Narzędzia i akcesoria

Drewutnia ogrodowa z szafką. Gotowa czy własna?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Annie Spratt/unsplash.com

Drewutnie najczęściej wykonuje się z drzewa (popularne jest stosowanie sosnowego), impregnowanego ciśnieniowo. To może nastręczać wielu osobom kłopotów. Czy zatem chcesz postawić na własną czy może już gotową drewutnię?

Drewutnia gotowa ze sklepu

Jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Nie ma się co oszukiwać, wersja gotowa ma wiele zalet. Po pierwsze zakładamy, że została wykonana przez fachowców, co zostaje także potwierdzone przy zakupie. Jeżeli przedmiot zacznie się niszczyć, mamy do dyspozycji rachunek i gwarancję, dzięki czemu można pójść do sklepu, prosząc o zwrot kosztów bądź nowy towar. Taka opcja jest bardzo bezpieczna i komfortowa, szczególnie dla tych, którzy nie są majsterkowiczami.

Inną kwestią jest, że kupujemy czyjś projekt, więc musimy dostosować własne oczekiwania do rzeczywistości. Choć pomysłowych modeli drewutni jest wiele, każda będzie inna od naszej wyśnionej. Warto zatem zastanowić się, czy dostępne na rynku przedmioty odpowiadają nie tylko naszej wizji, ale także możliwościom przestrzennym ogrodu.

Cena drewutni z szafką to niemała kwota. W sklepie Leroy Merlin możliwa do zakupu jest tylko jedna wersja drewutni z szafą o wymiarach: 265×120×194 centymetrów. Choć wygląda znakomicie i dostaniemy w sklepie gwarancję na pewien czas, to kwota wynosi niemal 2200 złotych. Wbrew pozorom jest to dość przystępna cena. Średnia suma za drewutnię oscyluje właśnie w okolicach dwóch i pół tysiąca złotych. Te mniejsze można jednak znaleźć w cenie do tysiąca złotych.

Drewutnia własna – bohater w swoim ogrodzie

Inną możliwością jest oczywiście zaplanowanie własnej budowy. Jest to co prawda spore wyzwanie, ale dla osób, które lubią majsterkować będzie to fantastyczna zabawa. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że niektóre rzeczy i tak będzie trzeba zakupić. Istotne pytania, jakie trzeba sobie zadać, brzmią:

  • Jaki masz dostęp do materiałów (w tym przypadku drewna)?
  • Czy zakupione drewno będzie konserwowane?
  • Czy doliczyć koszty robocizny (dla wykonawcy)?
  • Czy chcesz sam zrobić drzwiczki czy może kupisz już gotowe?

Zależnie od wielkości planowanej drewutni cena tej zrobionej samodzielnie może zaczynać się od 1500 złotych. Nie mamy jednak żadnej gwarancji na wypadek uszkodzeń. Ponadto należy uwzględnić inflację – ceny drewna poszły zdecydowanie do góry, dlatego postawienie drewutni może ostatecznie wiązać się z ceną około dwóch tysięcy złotych.

Czy warto zamówić projekt własny?

Ostatnią opcją jest możliwość zamówienia projektu własnego u konkretnego wykonawcy. Z jednej strony daje nam to gwarancję, z drugiej uzyskujemy wygląd i kształt, którego potrzebujemy. Niemniej znów istotna jest kwestia ceny, która przy dwucyfrowej inflacji nie napawa optymizmem i raczej poniżej wspomnianych dwóch tysięcy nie zejdzie.

Gdyby zatem podsumować, to w czasie wysokiej inflacji lepszą opcją będzie zakup gotowej drewutni. Jednak jeżeli sytuacja na rynku się ustabilizuje, a my znamy się na drewnianym budownictwie, własny projekt to spore zaoszczędzenie gotówki.

Zdj. główne: Annie Spratt/unsplash.com

Zawodowo związana z pisaniem oraz realizacją reportaży telewizyjnych i radiowych. Jej pasją jest uprawa roślin, ma ich w domowej przestrzeni wiele. Praca w ogrodzie relaksuje ją i sprawia, że odpoczywa od wszystkich obowiązków. Nic nie sprawia jej więcej radości, niż odpoczynek w swoich ukochanych wnętrzach, które sama zaaranżowała.
Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Frezy diamentowe wieloostrzowe – idealne narzędzie dla Twojego warsztatu

Frezy diamentowe wieloostrzowe - wszechstronne narzędzie dla perfekcyjnych rezultatów w Twoim warsztacie. Wypróbuj je już dziś i przekonaj się o ich niezastąpioności.
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego od zaufanego dostawcy

Przed wynajmem warto zapoznać się z ofertą i zasięgnąć opinii od innych klientów, którzy już korzystali z usług danej wypożyczalni, gdyż jest to cenne źródło wiedzy i pozwoli uniknąć rozczarowania.
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Jakie są najczęstsze usterki kosiarek spalinowych i jak je naprawić?

Żadna kosiarka spalinowa nie jest urządzeniem niezniszczalnym. Po latach eksploatacji zawsze może dojść w niej do mniejszej lub większej usterki. Sprawdź, jakie są najczęstsze z nich!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *