Byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące – gatunki warte polecenia

Byliny ogrodowe wieloletnie kwitnące – gatunki warte polecenia
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Byliny to wieloletnie rośliny ozdobne, sadzone w przydomowych rabatach. Posiadają bardzo barwne kwiaty, są łatwe w uprawie, i nie mają ekspansyjnego charakteru, a więc nie stanowią konkurencji dla innych roślin.

Istnieje mnóstwo pięknych gatunków kwiatów, które można zaliczyć do grona bylin. Bardzo wygodne z punktu widzenia uprawiającego ogród jest to, że nie trzeba ich sadzić każdego roku na nowo. Byliny ozdobne okres zimy i później jesieni spędzają pod ziemią, dzięki czemu są chronione przed surowymi warunkami pogodowymi. Wielobarwne kwiaty cudownie ozdabiają rabaty, tworząc w ogrodzie uroczy i niezwykły klimat. 

byliny
Photo by Schwoaze from: Pixabay.com

Czym są byliny ogrodowe?

Byliny ogrodowe, inaczej zwane ozdobnymi, to grupa roślin, które wyróżnia to, że są wieloletnie, proste w uprawie i mają duże walory estetyczne. Te czynniki sprawiają, że są to najpopularniejsze kwiaty, jakie można zobaczyć na rabatach w przydomowych ogródkach oraz na działkach. Byliny kwitną zazwyczaj w bardzo intensywnych kolorach, przez co przyciągają wzrok.  Projektanci ogrodów często rezerwują na ten rodzaj roślin bardzo wiele miejsca w swoich aranżacjach, gdyż wyglądają one bardzo efektownie. Wśród najpopularniejszych odmian bylin ogrodowych są astry, mieczyki oraz piwonie. 

Najbardziej polecane gatunki bylin ogrodowych

Astry

Bardzo popularnymi kwiatami, które często są sadzone w rabatach i ogródkach, są astry. Wartym uwagi gatunkiem jest na pewno aster krzaczasty. Roślina ta jest niezwykle barwna, jej pędy rozrastają się do pokaźnych rozmiarów, dlatego wyglądem przypomina kolorowy krzew. Wysokość tego kwiatu może sięgać nawet do 50 cm nad ziemią, dlatego jest bardzo charakterystyczny i od razu zauważalny. Kwitnie on wieloma bogato barwionymi kwiatami, które wyglądem przypominają stokrotki. Ich ubarwienie jest różnorodne: 

  • białe, 
  • niebieskie,
  • fioletowe,
  • ciemnobordowe. 
astry
Photo by Matthias Böckel from Pixabay.com

Innym rodzajem astrów, które często są wybierane przez ogrodników do upiększenia rabat, są astry alpejskie. Roślina ta charakteryzuje się tym, że jej kwiaty posiadają dość duże żółte “oczko”, które jest cennym źródłem nektaru dla owadów. Astry alpejskie przyciągają pszczoły oraz liczne motyle. 

>> Zobacz też: Taras z donicami – jakie rośliny sprawdzą się w takiej aranżacji?

Kolejna propozycja byliny z rodziny astrów to aster nowoangielski. Jego kwiatki również mają piękną intensywną barwę, ale są zdecydowanie drobniejsze niż u poprzedników. Rekompensuje to fakt, że jest ich na krzaku bardzo dużo, dlatego roślina stanowi piękną ozdobę w naszym ogrodzie.

Floksy 

Byliny ogrodowe, które warto mieć w swoim ogrodzie, to między innymi popularne w Polsce floksy, nazywane również płomykami. Ogromną zaletą tych roślin jest to, że kwitną od początku lipca aż do września, dlatego ich urokiem można się cieszyć praktycznie przez całe lato. Floksy tworzą oryginalny kobierzec małych kwiatów o czerwonym, fioletowym lub różowym kolorze. Ich obecność w przydomowym ogródku dodaje mu koloru. 

Piwonie

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć wspaniałej byliny, jaką jest piwonia. Zasadzenie piwonii sprawia, że stają się one głównym punktem każdej rabaty, bo nie da się przejść koło nich obojętnie. Ich kwiaty są bardzo duże, o pięknych kolorach, czasami bardzo zaskakujących. 

Piwonie mają bardzo wiele odmian, dlatego można spotkać kwiaty o różnym ubarwieniu, od tradycyjnych białych przez czerwone, różowe, herbaciane. Rośliny te kwitną bardzo długo, ale warto posadzić odmiany o różnym terminie kwitnienia, aby ogród ciągle był ozdobiony tymi pięknymi kwiatami. Cechą charakterystyczną jest ich wyjątkowy zapach. Niektórzy twierdzą, że każda odmiana piwonii pachnie inaczej: jedne delikatnie i eterycznie, inne słodko i zniewalająco. Dzięki temu, że są to kwiaty wieloletnie, wystarczy posadzić je raz, aby cieszyć się nimi w każde następne lato.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przycinanie pomidorów – jak i kiedy to robić?
Przycinanie pomidorów – jak i kiedy to robić?
Pomidory, to jedno z najbardziej lubianych warzyw, które wielu osobom bezsprzecznie kojarzą się z latem. Nie ma w tym nic dziwnego, to właśnie na początku sierpnia możemy cieszyć się ich najlepszym smakiem i aromatem.
Jak dobrze wyczyścić i zakonserwować grilla?
Jak dobrze wyczyścić i zakonserwować grilla?
Regularne czyszczenie oraz konserwacja grilla pozwolą cieszyć się nim przez długie lata. Dowiedz się, w jaki sposób należy to robić.
Jak uratować pszczoły? Akcja „Odbierz nasiona – ratuj pszczoły”!
Jak uratować pszczoły? Akcja „Odbierz nasiona – ratuj pszczoły”!
Wspaniała akcja marki Nestlé „Odbierz nasiona - ratuj pszczoły” przyczynia się do pomocy pszczołom, poprzez sadzenie nowych roślin. Sprawdź szczegóły!
Ostatnie wpisy