RoślinyTrawnik

Jak dbać o trawnik po zimie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niestety to, co zima i panujące podczas niej warunki robią z naszymi pięknymi trawnikami, jest trudne do zaakceptowania. Często na wiosnę, zamiast cieszyć się z pięknej zielonej wizytówki naszego ogrodu, zastanawiamy się, co zrobić, by przywrócić jej piękny ubiegłoroczny wygląd. Jak krok po kroku zadbać o swój trawnik, by po zimie prezentował się rewelacyjnie?

Pielęgnacja trawnika po zimie 

Zima to trudny okres dla naszych przydomowych trawników. Zalegające liście, śnieg, brak tlenu, duże ilości wody i mrozy – to wszystko sprawia, że trawa marnieje, zwłaszcza jeśli o nią nie zadbamy w odpowiedni sposób. Skorupa śniegu uniemożliwia dostawanie się do roślin tlenu, a kiedy już się rozpuści, nadmiar wody może doprowadzić do wielu chorób grzybowych.

Krok pierwszy 

Na początku musimy się pozbyć powstałych w trakcie zimy kretowisk. Wyrównujemy glebę i rozgarniamy kopce. Jeśli jest to konieczne, bo w trawniku powstały dziury, dosypujemy ziemi, aby wyrównać poziom. W późniejszym czasie w tych miejscach będziemy mogli wysiać nasiona, które wypełnią puste miejsca. 

Krok drugi

Wertykulacja, czyli proces polegający na usunięciu starej trawy i pożółkłych źdźbeł to kolejne zadanie, za które powinniśmy się zabrać. Stara, obumarła trawa tworzy coś na zasadzie „filcu”, który utrudnia przedostawanie się do korzeni wody, koniecznej do wzrostu nowych liści. Trawę grabimy. Możemy również użyć wertykulatora, urządzenie to sprawdzi się zwłaszcza przy trawnikach o dużej powierzchni. 

Krok trzeci

Kolejnym zadaniem, na które powinniśmy poświęcić czas podczas troszczenia się o trawnik, jest napowietrzenie gleby, czyli aeracja. Zabieg ten często zalecany jest również w trakcie zimy, gdyż pomaga w doprowadzeniu do korzeni tlenu. Po wygrabieniu całej powierzchni nakłuwamy trawnik na głębokość ok. 9 cm. Możemy do tego użyć zwykłych wideł bądź aeratora – to specjalne urządzenie w formie walca z kolcami. Po zabiegu trawnik lepiej chłonie wodę i szybciej reaguje na wszelkiego rodzaju nawożenie. 

Krok czwarty

Teraz możemy zająć się wypełnieniem pustych miejsc powstałych po kretowiskach i nie tylko. Dosiewamy trawę. Najlepiej sprawdza się zmieszanie nasion z podłożem próchnicznym, dzięki czemu siew jest równomierny. Miejsca te regularnie podlewamy. Już po około miesiącu puste place się zazielenią i pozostanie po nich tylko wspomnienie. 

Krok piąty

Przychodzi czas na pierwsze koszenie. Kiedy rozpoznać właściwy moment? Najlepiej obserwować trawnik. Jeśli źdźbła mają wysokość około 7 cm, możemy rozpocząć cięcie. Nie może być ono jednak bardzo drastyczne. Na początku skracamy trawę tylko o około 1,5 cm. Zabieg ten ma przyspieszyć regenerację trawnika i ułatwić dalszą pracę. 


Krok szósty

Przyszedł czas na przeprowadzenie odpowiedniego nawożenia naszego trawnika. Nawóz rozrzucamy dopiero w momencie, kiedy widzimy pierwszy wzrost źdźbeł. Po zimie najlepiej sprawdzi się nawóz na bazie azotu, który przyspieszy wzrost. Dobrze, by w jego składzie znajdowały się również potas i fosfor. Podczas aplikacji musisz pamiętać, by rozprowadzić go równomiernie, gdyż wszelkie odstępstwa będą później widoczne gołym okiem. Nie można również przesadzić z jego ilością, gdyż może dać to odwrotny skutek.

Źródło: pixabay.com/un-perfekt

Mieszka w małym domu z ogrodem na wsi. Kocha ciszę, spokój i porządek, co nie jest proste do osiągnięcia, kiedy jest się właścicielką psa i pięciu kotów. Jako copywrighterka dzieli się wypróbowanymi i sprawdzającymi się patentami na piękny i praktyczny ogród.
Marta Kozłowska
Polecane artykuły
KwiatyRośliny

Wiosenne przesadzanie kwiatów – o czym pamiętać?

Wiosna to idealny moment na przesadzenie kwiatów doniczkowych. Sprawdź, o czym warto wiedzieć, zanim rozpoczniesz pracę.
Czytaj więcej
Krzewy ozdobneRośliny

Choroby tui. Jak sobie z nimi poradzić?

Tuje w Twoim ogrodzie zaczęły żółknąć i przestały dobrze wyglądać? Możliwe, że dopadła je choroba! Sprawdź najczęstsze choroby tui!
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRoślinyTaras i balkon

Zbiory warzyw i owoców — terminarz na cały rok

W którym miesiącu zjemy najsłodsze truskawki? Czy to możliwe, żeby zdrowe, naturalnie wyhodowane ogórki kupić już w kwietniu? Sprawdź terminarz zbioru warzyw i owoców, i miej pewność, że wybierasz najzdrowsze okazy!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *