Jak zbudować grill murowany w ogrodzie? Poradnik krok po kroku

Ogród
Jak zbudować grill murowany w ogrodzie? Poradnik krok po kroku
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Mówi się, że nam, Polakom, grillowanie szczególnie przypadło do gustu. Któż z nas nie lubi czasem poświętować w gronie przyjaciół, rozpalając przy tym ogień i przygotowując na nim ulubione mięsa i szaszłyki? Wyobraź sobie, jaką przyjemnością musi być własny grill murowany w ogrodzie lub na działce. Czy wiesz, że możesz go z łatwością wykonać samodzielnie? W poniższym tekście znajdziesz praktyczne wskazówki, jak krok po kroku zbudować grill ogrodowy murowany.

Grill ogrodowy murowany — zalety

Podstawową wyższością grilla murowanego nad zwykłym, przenośnym modelem z marketu jest fakt, że możemy go z powodzeniem wykorzystywać przez wiele lat. Co więcej, daje on możliwość przygotowywania potraw bardziej skomplikowanych (nie tylko typowych dań z grilla), wędzenia mięs i serów, a nawet pieczenia chleba.

Warto zauważyć, że użyte do budowy grilla murowanego materiały nie mają wpływu na smak i jakość potraw, jak może to mieć miejsce w przypadku grilli powlekanych rozmaitymi powłokami, które pod wpływem gorąca wydzielają szkodliwe opary. Tak więc grillowanie staje się nie tylko przyjemniejsze, ale również zdrowsze.

Jak samodzielnie zbudować grill ogrodowy od podstaw?

Budowa grilla murowanego będzie wymagać od Ciebie przede wszystkim pokładów chęci i odrobiny zdolności manualnych. Jeśli czujesz, że tak właśnie jest, to z pewnością sobie poradzisz. Tak więc… Do dzieła!

mężczyzna budujący grill w ogrodzie
Fot.: borodai/elements.envato.com

Krok 1: Wybór miejsca

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś dokładnie przemyśleć, jest miejsce, w którym powstanie murowany grill. Powinno być to miejsce zaciszne, oddalone na od krzewów i łatwopalnych elementów wyposażenia ogrodu (np. wykonanych z drewna). Możesz również zaplanować budowę grilla obok altanki lub na płycie tarasu, dzięki czemu stworzysz idealny zakątek do wspólnego imprezowania.

Krok 2: Projekt grilla murowanego

Kolejną rzeczą, którą musimy starannie zaplanować, jest wygląd grilla. Warto poszukać w internecie inspiracji i dopasować wielkość i projekt grilla do swoich indywidualnych preferencji. Nie zapominaj o tym, że grill powinien być nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale i funkcjonalny.

Zastanów się, czy chcesz zbudować grill otwarty, czy może zamknięty (z okapem). Co prawda ten drugi jest nieco trudniejszy i wymaga większego doświadczenia w budownictwie, za to z grillem otwartym z pewnością poradzi sobie każdy. Co do wymiarów, w dużej mierze zależą one od wielkości wybranego przez nas rusztu. Można go kupić właściwie w każdym markecie budowlanym lub online.

Ponadto warto pomyśleć o takich aspektach, jak:

  • możliwość regulacji wysokości rusztu,
  • zbudowanie dodatkowej komory wędzarniczej,
  • wyposażenie grilla w dodatkowe półki zewnętrzne, ułatwiające przygotowanie posiłków oraz wieszaki na przybory grillowe czy naczynia (szpikulec, szczypce, pogrzebacz, itp.),
  • palenisko, z którego łatwo pozbędziemy się popiołu po skończonym grillowaniu,
  • odpowiednio wysoki i szeroki komin, który odprowadzi dym bez narażania osób uczestniczących w grillowaniu,
  • miejsce na opał.

Rozrysuj wymarzony grill na kartce i zapisz obliczenia dotyczące wymiarów. Dzięki temu łatwiej będzie Ci przejść przez proces budowy.

kobieta pracująca nad projektem grilla
Fot.: ADDICTIVE_STOCK/elements.envato.com

Krok 3: Zakup materiałów niezbędnych do budowy grilla murowanego

Aby własnoręcznie zbudować murowany grill ogrodowy, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie materiały budowlane. Potrzebne będą:

  • beton, piasek i żwir na fundament,
  • zaprawa do murowania (najlepiej żaroodporna),
  • cegły o niskiej nasiąkliwości (np. cegła klinkierowa lub szamotowa) lub kamienie,
  • ruszt ze stali nierdzewnej,
  • płyta paleniska,
  • pręty zbrojeniowe lub płaskowniki,
  • opcjonalnie: wytrzymały blat, ceowniki.

Krok 4: Przygotowanie podłoża i wykonanie fundamentu

Zacznij od przygotowania podłoża w miejscu, w którym planujesz budowę grilla murowanego. Zaznacz palikami obszar o kilka centymetrów większy niż planowany grill, rozciągnij pomiędzy nimi sznurek. Następnie na całości wykonaj wgłębienie (o równych krawędziach) na około 30 centymetrów i zasyp go do połowy piaskiem lub żwirem. Dokładnie ubij i wyrównaj.

Następnie musisz wykonać solidny fundament. Wymieszaj beton i wylej do wgłębienia tak, aby był na równo z górną warstwą gleby. Wygładź i pozostaw na kilka dni do całkowitego stwardnienia. Jeśli planujesz budowę większej konstrukcji, dobrze będzie zastosować dodatkowe zbrojenie z drutów, które zapobiegnie pękaniu betonu pod wpływem ciężaru.

Jeśli miejscem na grill jest taras, pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem budowy upewnić się co do jego wytrzymałości, jak również zadbać o właściwe odizolowanie paleniska od podłoża.

grill murowany na działce
Fot.: davidpereiras/elements.envato.com

Krok 5: Murowanie

Kiedy fundament zupełnie wyschnie, możesz przejść do wykonania konstrukcji grilla. Warto dodać, że musisz przy tym być naprawdę precyzyjny i uważać, aby ściany były równe i miały właściwe wymiary.

Podczas budowy grilla murowanego należy pamiętać, aby:

  • każdą kolejną warstwę cegieł lub kamieni sprawdzać poziomicą,
  • zachować odpowiednie przesunięcie względem poprzedniej warstwy,
  • utrzymywać równomierną grubość spoiny,
  • wykonać prowadnice na ruszt z ceowników,
  • konstrukcję grilla w dolnej i górnej części wzmocnić płaskownikami,
  • w przypadku grilli zamkniętych wykonać solidne sklepienie (np. przy użyciu klinów) i komin o odpowiednim przekroju.

Krok 6: Wykonanie paleniska i rusztu

Dobrym rozwiązaniem jest wykonać płytę paleniska przynajmniej kilkanaście centymetrów wyżej, niż fundament. Dzięki temu zapewnimy lepszy dopływ powietrza podczas palenia, a ponadto łatwiej usuniemy zalegający popiół. Aby je wykonać, wystarczy wymurować dwie warstwy cegieł na płasko. Wymiary paleniska zazwyczaj są równe wymiarom rusztu. Sam ruszt montujemy we wmurowanych wcześniej ceownikach. Pozostawiamy na kilka dni tak, aby spoiny stwardniały. Gotowe!

Wskazówka: Jeśli planujesz używać grilla jako wędzarnię, możesz zadbać o dodatkowe haki umożliwiające podwieszenie kawałków mięsa i ryb.

rodzina podczas grillowania w ogrodzie
Fot.: nd3000/elements.envato.com

Krok 7: Zaproszenie znajomych na pierwsze grillowanie 🙂

Kiedy grill murowany w ogrodzie jest już gotowy, możesz zaprosić przyjaciół na pierwsze grillowanie. Nie zapomnij zaznaczyć, że grill wykonałeś samodzielnie — z pewnością wszyscy będą zachwyceni i pełni podziwu!

Budowa grilla ogrodowego — co jeszcze warto wiedzieć?

  1. Aby postawić grilla w ogrodzie, nie potrzebujemy żadnych pozwoleń ani zgłoszeń budowlanych, gdyż zaliczają się do małej architektury.
  2. Przy budowie grilla warto zadbać o wykorzystanie jak najbardziej estetycznego materiału, dzięki czemu konstrukcja będzie stanowić ozdobę ogrodu lub tarasu.
  3. Dobrym rozwiązaniem będzie umiejscowienie grilla bezpośrednio obok miejsca, w którym odbywają się spotkania w ogrodzie, dzięki temu przyrządzanie potraw nie przeszkodzi Ci w przebywaniu z gośćmi.
  4. Pamiętaj o sąsiedzie i postaraj się zbudować grill tak, aby wydobywający się dym nie przemieszczał się bezpośrednio w stronę jego domu i ogrodu.
  5. Używaj wysokiej jakości materiałów, odpornych na temperaturę i czynniki atmosferyczne, a także bezpiecznych dla przygotowywania żywności. 

Zdjęcie główne: rawf8/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Palisady – design i zastosowanie
Palisady – design i zastosowanie
Palisady ogrodowe są świetnym rozwiązaniem aranżacyjnym. Pozwalają na wydzielenie stref w ogrodzie. W sklepach można znaleźć różne rodzaje palisad ogrodowych. […]
Jak wybrać idealne szambo betonowe dla twojego domu?
Jak wybrać idealne szambo betonowe dla twojego domu?
Przekonaj się, jak wybrać doskonałe szambo betonowe, które spełni wszystkie twoje wymagania. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, aby podjąć najlepszą decyzję dla twojego domu.
Jak wybrać idealne okna i drzwi dla twojego domu?
Jak wybrać idealne okna i drzwi dla twojego domu?
Poradnik, który pomoże Ci podjąć odpowiednie decyzje przy wyborze okien i drzwi do Twojego domu. Dowiedz się, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić swojemu domowi komfort, bezpieczeństwo i estetykę.
Ostatnie wpisy