Nożyce do żywopłotu. Kiedy warto je zakupić?

Nożyce do żywopłotu. Kiedy warto je zakupić?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Bujny, wysoki żywopłot to wspaniała ozdoba każdego ogrodu. Może być on jednak trudny w utrzymaniu i sprawiać problemy, zwłaszcza jeśli żywopłotu jest dużo. 

Krzewy tworzące żywopłoty zazwyczaj rosną bardzo szybko, co ma swoje plusy, ponieważ prędko można zauważyć efekty uprawiania żywopłotu. Jednak szybki wzrost roślin może stać się utrapieniem, kiedy rośliny rozrastają się i szybko tracą nadany kształt. Zatem czy warto zaopatrzyć się w nożyce do żywopłotu? Podpowiadamy, kiedy warto je kupić. 

Nożyce ręczne – niezbędne narzędzie do pielęgnacji żywopłotu

Jeśli chcesz założyć w swoim ogrodzie żywopłot, nożyce są niezbędne. Najtańszą i najbardziej podstawową ich wersją są nożyce ręczne. Sprawdzą się one zwłaszcza na początku, kiedy żywopłot dopiero się rozrasta. Dzięki ręcznym narzędziom najprecyzyjniej nadasz żywopłotowi pożądany kształt i utrzymasz go w ryzach. Nożyce ręczne nadają się do pielęgnacji każdego typu krzewów, bez względu na gatunek rośliny. Jeśli żywopłot nie jest długi, jest tylko elementem ozdobnym na wejściu do ogrodu lub odgradza od siebie niewielkie jego części, nożyce ręczne i odrobina systematyczności w zupełności wystarczą do pielęgnacji krzewów. W przypadku kiedy żywopłot okala całą działkę, używanie nożyc ręcznych może skutkować poważnymi zakwasami – a nawet kontuzją – i dodatkowo będzie to strata czasu. 

cięcie krzewów
Photo by freepik from Freepik.com

Nożyce elektryczne – szybki sposób na piękny żywopłot

Elektryczne nożyce są łatwe w obsłudze, stosunkowo lekkie i znacznie przyspieszają pracę przy pielęgnacji żywopłotu. Minusem jest konieczność podłączenia ich do prądu, więc jeśli nie masz w ogrodzie możliwości rozłożenia kilkudziesięciometrowego przedłużacza, ta opcja nie będzie dla Ciebie optymalna. Kolejnym minusem jest również niebezpieczeństwo przecięcia kabla podczas pracy, co może skutkować porażeniem prądem. Nożyce elektryczne są jednak strzałem w dziesiątkę, jeśli na Twój żywopłot składają się krzewy o małych listkach, na przykład bukszpan lub berberys. Jego zaletą jest też niewielka waga, przez co łatwo się nim operuje, nawet na wysokim żywopłocie. 

Nożyce spalinowe – sprzęt do zadań specjalnych

Nożyce spalinowe sprawdzą się przede wszystkim do dużych i długich żywopłotów. Są wydajne, mają bardzo długi czas pracy. Dzięki temu, że są bezprzewodowe, możesz pracować nimi w każdym miejscu ogrodu bez konieczności szukania źródła prądu. Ich minusem jest jednak to, że są bardzo ciężkie, co wyklucza możliwość pracy nimi przez kilka godzin, a do tego zużywają one paliwo, przez co emitują spaliny. Jest to niekorzystne zarówno dla środowiska, jak i Twojego zdrowia, a poza tym praca w nieprzyjemnym zapachu spalin staje się męką. Spalinowe nożyce do żywopłotu są również trudne w obsłudze, dlatego zaleca się ich stosowanie głównie przez osoby do tego przeszkolone. W domowych warunkach mogą okazać się inwestycją na wyrost. 

Nożyce akumulatorowe – najbardziej uniwersalne rozwiązanie do dużego żywopłotu

Dużo lepszym rozwiązaniem do cięcia dużego żywopłotu są nożyce akumulatorowe. Są zasilane, jak sama nazwa wskazuje, przez akumulator, dzięki czemu są bezprzewodowe i nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji. Tak jak nożyce elektryczne, są one lekkie, łatwe w użyciu, jednak żaden kabel nie będzie ograniczał Twojej swobody ruchu i w porównaniu do nożyc ręcznych znacznie przyspieszają pracę. Czas ich działania zależy od pojemności akumulatora, a on – od ceny nożyc. Jest to jednak inwestycja na lata, więc nie warto oszczędzać na takim sprzęcie. 

>> Zobacz też: Kalendarz cięcia krzewów ozdobnych. Sprawdź, kiedy najlepiej przycinać

Nożyce do żywopłotu są niezbędne, jeśli zamierzasz wybrać tę formę ogrodzenia działki lub części ogrodu. Przy ich wyborze kieruj się swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Dobierz rodzaj nożyc do wielkości Twojej działki, żywopłotu oraz możliwości fizycznych tak, by bez problemu móc dbać o swój żywopłot. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto inwestować w markowe narzędzia ogrodowe? Analiza jakości
Czy warto inwestować w markowe narzędzia ogrodowe? Analiza jakości
Czy zastanawiałeś się jednak kiedyś nad jakością produktów, z których korzystasz? Na rynku spotkać można zarówno tanie narzędzia ogrodowe, jak i produkty renomowanych marek. Czy w tym wypadku warto zapłacić więcej?
Dlaczego warto zainwestować w robota koszącego w przypadku posiadania dużego ogrodu?
Dlaczego warto zainwestować w robota koszącego w przypadku posiadania dużego ogrodu?
Wraz z postępem technologii, roboty koszące stają się coraz bardziej zaawansowane i skuteczne, umożliwiając właścicielom ogrodów zaoszczędzenie czasu, energii i wysiłku.
Jak wybrać kosiarkę do ogrodu? Wykorzystaj rankingi produktów!
Jak wybrać kosiarkę do ogrodu? Wykorzystaj rankingi produktów!
Która kosiarka lepiej się sprawdzi wśród ogrodowej przestrzeni? Aby ułatwić sobie wybór, skorzystaj z rankingów kosiarek!
Ostatnie wpisy