Lawenda co powinniśmy wiedzieć i jak ją pielęgnować?

Lawenda co powinniśmy wiedzieć i jak ją pielęgnować?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Lawenda cieszy wielką popularnością w polskich ogrodach, ze względu na piękny wygląd i przyjemny zapach. Suszona ma wiele dobroczynnych właściwości. Jak uprawiać lawendę w przydomowym ogrodzie? 

O lawendzie słów kilka

Lawenda jest jedną z najpopularniejszych roślin na świecie, jej dobroczynne właściwości wykorzystywane są w ziołolecznictwie, produkcji perfum, przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Pochodzenie tej rośliny to obszar śródziemnomorski, już w starożytności zachwycali się nią Rzymianie i Grecy. Jest ciepłolubna, choć potrafi przystosować się do klimatu panującego w Polsce. Tym samym świetnie sprawdzi się jako roślina ozdobna w przydomowym ogródku lub ozdobnej doniczce.

lawenda
Photo by pasja1000 from: Pixabay.com

Gatunki Lawendy

Istnieje ponad 30 gatunków i 300 odmian tej rośliny. W ogrodnictwie wykorzystuje się jednak tylko kilka rodzajów. Najpopularniejszymi gatunkami lawendy hodowanej w Polsce są:

Angielska

Najczęściej uprawiana w Polsce ze względu na swoją mrozoodporność. Dorasta do 50 cm wysokości, okres jej kwitnienia przypada na przełom lipca i sierpnia.

>> Zobacz też: Ogródek ziołowy krok po kroku

Francuska

Uprawiana jest najczęściej w doniczkach, ponieważ źle znosi mróz. W polskim klimacie osiąga wysokość do 50cm, w rejonie Morza Śródziemnego dorasta do 100cm wysokości. Kwiatostan tej odmiany wyglądem przypomina kwitnące kłosy, które występują w kolorach:

  • białym,
  • liliowym,
  • fioletowym,
  • niebieskawym,
  • lekko różowym.

Kwitnie na przełomie maja i czerwca oraz słoneczną jesienią.

Lawenda pośrednia

Popularna w Polsce, jest to skrzyżowanie lawendy angielskiej i francuskiej. Cechą charakterystyczną tej odmiany są kwiatostany przypominające kłosy. Kwitnie od czerwca do października. Osiąga wysokość do 100 cm. Zimuje w gruncie, lecz powinna być okryta na zimę.

Lawenda wąskolistna

Nazywa również lawendą lekarską lub lawendą wonną, to zimozielona krzewinka pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego. Kwitnie w okresie wakacyjnym, jest rośliną miododajną. Osiąga wysokość od 60 do 90 cm.

Uprawa lawendy

Lawenda rośnie najlepiej na stanowisku słonecznym i bezwietrznym. Wymaga regularnego podlewania, lecz podłoże nie może być podmokłe i powinno mieć odpowiedni drenaż np. z keramzytu. Gleba powinna mieć odczyn zasadowy, lawenda źle znosi kwaśny odczyn.

Uprawa i pielęgnacja lawendy w ogrodzie

Uprawa lawendy w kilku krokach

  1. Lawenda może być posadzona do gruntu od początku kwietnia do początku października. Miejsce, w którym zostanie posadzone lawenda, powinno zostać wcześniej odchwaszczone. Dołki do umieszczenia lawendy powinny mieć głębokość:
    • do 45 cm, jeśli sadzona jest lawenda wąskolistna;
    • do 30 cm w przypadku innych odmian.
  2. W każdym dołku powinna zostać umieszczona 5-10 cm warstwa drenażu, idealnie do tego nadaje się:
    • keramzyt,
    • żwir,
    • kamyki,
  3. Przed posadzeniem lawendy do gruntu należy ją:
    • skrócić do 1/3 wysokości i pozbyć się suchych liści;
    • namoczyć w pojemniku z wodą tak, aby korzenie nasiąknęły.
  4. Sadzonki należy sadzić w 40 cm odstępach, przysypując świeżą ziemią.

Pielęgnacja lawendy ogrodowej

Pielęgnacja wieloletniej lawendy polega głównie na przesadzaniu roślin na nowe stanowisko. Bezpieczny termin na ten zabieg to wczesna wiosna lub wczesna jesień. Należy przesadzać całą bryłę korzeniową do odpowiednio przygotowanego wcześniej dołka. Cięcie lawendy powinno odbywać się wczesną wiosną lub późną jesienią – po przekwitnięciu kwiatów.

Uprawa i pielęgnacja lawendy w doniczce

Uprawa lawendy doniczkowej krok po kroku

  1. Od razu po zakupie sadzonki należy przesadzić ją do głębokiej donicy, aby wytworzyła odpowiedni system korzeniowy. Donice powinny mieć dziurki oraz odpowiedni drenaż, aby nadmiar wody był odprowadzany.
  2. Ziemia w donicy powinna mieć odczyn obojętny lub zasadowy, być bogata w wapń i składniki mineralne. Najlepiej sprawdzi się do tego ziemia uniwersalna zmieszana z piaskiem.
  3. Doniczki powinny stać w słonecznym miejscu. Jeśli lawenda była wcześniej hartowana, może zostać wystawiona na zewnątrz już wczesną wiosną.

Pielęgnacja lawendy w doniczce

Lawenda uprawiana w doniczce wymaga regularnego podlewania, należy uważać, aby jej nie przelewać (może zgnić od nadmiaru wody). Dobrze radzi sobie z przejściową suszą (w upalne dni warto ją podlewać wieczorem). Jesienią należy nawozić lawendę wieloskładnikowymi nawozami lub kompostem.

Lawenda będzie się pięknie prezentować, jeśli będzie regularnie przycinania zaraz po przekwitnięciu. Dlatego na wiosnę należy usuwać przemarznięte i uszkodzone pędy.

Zastosowanie lawendy

Lawenda ma wiele właściwości leczniczych:

  • uspokaja układ nerwowy, łagodzi skutki stresu;
  • pobudza aktywność umysłową podczas przemęczenia;
  • ma bardzo dobry wpływ na układ pokarmowy:
    • pobudza apetyt,
    • łagodzi kolki i wzdęcia,
    • pomaga w zaparciach,
  • łagodzi ból m.in.:
    • migrenowy,
    • miesiączkowy,
  • pomaga w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

Inne zastosowanie lawendy:

  • odstrasza mole ubraniowe;
  • chroni meble drewniane;
  • sprawdzi się jako przyprawa w kuchni, zwłaszcza do dań z kurczaka lub składnik słodkich wypieków.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać niezawodne rolety do twojego domu?
Jak wybrać niezawodne rolety do twojego domu?
Odkryj, jak dobrze dobrane rolety mogą przekształcić twoje wnętrze, zapewniając prywatność, komfort i idealne oświetlenie.
Fargesia rdzawa. Uprawa i pielęgnacja
Fargesia rdzawa. Uprawa i pielęgnacja
Fargesia rdzawa to roślina o egzotycznym pochodzeniu, a mimo to dobrze rośnie również w polskich warunkach. Wyjaśniamy, jak dbać o fargesię.
Jak profesjonalne usługi sprzątania wpływają na bezpieczeństwo pacjentów w placówkach medycznych?
Jak profesjonalne usługi sprzątania wpływają na bezpieczeństwo pacjentów w placówkach medycznych?
Odkryj nieocenioną wartość profesjonalnych usług sprzątania w kontekście bezpieczeństwa pacjentów. Dowiedz się, jak wysokie standardy czystości wpływają na ochronę zdrowia w placówkach medycznych.
Ostatnie wpisy