Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Mówi się, że nam, Polakom, grillowanie szczególnie przypadło do gustu. Któż z nas nie lubi czasem poświętować w gronie przyjaciół, rozpalając przy tym ogień i przygotowując na nim ulubione mięsa i szaszłyki? Wyobraź sobie, jaką przyjemnością musi być własny grill murowany w ogrodzie lub na działce. Czy wiesz, że możesz go z łatwością wykonać samodzielnie? W poniższym tekście znajdziesz praktyczne wskazówki, jak krok po kroku zbudować grill ogrodowy murowany.
Podstawową wyższością grilla murowanego nad zwykłym, przenośnym modelem z marketu jest fakt, że możemy go z powodzeniem wykorzystywać przez wiele lat. Co więcej, daje on możliwość przygotowywania potraw bardziej skomplikowanych (nie tylko typowych dań z grilla), wędzenia mięs i serów, a nawet pieczenia chleba.
Warto zauważyć, że użyte do budowy grilla murowanego materiały nie mają wpływu na smak i jakość potraw, jak może to mieć miejsce w przypadku grilli powlekanych rozmaitymi powłokami, które pod wpływem gorąca wydzielają szkodliwe opary. Tak więc grillowanie staje się nie tylko przyjemniejsze, ale również zdrowsze.
Budowa grilla murowanego będzie wymagać od Ciebie przede wszystkim pokładów chęci i odrobiny zdolności manualnych. Jeśli czujesz, że tak właśnie jest, to z pewnością sobie poradzisz. Tak więc… Do dzieła!
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś dokładnie przemyśleć, jest miejsce, w którym powstanie murowany grill. Powinno być to miejsce zaciszne, oddalone na od krzewów i łatwopalnych elementów wyposażenia ogrodu (np. wykonanych z drewna). Możesz również zaplanować budowę grilla obok altanki lub na płycie tarasu, dzięki czemu stworzysz idealny zakątek do wspólnego imprezowania.
Kolejną rzeczą, którą musimy starannie zaplanować, jest wygląd grilla. Warto poszukać w internecie inspiracji i dopasować wielkość i projekt grilla do swoich indywidualnych preferencji. Nie zapominaj o tym, że grill powinien być nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale i funkcjonalny.
Zastanów się, czy chcesz zbudować grill otwarty, czy może zamknięty (z okapem). Co prawda ten drugi jest nieco trudniejszy i wymaga większego doświadczenia w budownictwie, za to z grillem otwartym z pewnością poradzi sobie każdy. Co do wymiarów, w dużej mierze zależą one od wielkości wybranego przez nas rusztu. Można go kupić właściwie w każdym markecie budowlanym lub online.
Ponadto warto pomyśleć o takich aspektach, jak:
Rozrysuj wymarzony grill na kartce i zapisz obliczenia dotyczące wymiarów. Dzięki temu łatwiej będzie Ci przejść przez proces budowy.
Aby własnoręcznie zbudować murowany grill ogrodowy, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie materiały budowlane. Potrzebne będą:
Zacznij od przygotowania podłoża w miejscu, w którym planujesz budowę grilla murowanego. Zaznacz palikami obszar o kilka centymetrów większy niż planowany grill, rozciągnij pomiędzy nimi sznurek. Następnie na całości wykonaj wgłębienie (o równych krawędziach) na około 30 centymetrów i zasyp go do połowy piaskiem lub żwirem. Dokładnie ubij i wyrównaj.
Następnie musisz wykonać solidny fundament. Wymieszaj beton i wylej do wgłębienia tak, aby był na równo z górną warstwą gleby. Wygładź i pozostaw na kilka dni do całkowitego stwardnienia. Jeśli planujesz budowę większej konstrukcji, dobrze będzie zastosować dodatkowe zbrojenie z drutów, które zapobiegnie pękaniu betonu pod wpływem ciężaru.
Jeśli miejscem na grill jest taras, pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem budowy upewnić się co do jego wytrzymałości, jak również zadbać o właściwe odizolowanie paleniska od podłoża.
Kiedy fundament zupełnie wyschnie, możesz przejść do wykonania konstrukcji grilla. Warto dodać, że musisz przy tym być naprawdę precyzyjny i uważać, aby ściany były równe i miały właściwe wymiary.
Podczas budowy grilla murowanego należy pamiętać, aby:
Dobrym rozwiązaniem jest wykonać płytę paleniska przynajmniej kilkanaście centymetrów wyżej, niż fundament. Dzięki temu zapewnimy lepszy dopływ powietrza podczas palenia, a ponadto łatwiej usuniemy zalegający popiół. Aby je wykonać, wystarczy wymurować dwie warstwy cegieł na płasko. Wymiary paleniska zazwyczaj są równe wymiarom rusztu. Sam ruszt montujemy we wmurowanych wcześniej ceownikach. Pozostawiamy na kilka dni tak, aby spoiny stwardniały. Gotowe!
Wskazówka: Jeśli planujesz używać grilla jako wędzarnię, możesz zadbać o dodatkowe haki umożliwiające podwieszenie kawałków mięsa i ryb.
Kiedy grill murowany w ogrodzie jest już gotowy, możesz zaprosić przyjaciół na pierwsze grillowanie. Nie zapomnij zaznaczyć, że grill wykonałeś samodzielnie — z pewnością wszyscy będą zachwyceni i pełni podziwu!
Zdjęcie główne: rawf8/elements.envato.com