Zacieniony taras i balkon nie są już przeszkodą w hodowaniu roślin. W takim miejscu kluczowy jest dobór odpowiednich gatunków.
Choć zacieniony balkon i taras są przyjemnymi miejscami w upalne dni, to są ogromnym wyzwaniem w hodowaniu roślin. Istnieje jednak kilkanaście gatunków, które mogą być uprawiane w takich warunkach.
Azalia jest krzewem niskopiennym, który świetnie sprawdza się w uprawie pojemnikowej. Roślinę tę można formować jako małe drzewko. Azalia kwitnie przez około 2–3 tygodnie. Na taras i balkon polecane są mrozoodporne odmiany:
Hortensje są krzewami, które dobrze znoszą zacienienie. Do hodowli w pojemnikach należy wybrać odmiany karłowate, takie jak m.in.:
Roślina ta wymaga kwaśnego podłoża o stałej wilgotności.
Fuksję hoduje się najczęściej w pojemnikach wiszących. Roślina ta zachwyca pięknym dużym kwiatostanem. Fuksja najlepiej rozwija się w cieniu. W domowej uprawie najważniejsze jest:
Begonia jest byliną dorastającą do 30 cm wysokości. Na zacieniony taras lub balkon najlepsze będą odmiany:
Roślina ta bardzo szybko się rozrasta i kwitnie od czerwca do końca września.
Heliotrop jest byliną dorastającą do 50 cm wysokości. Roślina ta nie jest odporna na mrozy, dlatego na zimę pojemnik z nią warto wstawić np. do piwnicy. Zaletą heliotropu są duże pięknie pachnące kwiaty kwitnące od lipca do pierwszych przymrozków.
Funkia jest rośliną cieniolubną, która świetnie sprawdza się w uprawach doniczkowych. Najlepszymi odmianami do hodowania w doniczkach są:
Funkia hodowana w pojemnikach wymaga systematycznego nawożenia i nawadniania.
Bratki są roślinami jednorocznymi występującymi w szerokiej barwie kolorystycznej. Osiągają wysokość maksymalnie 10 cm.
Niezapominajki są jednorocznym kwiatem samosiewnym. Po przekwitnięciu rozsiewają się same ponownie w tym samym miejscu.
Kroplik tygrysi zwany figlarzem to jednoroczna roślina dorastająca do 30 cm wysokości. W sklepach można zakupić wieloodmianowe mieszanki nasion kroplika.
Niecierpek Waleriana jest rośliną doniczkową, która najlepiej rośnie w miejscach zacienionych. Roślina ta jest wieloletnia i wymaga zimowania w temp. 15–18°C. Kwitnie od maja do października. Występuje w odcieniach kolorów:
Atkinidia pstrolistna jest pnączem rosnącym najlepiej w miejscu zacienionym, osłoniętym od wiatru. Jest to roślina wieloletnia uprawiana głównie ze względu na smaczne owoce.
Powojnik jest pnączem z rodziny jaskrowatych. Wymaga stanowiska cienistego. Na zacienionym balkonie lub tarasie najlepiej będą prezentowały się odmiany:
Powojnik, niezależnie od odmiany, kwitnie od czerwca do września.
Winobluszcz jest bardzo szybko rozrastającą się rośliną. Hodowany w doniczkach na tarasie lub balkonie uchroni przed wścibskim wzrokiem sąsiadów.
Bluszcz pospolity nadaje się do hodowania w pojemnikach. Najlepiej rośnie w zacienionym miejscu.
Rdest Auberta jest szybko rosnącym pnączem. Kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków.
Cis wymaga dużej donicy, regularnego podlewania i nawożenia. Krzew ten może być dowolnie formowany, dlatego będzie idealną ozdobą tarasu.
>> Zobacz też: Bukszpan uprawa na balkonie i w ogrodzie
Żywotnik zachodni jest popularną tują rosnącą w cieniu. Na balkon i taras najlepsze będą odmiany:
Roślina ta nadaje się do uprawy w doniczkach. Na balkon lub taras najlepiej sprawdzą się odmiany wolno rosnące:
Orlik ogrodowy jest mało wymagającą byliną, kwitnącą w okresie maja i czerwca. Wymaga regularnego podlewania i nawożenia.
Tawułki są bylinami, które świetnie radzą sobie w uprawie doniczkowej. Wymagają regularnego podlewania i nawadniania.