillami to miejsce, w którym możesz znaleźć mnóstwo różnych rodzajów sprzętu do grillowania w różnych przedziałach cenowych. Ciekawym rozwiązaniem, które może stać się dodatkową dekoracją przestrzeni wokół domu, jest grill murowany, który możesz zaprojektować praktycznie w dowolnym stylu. 

Dekoracje do ogrodu  

Nie każdy ma tak zwaną „rękę do kwiatów”, nie każdy lubi grzebać w ziemi i zajmować się roślinami. Nie oznacza to jednak, że ogród takich osób musi być bezbarwny i nudny. Owszem, tradycyjne polskie ogrody są pełne pięknych i kolorowych kwiatów, jednak nie musisz polegać wyłącznie na naturze, jeśli chodzi o ozdabianie swojej przestrzeni. Dodatki, takie jak światełka na tarasie czy rozwieszone wśród drzew, wprowadzą do ogrodu absolutnie magiczną atmosferę.

Jeśli chcesz pić kawę przy akompaniamencie ptasiego śpiewu, karmniki dla ptaków to świetne rozwiązanie zarówno na lato, jak i na zimę. W upalne dni możesz nalać do nich wody, by ptaki miały gdzie się napić i ochłodzić, z kolei kiedy spadnie śnieg i dostęp do pożywienia będzie utrudniony, możesz wysypać w karmniku ziarna. Wspaniałym pomysłem jest także zamontowanie domków dla owadów.

Zdj. główne: Yoksel 🌿 Zok/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną tapetę, aby przenieść pokój Twojej dziewczynki do świata wyobraźni?
Jak wybrać idealną tapetę, aby przenieść pokój Twojej dziewczynki do świata wyobraźni?
Wybór tapety do pokoju dziewczynki to nie tylko kwestia estetyczna, ale również szansa na stworzenie inspirującej przestrzeni, która będzie wspierać rozwój wyobraźni i kreatywności.
Zastosowanie glebogryzarki w ogrodzie
Zastosowanie glebogryzarki w ogrodzie
Glebogryzarka jest niezastąpionym sprzętem używanym przez każdego ogrodnika i nie tylko! Dzięki niej przygotujemy podłoże pod uprawę różnych roślin i warzyw, zadbamy o trawnik, wykonamy napowietrzanie gleby, a jesienne zbiory będą szybsze i przyjemniejsze.
Czy wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając pompę obiegową do domu?
Czy wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając pompę obiegową do domu?
Pompa obiegowa to jeden z podstawowych elementów instalacji chłodniczej lub grzewczej.
Ostatnie wpisy