Lato w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać w tym sezonie?

Lato w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać w tym sezonie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Lato to czas intensywnego kwitnienia i dynamicznego rozwoju roślinności, którą pielęgnujemy w ogrodzie. Dlatego powinno się wykonywać wiele prac, które przyczynią się do tego, że ogród będzie wyglądać idealnie przez kolejne tygodnie.

Podstawa w sezonie letnim, czyli nawadnianie roślinności

Czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące, które charakteryzują się bardzo wysokimi temperaturami powietrza. Dodatkowo brak deszczu i upały sprawiają, że roślinom zaczyna wówczas brakować wody. Zadbaj więc o regularne podlewanie swoich drzew, krzewów i kwiatów. Dzięki temu będziesz cieszyć się nimi przez bardzo długi czas. 

Nawożenie

Równie istotne w sezonie letnim jest nawożenie roślin. Pamiętaj o tym, by precyzyjnie dopasować preparat, który spełni wymogi roślin, które uprawiasz w swoim ogrodzie. Istnieją specyfiki, które posiadają uniwersalne kombinacje składników, ale na pewno jeszcze lepiej na ogólną kondycję roślin wpłynie nawóz spełniający ich konkretne potrzeby. 

Żywopłoty i krzewy – przycinanie

Lato jest czasem, w którym rośliny rozwijają się bardzo intensywnie. Dotyczy to też drzew i krzewów. Warto więc wówczas zadbać o to, by ich kształt był odpowiedni. Precyzyjne cięcie, które będzie regularnie wykonywane, wpłynie na ogólną kondycję każdej rośliny. Miej to na uwadze i nie wahaj się przycinać, nawet dość drastycznie, bujnych krzewów czy koron drzew, które rosną w Twoim ogrodzie.

Regularne odchwaszczanie

Między pięknie prezentującymi się roślinami, które skrupulatnie pielęgnujesz, często wyrastają chwasty. Zapewniasz im nieświadomie świetne warunki do rozwoju. Mają przecież nieustanny dostęp do wody i składników mineralnych, które pobierają, gdy dostarczasz je swoim roślinom. Zadbaj o to, by Twój ogród był regularnie odchwaszczany.

Trawnik – pielęgnacja

By Twój ogród prezentował się wyjątkowo atrakcyjnie, zadbaj również o trawnik. Nawożenie, odchwaszczanie i podlewanie dotyczy i roślin, i trawnika. Nigdy nie zapominaj o tym, że trawa również musi być w odpowiedni sposób pielęgnowana. Warto, byś regularnie przycinał swój trawnik. Dzięki temu będzie on wyglądał świeżo i bardzo estetycznie. Nie dopuszczaj do tego, by porastały go chwasty. 

Pielęgnacja trawnika jest prosta i bardzo ważna. Jeśli będziesz przestrzegał kilku prostych zasad z pewnością trawnik będzie współgrał z całą aranżacją ogrodu, tworząc piękną, zieloną przestrzeń.

Rozmnażanie roślin i ich wysiew w sezonie letnim 

Wszyscy, którzy za czas sadzenia roślin w ogrodzie uważają wiosnę, są w wielkim błędzie. Sezon letni jest dla wielu gatunków idealnym czasem, by realizować ich rozmnażanie i wysiew. Warto więc precyzyjnie zaplanować wcześniej, które okazy chcielibyśmy podziwiać w swoim ogrodzie. 

Idealne pod względem intensywności rozwoju będą w tym wypadku rośliny takie jak na przykład popularne fiołki, omiegi czy też kosaciec bródkowy. 

Zioła

Jeśli hodujesz w swoim ogrodzie zioła, to letni czas jest idealnym momentem do ich zbioru i suszenia. Zioła, które nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte, postaraj się delikatnie przyciąć. Dzięki temu z pewnością zostaną one pobudzone do intensywniejszego wzrostu.

Zdj. główne: Filip Urban/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie farby i impregnaty warto przygotować przed budową?
Jakie farby i impregnaty warto przygotować przed budową?
Czy wiesz już wszystko na temat farb i impregnatów, w które warto się zaopatrzyć, budując dom? Poznaj rodzaje produktów do malowania i zabezpieczania powierzchni i zdecyduj, których potrzebujesz na swojej budowie.
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Twój trawnik po zimie stracił kolor, a w niektórych miejscach pojawiły się puste miejsca bądź kretowiska? Jak się o niego zatroszczyć, by szybko wrócił do formy? Oto krótka instrukcja krok po kroku!
Kiedy sadzić tulipany? Techniki sadzenia i najlepsze odmiany
Kiedy sadzić tulipany? Techniki sadzenia i najlepsze odmiany
Chcesz mieć piękne tulipany w ogrodzie? Przeczytaj, kiedy najlepiej je sadzić.
Ostatnie wpisy