Ogród w stylu formalnym

Ogród
Ogród w stylu formalnym
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Styl formalny polecany jest do każdego ogrodu niezależnie od jego wielkości. Ogród w tym stylu, to poskromienie dzikości przyrody, wprowadzenie ładu i symetrii w roślinności oraz małej architekturze. Styl ten jest niezmiennie popularny od 300 lat.

Historia ogrodu formalnego

Historia ogrodów formalnych jest bardzo fascynująca. Nadrzędnym celem tworzenia ogrodów formalnych była chęć okiełznania dzikości natury. Ogrodnicy, dążąc do poskromienia natury, tworzyli bardzo atrakcyjne, lecz sztuczne kompozycje.

Moda na „ogrodowe dzieła sztuki” przywędrowała w XVIII w. z kolebki renesansu, czyli Włoch i Francji. Choć początki tego stylu sięgają starożytności, wzmianki o tym stylu można było znaleźć na różnych malowidłach ściennych i dokumentach.

Zamiłowanie do symetrii i harmonii jest zakorzenione w człowieku. Akcentowanie granic nadaje przestrzeni równowagi, która jest przyjazna dla zmysłów. Przebywanie w symetrycznej przestrzeni sprawia przyjemność, wprawiając w relaksacyjny nastrój. Stosowanie zielonych jednakowych roślin do obsadzenia potęguje to uczucie. Regularne rzędy donic, identyczne rośliny, wszystko wymaga rozplanowania i doboru odpowiednich roślin.

Obraz JamesDeMers z Pixabay

Charakterystyka ogrodu w stylu formalnym

Przestrzeń powinna być wytyczona za pomocą prostych linii, prowadzących do centralnego punktu ogrodu. Tak rozplanowany ogród może być dopełniony rabatami kwiatowymi, roślinami w donicach, ozdobnie przyciętymi krzewami i drzewami. Wszystkie elementy w ogrodzie formalnym muszą być symetrycznie rozstawione; dotyczy to również oświetlenia i mebli ogrodowych.

W Anglii bardzo popularne są formalne ogródki ziołowe, które są odzwierciedleniem średniowiecznych herbarium ogrodów klasztornych i zamkowych. Krawędzie ich obsadzone są ciemnozielonymi obwódkami np.: z bukszpanu, które obsadzone są ziołami.

ogród w stylu formalnym
Obraz tanyavellis z Pixabay

Najważniejsze cechy ogrodu formalnego

  • Dopełnieniem zieleni powinny być stonowane kolory.
  • Granice trawnika powinny być bardzo wyraźnie zaznaczone.
  • Rabaty tworzą figury geometryczne.
  • Ważną rolę odgrywają rośliny, które mogą być formowane.
  • Wszystkie nawierzchnie (ścieżki, chodniki, drogi) są na planie figur geometrycznych. Zbudowane są z materiałów o jasnych barwach.
  • Duże znaczenie mają gipsowe rzeźby oraz kamienie.
  • Meble ogrodowe powinny być metalowe lub drewniane z klasycznymi zdobieniami.

Rośliny w ogrodzie formalnym

Ogród formalny jest w pełni zaplanowany, nie ma w nim miejsca na chaos czy dowolność kształtów. Wszystkie krzewy i drzewa powinny mieć jednakową ściśle określoną formę. Niskie i wysokie żywopłoty i szpalery są szkieletem symetrycznej przestrzeni ogrodu formalnego. 

Na żywopłot w takim ogrodzie nadadzą się:

  • zimozielony bukszpan,
  • cis,
  • ostrokrzew.

Na szpalery najlepsze będą:

  • lipy,
  • graby.

Do ogrodu formalnego najlepsze będą zielone rośliny o regularnych kształtach i kolorach. Do obsadzenia rabat w ogrodach warto zakupić:

  • agapanty,
  • czosnek ozdobny,
  • naparstnice,
  • trawy ozdobne.

Rośliny zawsze należy dobierać do rozmiaru ogródka.

Zabiegi pielęgnacyjne

Ogrody formalne wymagają dużo zabiegów pielęgnacyjnych w utrzymaniu perfekcyjnego wyglądu. Żywopłoty powinny być przycinane raz lub dwa razy do roku. Krawędzie trawników  i żywopłotów powinny być idealnie równe; do tego niezbędne będą wysokiej jakości narzędzia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto zamienić tradycyjny ogród na betonowe rabaty warzywne?
Czy warto zamienić tradycyjny ogród na betonowe rabaty warzywne?
Jeśli myślisz, że Twój ogród nie zapewnia warunków odpowiednich do uprawy warzyw, poznaj podwyższone rabaty z betonu, które w łatwy sposób mogą to zmienić.
Jak wybrać idealną pompę ciepła dla twojego domu?
Jak wybrać idealną pompę ciepła dla twojego domu?
Dowiedz się, jak wybór odpowiedniej pompy ciepła może zwiększyć komfort termiczny Twojego domu, przyczyniając się jednocześnie do obniżenia rachunków za energię.
Jak personalizacja i funkcjonalność wpływają na optymalizację przestrzeni w kuchni?
Jak personalizacja i funkcjonalność wpływają na optymalizację przestrzeni w kuchni?
Dowiedz się, jak personalizacja i funkcjonalność mogą ułatwić Ci optymalizację przestrzeni w kuchni i sprawić, aby stała się bardziej przyjazna dla użytkownika.
Ostatnie wpisy