RoślinyTrawnik

Ziemia zasadowa czy kwaśna? Jak sprawdzić odczyn gleby?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
kopanie ziemi w ogródku
Image by congerdesign, from: pixabay.com

W uprawie roślin liczy się nie tylko żyzność gleby, lecz również jej odczyn pH. Od niego zależy, czy roślina będzie miała odpowiednie warunki do rozwoju. Niektóre rośliny wymagają kwaśnej gleby, a inne obojętnej. W jaki sposób można sprawdzić odczyn gleby i czy można go zmienić? 

Czym jest odczyn gleby i dlaczego jest taki ważny?

Odczyn gleby jest stosunkiem jonów wodoru do jonów wodorotlenowych w roztworze gleby. Odczyn jest jednym z najważniejszych parametrów gleby – to od niego zależy wzrost roślin. Badanie odczynu gleby najlepiej jest wykonać na wiosnę, tuż przed zasiewem. Z odczynu gleby można dowiedzieć się o:

 • stopniu przyswajalności składników mineralnych i wody przez rośliny – im gleba jest kwaśniejsza, tym rośliny będą wolniej rosły i mogą być bardziej narażone na choroby,
 • wymaganiach glebowych – większość roślin toleruje glebę o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Choć niektóre rośliny np. azalia, róża, wrzos czy borówka preferują ziemię o kwaśnym odczynie.
Wysokość pHOdczyn gleby
poniżej 4,5gleba bardzo kwaśna
4,6- 5,5gleba lekko kwaśna
5,6- 6,5gleba kwaśna
6,6- 7,2gleba obojętna
powyżej 7,3gleba zasadowa
Źródło: Internet

W jaki sposób można sprawdzić odczyn gleby?

Odczyn gleby można sprawdzić w każdej stacji chemiczno-rolniczej. Koszt takiego badania to niecałe 100 zł. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zakup urządzenia do samodzielnego badania pH gleby. Najpopularniejszymi urządzeniami do tego są:

 • kwasomierze – najbardziej popularny jest kwasomierz ze wskazówką, która pokazuje na skali wartość pH gleby,
 • zestaw do badania gleby z rurką testową – jest to zestaw jednorazowy, a jego koszt nie przekracza kilkunastu złotych,
 • papierki lakmusowe do gleby,
 • elektroniczne przyrządy – jest to rozwiązanie dla rolników, ponieważ koszt takiego urządzenia jest wysoki,
 • obserwacja chwastów – rodzaj chwastów wskazuje na odczyn gleby. Do najpopularniejszych chwastów wskazujących na odczyn gleby zalicza się:
  • stokrotki, margaretki, koniczyna biała – gleba nieurodzajna,
  • pokrzywa, Morzyca, gorczyca – gleba kwaśna,
  • skrzyp polny, jaskra – gleba ciężka, podmokła;
 • soda lub ocet – do słoiczka należy wsypać pobraną próbkę ziemi i zalać wodą destylowaną. Następnie na wierzch powstałego roztworu trzeba wsypać sodę oczyszczoną lub wlać trochę octu. Jeśli roztwór się zapieni, to gleba ma odczyn kwaśny. Jeśli w roztworze pojawią się bąbelki, to gleba ma odczyn zasadowy.

Jak pobrać glebę do badania?

Im więcej próbek zostanie pobranych, tym badanie będzie dokładniejsze. Przyjmuje się, że na 1 ar gleby należy pobrać 3-4 próbki z różnych części ogrodu. Górną warstwę gleby (około 5 cm) odgarnia się, a następnie pobiera próbkę z głębokości około 15 cm. Gdy wszystkie próbki ziemi zostaną pobrane z ogrodu, to należy je wymieszać ze sobą, a następnie pobrać próbkę główną.

Jak zmienić odczyn gleby?

Jeśli gleba ma odczyn:

 • zasadowy – to należy ją zakwasić poprzez dodanie do ziemi torfu lub zastosowanie nawozów siarczanowych,
 • kwaśny – należy na takiej glebie przeprowadzić zabieg wapnowania.

Zabieg zmiany odczynu gleby nie jest zabiegiem stałym. Dlatego tak ważna jest kontrola kwasowości gleby.

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Polecane artykuły
RoślinyTrawnik

Nawożenie trawnika

Idealny trawnik ma kolor ciemnozielony. Charakteryzuje się również zwartą darnią, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz i susze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Kwiaty – najpiękniejsza dekoracja w każdym domu

Kwiaty są piękną ozdobą, dlatego też ciężko jest wyobrazić sobie bez nich jakiekolwiek wnętrze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Najpiękniejsze kwiaty cięte na wesele

Wybór odpowiednich kwiatów ciętych na wesele może być trudny, ponieważ oferta jest bardzo bogata. W artykule omówimy najpiękniejsze kwiaty cięte, które warto wykorzystać w dekoracji weselnej. Przedstawimy także praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji i przechowywania kwiatów, aby ich piękno utrzymało się jak najdłużej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *