Odświeżanie mebli po zimie – o czym należy pamiętać?

Odświeżanie mebli po zimie – o czym należy pamiętać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sezon balkonowo-tarasowy za pasem. Grille, ogniska, kawa z przyjaciółmi w ogrodzie, relaks z książką – czas wyciągnąć z piwnicy meble ogrodowe. Podpowiemy Ci, jak je odświeżyć, by wyglądały jak nowe!

Meble ogrodowe – jak odświeżyć je po zimie?

Zanim zaczniesz odświeżać swoje meble ogrodowe po zimie, warto się zaopatrzyć w niezbędne preparaty. Dzięki temu proces będzie prosty, a przede wszystkim szybki. Pamiętaj jednak, by kupić preparat odpowiedni do materiału, z jakiego wykonane są Twoje meble. Inny sprawdzi się w przypadku mebli drewnianych, a inny w przypadku mebli z technorattanu.

Warto też pamiętać, że wiosenne doprowadzenie mebli do ładu będzie dużo łatwiejsze, jeśli po zakończonym sezonie schowasz je w garażu lub piwnicy i przykryjesz folią. Pamiętaj o tym tej jesieni!

Odświeżanie drewnianych mebli ogrodowych

Drewniane meble ogrodowe wymagają szczególnego traktowania podczas odświeżania. Pierwszy krok to oczywiście dokładne wyczyszczenie. Pamiętaj, że meble drewniane najlepiej jest umyć specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami, które bez trudu znajdziesz w drogerii lub markecie budowlanym. Po wyczyszczeniu warto zostawić meble w przewiewnym miejscu (najlepiej w ogrodzie lub na balkonie), by dokładnie wyschły. Pamiętaj też o sprawdzeniu śrub – po zimie warto je dokręcić.

Odświeżanie koloru drewnianych mebli

Jeśli po wyczyszczeniu okaże się, że Twoje meble mają przebarwienia lub rysy, warto zastanowić się nad odświeżeniem ich koloru. Zanim nałożysz farbę (koniecznie kup preparat przeznaczony do malowania drewna), przeszlifuj mebel papierem ściernym o wysokiej gradacji. Zajmie to trochę czasu, ale użycie delikatnego papieru ściernego gwarantuje, że przeszlifujemy wyłącznie starą farbę i nie uszkodzimy przy tym drewna. Jeśli jedynie odświeżasz kolor, to pamiętaj, że nie musisz usuwać całej farby, wystarczy nieco zeszlifować jej górną warstwę. Dzięki temu nowa warstwa będzie się dobrze trzymać. Jeśli jednak przeprowadzasz całkowitą metamorfozę i zmieniasz kolor mebla, to koniecznie ściągnij wszystkie warstwy starej farby – tylko po takim zabiegu będziesz mieć gwarancję, że kolor, który uzyskasz, będzie równy na całej powierzchni. 

Przydatny tip: Twoje meble ogrodowe mają dużo załamań, więc boisz się, że nie pomalujesz wszystkiego równo? Zastosuj farbę w sprayu – z łatwością pomalujesz wszystkie zakamarki bez konieczności rozkręcania mebli.

Odświeżanie mebli ogrodowych z technorattanu

Odświeżanie mebli z technorattanu jest prostsze niż mebli z drewna lub tradycyjnego rattanu. Do mycia mebli z technorattanu sprawdzi się doskonale woda z płynem do mycia naczyń. Zanim jednak rozpoczniesz czyszczenie zwilżoną ściereczką, warto odkurzyć meble szczotką z końcówką do paneli. 

Meble z technorattanu to doskonały wybór na taras czy do ogrodu. Nie są one tak stylowe jak meble z rattanu, jednak technorattan jest bardzo odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, co w przypadku mebli ogrodowych jest nieocenione. Meble z technorattanu nie odbarwiają się i bardzo łatwo je wyczyścić, więc nie musisz się obawiać, że po kilku sezonach zajdzie konieczność odświeżania koloru.

Zdj. główne: Paul Zoetemeijer/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak plisy do okien dachowych mogą przemienić twoje wnętrze – praktyczne porady i pomysły
Jak plisy do okien dachowych mogą przemienić twoje wnętrze – praktyczne porady i pomysły
Przemień swoje pomieszczenia dzięki plisom na okna dachowe. Odkryj ich zalety, praktyczne zastosowania oraz inspirujące pomysły na wystrój.
Czy warto zainwestować w krzewy o ozdobnych liściach do swojego ogrodu?
Czy warto zainwestować w krzewy o ozdobnych liściach do swojego ogrodu?
Dowiedz się, jak ozdobne liście roślin mogą ożywić Twój ogród. Omawiamy atrakcyjność inwestycji w ogrodowy krajobraz z użyciem roślin o efektownych listach.
Brama wjazdowa łamana – ile kosztuje? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Brama wjazdowa łamana – ile kosztuje? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Czy warto zainwestować w bramę wjazdową łamaną? Wyjaśniamy!
Ostatnie wpisy