Jak zaaranżować ogród od podstaw?

Jak zaaranżować ogród od podstaw?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej osób marzy o aranżacji własnego ogródka, lecz nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób zrobić to od podstaw. 

Aranżacja ogrodu w 9 krokach

1. Określenie przeznaczenia ogrodu

Pierwszym krokiem jest określenie przeznaczenia ogrodu. Czy ma to być miejsce do wypoczynku, przedłużenie przestrzeni mieszkalnej, plac zabaw dla dzieci, czy przestrzeń życiowa dla zwierząt i roślin. W zależności od wielkości działki cele te można dowolnie komponować ze sobą. 

2. Projekt ogrodu

Przed przystąpieniem do projektowania ogrodu należy określić myśl przewodnią, czyli jak ogród ma wyglądać w przyszłości. Aby cały ogród był spójny, należy wybrać odpowiedni styl. Wszystkie elementy znajdujące się w ogrodzie muszą do siebie pasować. Dlatego projektując ogród, warto wziąć pod uwagę:

  • lokalizację ogrodu ogród miejski powinien być zaprojektowany z prostotą, ponieważ otoczony jest budynkami i drzewami. Ogród wiejski i podmiejski ma większą powierzchnię niż ogród miejski, dlatego można go zaaranżować w stylu rustykalnym;
  • warunki klimatyczne w każdym regionie panują inne warunki klimatyczne. W górach są ostrzejsze zimy niż nad morzem, dzięki temu mogą być tam hodowane rośliny mniej odporne na mróz;
  • gleba rodzaj gleby jest podstawowym kryterium wyboru roślin do ogrodu.

Planowanie ogrodu najlepiej rozpocząć od projektu ogrodu na kartce. Należy na nią nanieść rozmieszczenie budynków i granice działki. W kolejnym kroku na planie trzeba umieścić granice trawników, rabatki kwiatowe oraz ścieżki ogrodowe. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, powinieneś skupić się na prostych liniach, które są łatwiejsze do wypełnienia roślinami.

W projekcie należy uwzględnić rodzaj ścieżek ogrodowych. Jeśli ścieżka ma łączyć ze sobą dwa obiekty, to trzeba zastosować linie proste.

Sadzenie drzew jest zależne od dostępności miejsca w ogrodzie, jeśli ogród jest duży, to warto pokusić się o kilka drzew. 

projekt ogród
Photo by StockSnap from Pixabay.com

3. Wykonanie ogrodu samodzielne, czy przy pomocy firmy

Gdy plan ogrodu został wykonany, należy podjąć decyzję czy będzie on wykonany samodzielne, czy lepiej wynająć odpowiednią firmę. Opcja ta ma swoje zalety profesjonalnie wykonany ogród i gwarancję na wykonaną usługę. Jeśli lubisz prace w ziemi i chcesz przy tym dużo zaoszczędzić, to warto rozpocząć od kalkulacji liczby oraz gatunków roślin.

4. Wybór materiałów

Przy wyborze materiałów np. na ścieżki ogrodowe, warto kierować się ich trwałością, estetyką i funkcjonalnością.

5. Prace ziemne

Prace ziemne w ogrodzie należy rozpocząć od przekopania terenu w miejscach rabatek z kwiatami i założenie sadzawki lub basenu (jeśli będą). Jest to również dobry moment na wykopanie fundamentów pod ogrodzenie (jeśli go nie ma lub jest prowizoryczne). Podczas przeprowadzania prac ziemnych nie można zapomnieć o przytulnym tarasie, na którym będzie spędzony czas oraz dobrze zaplanowanych i przeprowadzanych ścieżkach.

6. Postawienie ogrodzenia i posadzenie żywopłotu

Ogrodzenie oraz żywopłot tworzą ramy ogrodu. Żywopłot jest świetną ochroną ogrodu od wiatru i zapewnia domownikom prywatność. Przed wyborem materiału na ogrodzenie, warto zastanowić się, czy ma pełnić funkcję użytkową, czy ma również chronić prywatność. Zastosowanie murków i żywopłotów w obrębie działki ma duże znaczenie dzielą one przestrzeń w ogrodzie.

7. Założenie trawnika

W każdym ogrodzie znajduje się powierzchnia, która jest porośnięta tylko trawą. Aby była piękna, należy właściwie o nią zadbać.

8. Sadzenie krzewów i drzew

Drzewa i krzewy nabierają urody z czasem, dlatego wybiera się im stanowisko na długie lata. Sadząc drzewa i krzewy, należy wziąć pod uwagę ich rozrost. Niektóre gatunki drzew mają szeroką koronę.

>> Przeczytaj także: Warzywniak w ogrodzie. Kiedy zacząć i jak rozplanować?

9. Rabaty kwiatowe

Sadzenie kwiatów na rabatach jest czynnością wyczekiwaną przez miłośników kwiatów. Rabatom kwiatowym należy nadać odpowiednią formę. Najpopularniejsze są rabaty kwiatowe w liniach prostych, co ułatwia ich pielęgnację. Ciekawym rozwiązaniem są wyspy kwiatowe na trawniku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto używać wapna granulowanego do wapnowania pola?
Czy warto używać wapna granulowanego do wapnowania pola?
Obfite plony i zdrowo rosnące rośliny na polu są marzeniem każdego rolnika. Czasami jednak z powodu zakwaszenia gleby okazuje się, że rośliny kiepsko rosną i chorują. Z pomocą przychodzi wtedy wapnowanie pola wapnem granulowanym.
Taras – jakie materiały wybrać do jego budowy?
Taras – jakie materiały wybrać do jego budowy?
Budowa tarasu to inwestycja na lata, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie materiałów do jego budowy. W artykule przedstawimy kilka popularnych materiałów wykorzystywanych do budowy tarasu, w tym deski tarasowe egzotyczne, a także ich zalety i wady.
Skarpa w ogrodzie – sposób na aranżację ogrodu
Skarpa w ogrodzie – sposób na aranżację ogrodu
Masz ogród ze skarpą? Przeczytaj, w jaki sposób możesz ją efektywnie wykorzystać.
Ostatnie wpisy