Ogród

Prace, które trzeba wykonać przy budowie domu z ogrodem

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
mały ogrod
Photo by sylv1rob1 from Freepik.com

Artykuł sponsorowany

Budowa domu to skomplikowany i wieloetapowy proces, w którym zawsze trzeba dbać nawet o najmniejsze szczegóły. Każda decyzja, podjęta w podczas budowy domu może bardzo mocno wpłynąć na komfort mieszkania w nim przez lata. Dbałość o detale jest szczególnie ważna w przypadku budowy domu na dużej działce. Duży ogród jest marzeniem wielu osób wyprowadzających się za miasto, jednak wiąże się on z koniecznością wykonania dodatkowych prac, na etapie budowy. Zobacz, jakie to prace.     

Pracownik na budowie
Photo by user17125898 from Freepik.com

Podłączenie wody i kanalizacji     

Dom, to miejsce, które bez kanalizacji nie może funkcjonować, dlatego podstawowym problemem, wiążącym się z budową domu na dużej działce za miastem, jest podłączenie wody i niestety często konieczność budowy przydomowego szamba. Nie jest to nic przyjemnego, a regularne wywózki szamba to dodatkowy koszt, który trzeba wliczyć w utrzymanie domu, jednak jeśli działka nie ma podłączenia do kanalizacji miejskiej, bez szamba się nie obejdzie. Również podłączenie do wodociągu może być problematyczne, ale wszystko da się zrobić, jeśli ma się do tego odpowiednie pozwolenia i doświadczonego fachowca.        

Pompa jest nieodłącznym elementem każdej instalacji wodnej, bez względu na to, czy ma ona wyłącznie spełniać potrzeby kilkuosobowej rodziny, czy wielkiego przedsiębiorstwa. Mechanizm w pompie wodnej, działa na zasadzie hydrauliki siłowej, której regeneracją i naprawą zajmuje się firma Hydrotop.    

Wytrzymała elewacja domu

Przy budowie domu z ogrodem, musisz liczyć się z tym, że prace ogrodowe mogą wpływać na niszczenie elewacji domu. Wszelkiego rodzaju opryski na rośliny, pyłki z drzew, osad ze skoszonej trawy, a nawet zwykłe podlewanie, mogą tworzyć przebarwienia i ubytki w tynku, którym pokryty jest dom. By temu zapobiec, musisz zainwestować w jak najwyższej jakości materiał do pokrycia zewnętrznych ścian. Im lepsze i bardziej wytrzymałe są masy szpachlowe, tym rzadziej trzeba je odnawiać. Ogród jest miejscem, w którym brudzą się nie tylko ubrania i ręce, lecz także wszystko, co się w nim znajduje. Jeśli nie chcesz stanąć przed koniecznością odnawiania elewacji za kilka lat, wybierz zaprawę odporną na mycie, ścieranie i brud. Dzięki temu renowację domu, będziesz przeprowadzać jak najrzadziej. 

Jak odnowić lub założyć ogród po budowie domu?

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Mało która ekipa budowlana zwraca uwagę na to, w jaki sposób traktuje przestrzeń przed domem, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że trawnik przed domem, po zakończeniu robót będzie wołał o pomstę do nieba. Dlatego nie warto zaczynać pracy nad ogrodem przed budową lub równolegle z nią. Najlepiej jest zostawić tę przyjemność na sam koniec. 

Po zakończeniu prac budowlanych ziemia w ogrodzie najprawdopodobniej będzie bardzo zbita i zanieczyszczona. Należy ją skopać i spulchnić oraz potraktować dobrej jakości nawozem, by odzyskała to, co jest potrzebne roślinom do wzrostu. Po tych czynnościach możesz już przejść do realizowania swojej wizji – wysiać trawnik, wytyczyć dróżki, rabatki i skalniak oraz posadzić rośliny. 

Dom to ostoja rodziny, miejsce do relaksu, spędzania wspólnego czasu, kłótni i zacieśniania więzi. Chociaż jego budowa potrafi wywołać ból głowy, to warto podjąć ten wysiłek, by móc cieszyć się własną przestrzenią tylko dla Twojej rodziny. Ogród i dom są nierozłączne, dlatego zadbaj o to, by duża działka stała się przyjemnością, a nie utrapieniem podczas budowy. 

Wolny czas uwielbia spędzać w domowym zaciszu, czytając dobre kryminały. Dużą przyjemność sprawia jej powiększanie domowego ogródka o nowe rośliny.
Aleksandra Nowak
Polecane artykuły
Ogród

Własna studnia czy sieć wodociągowa

Czy warto inwestować w budowę własnej studni głębinowej?
Czytaj więcej
Ogród

Czy warto używać wapna granulowanego do wapnowania pola?

Obfite plony i zdrowo rosnące rośliny na polu są marzeniem każdego rolnika. Czasami jednak z powodu zakwaszenia gleby okazuje się, że rośliny kiepsko rosną i chorują. Z pomocą przychodzi wtedy wapnowanie pola wapnem granulowanym.
Czytaj więcej
Ogród

Ekologiczna uprawa roślin. Naturalne nawozy do ogrodu

Coraz większa świadomość negatywnego wpływu stosowania nawozów sprawia, że w przydomowych ogródkach chętnie sięgamy po ich naturalne zamienniki. Poznaj najważniejsze naturalne nawozy.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *