Styczeń w ogrodzie. Prace, które należy wykonać

Styczeń w ogrodzie. Prace, które należy wykonać
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

By na wiosnę móc cieszyć się piękną zielenią w ogrodzie, prace trzeba zacząć z dużym wyprzedzeniem. W styczniu rośliny są jeszcze w stanie wegetacji, ale proste prace pielęgnacyjne pozwolą zachować ich piękny wygląd sprzed zimy. Ogród zimą nie wymaga tak intensywnej pracy, jak wiosną czy latem, jednak nie można przez zimowe miesiące zaniedbać roślin. Regularność w pielęgnacji ogródka jest kluczem do sukcesu. Zobacz jakie prace wykonać w styczniu, by wiosną mniej się napracować.

przycięte gałęzie i sekator
Photo by konceptkasprzak from Pixabay.com

Prace do wykonania w ogródku warzywnym

W styczniu warto zająć się planowaniem swoich prac na cieplejsze dni. Zastanów się, gdzie chcesz zlokalizować rozsadnik lub tunele foliowe i zadbaj o to, by ziemia w tych miejscach nie zmarzła. Przykryj zaplanowany na warzywnik obszar liśćmi albo słomą, by ochronić go przed silnym mrozem. W styczniu możemy także, przy dobrej pogodzie, zbierać niewielkie plony z zimujących roślin, na przykład jarmuż, brukselkę czy natkę pietruszki. 

Zimą warto też zaplanować swoje uprawy na bieżący rok. Zrób przegląd nasion, które zostały z zeszłego roku, sprawdź, czy nie zawilgotniały ani nie spleśniały oraz czy nadają się jeszcze do wysiewu. Zastanów się, jakie plony chcesz zebrać wiosną i latem, i dokup odpowiednie gatunki. Dzięki dobrze przemyślanemu planowi na wysiew, możesz zacząć uprawę warzyw już w pierwsze cieplejsze dni wiosny, dzięki temu, będziesz cieszyć się plonami jako pierwszy. Przy wczesnowiosennym pamiętaj o agrowółkninie, by zabezpieczyć wschodzące rośliny przed ewentualnymi przymrozkami.

Sprawdź też, czy masz cały potrzebny do upraw sprzęt, nawozy i środki ochrony roślin. Przejrzyj swoje doniczki i upewnij się, że są szczelne i odpowiednie do gatunków warzyw, jakie chcesz uprawiać. Zobacz, czy wszystkie preparaty mają odpowiednią datę ważności i wyrzuć przeterminowane środki. Uzupełnij braki w wyposażeniu, by ułatwić sobie pracę w przyszłości. 

Prace do wykonania przy roślinach ozdobnych

Zimą, jeśli opady śniegu są intensywne, należy dbać o to, by śnieg nie zalegał na gałęziach drzew, iglaków i krzewów. O ile świeży, sypki puch jest lekki, tak gdy zaczyna topnieć, robi się mokry i bardzo ciężki. Gałązki mogą nie wytrzymać tego ciężaru i zacząć się łamać. Jeśli zdarzy się, że gałąź się złamie, uszkodzenie należy jak najszybciej zabezpieczyć maścią ogrodniczą, by zapobiec zainfekowaniu rośliny. Z kolei, jeśli zimą śniegu brakuje, drzewa zimozielone należy regularnie podlewać. Niedobór wody zimą, może prowadzić do marnienia i hamowania wzrostu roślin. 

W czasie mrozów, należy regularnie sprawdzać, czy wiatr nie zniszczył okryć na roślinach. Jeśli zima była lekka, a zapowiadane są mrozy, warto na ten czas zabezpieczyć kwiaty i krzewy agrowółkniną lub słomą.

Podobnie, jak przy warzywach, warto zrobić przegląd sprzętu oraz nasion i cebulek kwiatów, by zobaczyć  czy mamy wszystko, czego będziemy potrzebować przy wiosennych pracach. Możemy też wykonać test kiełkowania własnoręcznie zebranego siewu, na wilgotnej wacie. Jeśli wykiełkuje mniej niż 50% nasion, niestety należy kupić je w sklepie. Również przygotowanie planu wysiewu kwiatów jednorocznych pomoże nam pamiętać o terminach. Dzięki temu nie przegapimy momentu na zasianie odpowiednich kwiatów, by zakwitły i zdobiły nasz ogród wiosną i latem.

Prace do wykonania w sadzie

Zima w sadzie nie wymaga wiele pracy. Na przełomie grudnia i stycznia należy pobielić pnie drzew tlenkiem wapnia. Warto w tym czasie również przejrzeć drzewa w poszukiwaniu pasożytów i szkodników. Chociaż w styczniu nie wykonuje się zabiegów tępiących szkodniki, dobrze jest zaznaczyć sobie na przyszłość drzewa, które będą potrzebowały oprysku. Przy okazji lustrowania sadu, można zauważyć też uszkodzone drzewa, wówczas należy jak najszybciej zabezpieczyć rany maścią ogrodniczą.

>> Zobacz też: Jakie rośliny wysiewamy w lutym?

Styczeń to wciąż czas wegetacji roślin, jednak w tym okresie możemy podjąć działania, które ułatwią nam prace ogrodowe na wiosnę. Przygotowanie gruntu i obmyślenie planu wysiewu dadzą nam pewność, że warzywa i kwiaty będą rosły prawidłowo, a przegląd sprzętu ogrodniczego pomoże szybko uzupełnić braki. By ogród cieszył oko w cieplejsze dni, naprawdę warto zacząć jego pielęgnację już w styczniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną wannę do domowego SPA?
Jak wybrać idealną wannę do domowego SPA?
Podpowiemy Ci, jak wybrać idealną wannę do Twojego domowego SPA, aby odprężać się na co dzień bez konieczności opuszczania comfortu własnego domu.
Do czego wykorzystywana jest masa uszczelniająca?
Do czego wykorzystywana jest masa uszczelniająca?
Przekonaj się, kiedy szczególnie warto korzystać z masy uszczelniającej.
Lawenda co powinniśmy wiedzieć i jak ją pielęgnować?
Lawenda co powinniśmy wiedzieć i jak ją pielęgnować?
Lawenda, czyli najbardziej popularne zioło uprawne w Polsce. Przeczytaj, co warto o niej wiedzieć.
Ostatnie wpisy