Lawenda cieszy wielką popularnością w polskich ogrodach, ze względu na piękny wygląd i przyjemny zapach. Suszona ma wiele dobroczynnych właściwości. Jak uprawiać lawendę w przydomowym ogrodzie?
Lawenda jest jedną z najpopularniejszych roślin na świecie, jej dobroczynne właściwości wykorzystywane są w ziołolecznictwie, produkcji perfum, przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Pochodzenie tej rośliny to obszar śródziemnomorski, już w starożytności zachwycali się nią Rzymianie i Grecy. Jest ciepłolubna, choć potrafi przystosować się do klimatu panującego w Polsce. Tym samym świetnie sprawdzi się jako roślina ozdobna w przydomowym ogródku lub ozdobnej doniczce.
Istnieje ponad 30 gatunków i 300 odmian tej rośliny. W ogrodnictwie wykorzystuje się jednak tylko kilka rodzajów. Najpopularniejszymi gatunkami lawendy hodowanej w Polsce są:
Najczęściej uprawiana w Polsce ze względu na swoją mrozoodporność. Dorasta do 50 cm wysokości, okres jej kwitnienia przypada na przełom lipca i sierpnia.
>> Zobacz też: Ogródek ziołowy krok po kroku
Uprawiana jest najczęściej w doniczkach, ponieważ źle znosi mróz. W polskim klimacie osiąga wysokość do 50cm, w rejonie Morza Śródziemnego dorasta do 100cm wysokości. Kwiatostan tej odmiany wyglądem przypomina kwitnące kłosy, które występują w kolorach:
Kwitnie na przełomie maja i czerwca oraz słoneczną jesienią.
Popularna w Polsce, jest to skrzyżowanie lawendy angielskiej i francuskiej. Cechą charakterystyczną tej odmiany są kwiatostany przypominające kłosy. Kwitnie od czerwca do października. Osiąga wysokość do 100 cm. Zimuje w gruncie, lecz powinna być okryta na zimę.
Nazywa również lawendą lekarską lub lawendą wonną, to zimozielona krzewinka pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego. Kwitnie w okresie wakacyjnym, jest rośliną miododajną. Osiąga wysokość od 60 do 90 cm.
Lawenda rośnie najlepiej na stanowisku słonecznym i bezwietrznym. Wymaga regularnego podlewania, lecz podłoże nie może być podmokłe i powinno mieć odpowiedni drenaż np. z keramzytu. Gleba powinna mieć odczyn zasadowy, lawenda źle znosi kwaśny odczyn.
Pielęgnacja wieloletniej lawendy polega głównie na przesadzaniu roślin na nowe stanowisko. Bezpieczny termin na ten zabieg to wczesna wiosna lub wczesna jesień. Należy przesadzać całą bryłę korzeniową do odpowiednio przygotowanego wcześniej dołka. Cięcie lawendy powinno odbywać się wczesną wiosną lub późną jesienią – po przekwitnięciu kwiatów.
Lawenda uprawiana w doniczce wymaga regularnego podlewania, należy uważać, aby jej nie przelewać (może zgnić od nadmiaru wody). Dobrze radzi sobie z przejściową suszą (w upalne dni warto ją podlewać wieczorem). Jesienią należy nawozić lawendę wieloskładnikowymi nawozami lub kompostem.
Lawenda będzie się pięknie prezentować, jeśli będzie regularnie przycinania zaraz po przekwitnięciu. Dlatego na wiosnę należy usuwać przemarznięte i uszkodzone pędy.
Lawenda ma wiele właściwości leczniczych:
Inne zastosowanie lawendy: