Piękny ogród to nie tylko rabaty kwiatowe, krzewy i drzewa, to także mała architektura ogrodowa, do której elementów należą m.in. ścieżki. Pozwalają one na podzielenie przestrzeni w ogrodzie i uczynienie z niej funkcjonalnej całości.
Ścieżki ogrodowe są jednym z najważniejszych elementów małej architektury na działce. Zapewniają swobodę poruszania się po całym terenie – nie ma wtedy pokusy skrócenia sobie drogi np. do rabatki z kwiatami. Ścieżki są zawsze dopełnieniem całości ogrodu.
Podczas projektowania ścieżki ogrodowej, należy pamiętać, aby:
>> Zobacz też: Efektowne wejście. Aranżacja wejścia na posesję
Ścieżki ogrodowe pełnią funkcję użytkową i estetyczną. Podczas wybierania materiału do budowy należy wziąć pod uwagę jego:
Obecnie ścieżki w ogrodzie wykonuje się z:
Najczęściej wykorzystuje się bloczki lub kostki betonowe. Największymi zaletami tego rozwiązania są:
W sklepach ogrodniczych można znaleźć bloczki betonowe imitujące:
Beton jest coraz bardziej popularnym materiałem do budowy alejek ogrodowych.
Ścieżki ogrodowe z kamienia są eleganckim i ponadczasowym rozwiązaniem. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest tworzenie tzw. wysp do chodzenia, czyli układanie pojedynczych dużych kamieni bezpośrednio na trawie. W ogrodach wiejskich bardzo często układa się ścieżki z otoczaków, czyli polnych kamieni.
Kamień jako materiał ma bardzo wiele zalet, lecz powinien być układany tylko w słonecznych miejscach na działce. W cieniu kamień zarasta mchem, a jego powierzchnia staje się śliska.
Na ścieżki ogrodowe najlepsze będą kostki i płyty kamiennie z:
Modnym, choć najmniej trwałym rozwiązaniem jest stworzenie ścieżki ogrodowej z drewna. Aby drewno nie traciło swoich walorów estetycznych, musi być regularnie konserwowane. Na ogrodową ścieżkę najlepsze będą drzewa liściaste i niektóre gatunki drzew iglastych. Drewniane ogrodowe alejki mogą być wykonane z:
Alternatywą dla ścieżek drewnianych są te z desek kompozytowych najwyższej jakości.
Ścieżka ogrodowa może być wykonana z cegły brukowej klinkierowej, która ma bardzo dużo zalet:
Najmodniejsze jest układanie cegieł klinkierowych w jodełkę.
Ścieżki żwirowe pasują do każdego stylu ogrodu, choć najlepiej prezentują się w ogrodzie angielskim i wiejskim. Ten rodzaj alejek jest najtańszy w wykonaniu i na małej powierzchni może zostać wykonany samodzielnie.
Ma również wady:
Najlepsze do wykonania ścieżki ogrodowej są kamienie o wielkości 5–25 mm, najpopularniejsze są: