Owoce i warzywaRośliny

Uprawa pigwy w przydomowym ogródku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
pigwa na drzewie
Photo by Hans Braxmeier from Pixabay.com

Pigwa nie jest popularnym krzewem w naszym kraju. A szkoda, bo zarówno jej miododajne kwiaty, jak i oryginalne owoce mogą być piękną ozdobą. Warto pomyśleć nad zasadzeniem jej we własnym ogrodzie. 

Pigwa pospolita jest dość okazałą rośliną, bo jej gałęzie dorastają do około 3 metrów wysokości. Jest zaliczana do krzewów z rodziny różowatych. Ma białe lub bladoróżowe kwiaty, które mogą stanowić piękną ozdobę w przydomowym ogródku. Okres kwitnienia przypada późną wiosną, czyli w okolicach czerwca. 

Rozmawiając o pigwie nie można zignorować faktu, że ma właściwości lecznicze, a z jej owoców, mimo że są niejadalne na surowo, można zrobić znakomite przetwory. 

pigwa na drzewie
Photo by Holger Schué from: Pixabay.com

Pigwa – charakterystyka i właściwości

Pigwa to drzewko owocowe, które nie cieszy się jeszcze w Polsce dużą rozpoznawalnością i często uważane jest za gatunek egzotyczny.  Warto zwrócić na nią uwagę zwłaszcza przez wzgląd na efektowne ukwiecenie, które w wiosenne miesiące będzie pięknie ozdabiać nasz ogród. Również owoce pigwy, mimo tego że nie są jadalne, mogą być oryginalną dekoracją. Mają żółto-zielony kolor, są twarde i kwaśne, mają świeży, cytrusowy zapach. Po zerwaniu owoców należy przechowywać je kilka tygodni w suchym i chłodnym miejscu, aby dojrzały. Ich kolor zmienia się wówczas na żółty, sprawiając, że przypominają miniaturowe cytryny.

>> Przeczytaj też: Krzewy całoroczne do ogrodu – TOP 10

Dojrzałe owoce pigwy znakomicie nadają się na różnego rodzaju przetwory, dżemy, nalewki czy konfitury. Mają prozdrowotne właściwości, gdyż są bogatym źródłem witaminy C. Z kolei nasiona pigwy działają leczniczo na dolegliwości żołądkowe. 

Czym różni się pigwa od pigwowca?

Wiele osób wymiennie używa nazw pigwa i pigwowiec, nie zdając sobie sprawy, że są to dwie różne rośliny. Pigwowiec to krzew ozdobny, który jest mniejszy od pigwy. Jego kwiaty są wielobarwne, a okres kwitnienia przypada na koniec kwietnia i początek maja. Oba gatunki mają podobne owoce, jednak te rosnące na pigwowcu są mniejsze od tych, które można znaleźć na pigwie. Różnica jest również w smaku owoców, pigwowiec jest bardziej kwaskowaty. 

Pigwowiec nie jest wymagającą rośliną w uprawie, dlatego dobrze rozwija się zarówno w słonecznych, jak i cienistych obszarach.

Jak uprawiać pigwę? 

Pigwa nie jest krzewem, który dobrze czuje się w naszym chłodnym klimacie. Pochodzi z Azji i lepiej rozwija się w wyższych temperaturach, dlatego w mroźne dni może przemarznąć. Z tego powodu nie jest sadzona w sadach jako drzewko uprawne. Kiedy chcemy posadzić pigwę w przydomowym ogródku, warto wybrać obszar dobrze nasłoneczniony. 

Nie jest to krzew trudny w uprawie, jednak ma swoje upodobania jeśli chodzi o glebę. Najlepiej, aby była żyzna, o kwaśnym odczynie i zasobna w minerały oraz próchnicę. Pigwa wymaga również regularnego podlewania, gdyż jej system korzeniowy nie pozwala jej czerpać wystarczających ilości wody z gleby. 

Przez to, że pigwa nie jest mrozoodporna, należy przygotować jesienią kopczyk ziemi, który będzie usypany wokół pnia drzewa. Pozwoli to w okresie zimowym ochronić korzenie rośliny przed przemarznięciem. 

Sadzenie pigwy 

Najlepszym czasem na sadzenie pigwy jest późna jesień, choć niektórzy ogrodnicy uważają, że lepszy okres to wiosna. Powinniśmy zarezerwować dużo miejsca w naszym ogrodzie dla tego drzewka, gdyż jego konary rozrastają się dość szeroko, przez co może zabierać słońce innym roślinom. 

Sadzenie pigwy jest proste, wystarczy wykopać dołek na około 30 cm głębokości i wsadzić w niego sadzonkę, którą obsypujemy ziemią, po czym grunt ugniatamy. Nowo posadzoną roślinę należy obficie podlać. Dobrą praktyką może być obsypanie dookoła pigwy obornikiem lub kompostem, dzięki czemu gleba będzie bardziej żyzna.

Od kilku lat buduje swoją karierę w dziale marketingu. Prywatnie zna odpowiedzi na wiele pytań odnośnie pielęgnacji i uprawy roślin. W jej mieszkaniu jest prawdziwy ogród.
Anna Sacharewicz
Polecane artykuły
Rośliny

Rośliny doniczkowe dla alergików

Alergia na rośliny to dość dokuczliwa przypadłość, która często uniemożliwia posiadanie w domu wymarzonych gatunków. Niemniej jednak istnieje wiele odmian, które nie wywołują niepożądanych efektów alergii, nawet w przypadku silnie uczulonych osób. W tym artykule...
Czytaj więcej
Rośliny

Jak okryć rośliny na zimę? Najlepsze sposoby

Okrywanie roślin na okres zimowy jest ważne, aby chronić je przed mrozem i wiatrem. Możesz wówczas użyć agrowłókniny, słomy lub gałęzi iglaków. Pamiętaj jednak, aby robić to umiejętnie, gdyż nieprawidłowe okrywanie roślin może przynieść więcej...
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRośliny

Jakie odmiany drzew owocowych wybrać do swojego ogrodu?

O czym pamiętać przy wyborze odmian drzewek owocowych do swojego ogrodu?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *