Własny dom z ogrodem – jak sfinansować jego zakup?

Inne
Własny dom z ogrodem – jak sfinansować jego zakup?

Materiał Partnera

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Budowa własnego domu z pięknym ogrodem to marzenie wiele osób. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest bez wątpienia sfinansowanie go ze zgromadzonych oszczędności, jednak w praktyce mało kto może sobie na to pozwolić. Na szczęście istnieją inne sposoby na to, aby cieszyć się własną nieruchomością. Poznaj produkty bankowe, które umożliwią Ci realizację marzenia.

Kredyt hipoteczny na budowę domu

Bez wątpienia najpopularniejszym sposobem na finansowanie zakupu nieruchomości jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jest to produkt bankowy wymagający przede wszystkim odpowiedniej zdolności kredytowej, która zależy od takich czynników, jak:

  • wysokości zarobków,
  • wydatków gospodarstwa domowego,
  • liczby osób na utrzymaniu,
  • historii kredytowej,
  • aktualnych zadłużeń.

Potrzebny jest także wkład własny. Banki wymagają, aby wynosił on co najmniej 20% wartości nieruchomości, ale wiele z nich akceptuje go także na poziomie 10%. Przy czym niezbędne jest dodatkowe zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia.

Kredyt hipoteczny bardzo często jest zaciągany na kilkadziesiąt lat. Obecnie można podpisać umowę na maksymalnie 35 lat. Pozwala to dopasować wysokość miesięcznej raty do możliwości budżetu gospodarstwa domowego. Przed wyborem konkretnej oferty kredytu hipotecznego warto zapoznać się z propozycjami różnych banków. Analizując je, należy porównać przede wszystkim całkowite koszty jego udzielenia. W znalezieniu najtańszego kredytu pomoże porównywarka dostępna pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.

Pożyczka hipoteczna dla właścicieli nieruchomości

Pożyczka hipoteczna jest przeznaczona dla osób, które są już właścicielami nieruchomości. Jest to niezbędne, gdyż pełni ona rolę zabezpieczenia dla banku. Ustanawia on na niej hipotekę, dzięki temu może udzielić finansowania na zakup kolejnego domu czy mieszkania. Najczęściej warunki takiej pożyczki są gorsze niż w przypadku kredytu hipotecznego, a okres kredytowania zdecydowanie krótszy.

Aby skorzystać z tego rozwiązania, oprócz tytułu własności innej nieruchomości, trzeba także mieć odpowiednią zdolność kredytową. Należy mieć na uwadze także to, że pożyczka hipoteczna może sfinansować 50-80% wartości domu czy mieszkania, dlatego trzeba również dysponować własnymi środkami finansowymi.

Kredyt gotówkowy na dom

Kredytem gotówkowym co prawda nie da się sfinansować zakupu domu z ogrodem, ale taka pożyczka przyda się, gdy masz oszczędności, które chcesz przeznaczyć na ten cel, ale brakuje Ci pewnej kwoty. Ustawa o kredycie konsumenckim określa, że jego maksymalna wartość to 255 550 zł. W rzeczywistości jednak banki ustalają górny limit na poziomie około 150 000 – 200 000 zł. Otrzymanie tego rodzaju pożyczki jest najczęściej łatwiejsze i wiąże się z mniejszą liczbą formalności. Bank nie weryfikuje bowiem, na co przeznaczysz pożyczone środki. Wystarczy, że masz odpowiednią zdolność kredytową oraz będziesz spłacał raty zgodnie z harmonogramem.

Kredyty gotówkowe są oferowane przez wszystkie banki działające na rynku. Zanim podejmiesz konkretną decyzję, porównaj różne propozycje, które znajdziesz pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/. Miej na uwadze to, że taka pożyczka jest z reguły mniej opłacalna niż kredyt hipoteczny. Jest tak głównie ze względu na wyższe oprocentowanie oraz krótszy okres obowiązywania umowy wynoszący 120 miesięcy, czyli 10 lat.

Kredyt od dewelopera

W rzeczywistości jest to kredyt hipoteczny, jednak deweloper pełni rolę pośrednika. Pozwala to wynegocjować korzystniejsze warunki. Można go zaciągnąć jedynie na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego. Wadą tego rozwiązania jest to, że deweloper najczęściej ma podpisane umowy z ograniczoną liczbą banków, dlatego wybór najtańszej oferty na rynku najczęściej jest niemożliwy.

Kredyt od dewelopera ma jednak ogromną zaletę, jaką jest przygotowanie przez niego pełnej dokumentacji nieruchomości. To duża wygoda dla potencjalnego kredytobiorcy. Pamiętaj jednak, że banki udzielając takiej pożyczki, biorą pod uwagę takie same kryteria, jak w przypadku tradycyjnego kredytu hipotecznego.  Musisz więc mieć odpowiednią zdolność kredytową oraz dysponować wkładem własnym.

Wsparcie państwa przy zakupie pierwszego domu – na co można liczyć?

W lipcu 2023 roku wszedł w życie program „Bezpieczny Kredyt 2%”. Umożliwia on otrzymanie środków finansowych, które można przeznaczyć m.in. na postawienie domu jednorodzinnego oraz na zakup działki lub jej części pod jego budowę. Przez pierwsze 10 lat państwo będzie pokrywało część kosztów takiego kredytu, aby kredytobiorca płacił oprocentowanie w wysokości 2%. Program jest przeznaczony dla osób do 45. r.ż., które nigdy nie miały prawa własności nieruchomości. Więcej ciekawych informacji na ten temat znajdziesz na stronie:  https://finanse.rankomat.pl/.

Jeśli marzysz o własnym domu z ogrodem, a nie dysponujesz odpowiednią kwotą, którą możesz przeznaczyć na ten cel, skorzystaj z produktów finansowych dostępnych w ofertach banków. Dzięki nim uzyskasz niezbędne środki i będziesz mógł kupić lub wybudować nieruchomość.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak regularne serwisowanie wpływa na efektywność i żywotność urządzeń chłodzących?
Jak regularne serwisowanie wpływa na efektywność i żywotność urządzeń chłodzących?
Dowiedz się, jak odpowiednie utrzymanie i regularne serwisowanie urządzeń chłodzących może zwiększyć ich sprawność i przedłużyć żywotność. Zrozum, dlaczego tak istotne jest dbanie o sprzęt chłodniczy.
Worki foliowe – wszechstronne narzędzie w domu i w pracy
Worki foliowe – wszechstronne narzędzie w domu i w pracy
Dlaczego warto w nie inwestować i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Oto kilka kluczowych informacji.
Jakie korzyści niosą ze sobą systemy drzwi przesuwnych?
Jakie korzyści niosą ze sobą systemy drzwi przesuwnych?
Nie ulega wątpliwości, że system drzwi przesuwnych może się okazać bardzo ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym dla osób, które w swoim wnętrzu pragną wykorzystać nawiązania do nowoczesności.
Ostatnie wpisy