Marzec jest miesiącem, który otwiera sezon ogrodniczy. Jest to odpowiednia pora na przeprowadzenie wielu prac ogrodowych. Jakie prace ogrodowe można przeprowadzić w marcu?
Marcowe prace ogrodowe warto rozpocząć od uporządkowania ogrodu po zimie. Należy ocenić stan drzew oraz wygląd krzewów – czy mróz ich nie uszkodził.
Należy usunąć z trawnika niezgrabione, zgniłe liście. Pozostawianie ich może doprowadzić do powstania groźnych chorób grzybowych.
Zbadanie odczynu gleby jest bardzo ważne do prawidłowego wzrostu roślin. O tym, jak zbadać glebę pisałam w artykule „Ziemia zasadowa czy kwaśna? Jak sprawdzić odczyn gleby?”.
Wiosenne cięcie krzewów i drzew jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który wpływa na obfitość kwitnienia i owocowania. Najpierw powinny zostać usunięte suche, martwe, nadłamane konary. Następnym krokiem jest podcinanie zdrowych gałęzi – należy je ciąć po skosie tuż za oczkiem. Do cięcia grubych gałęzi najlepiej używać piły. Większe rany należy zabezpieczyć odpowiednimi preparatami.
Gdy ziemia będzie zamarznięta, to można sadzić już pierwsze drzewa i krzewy z tzw. gołym korzeniem i w pojemnikach. Wybierając gatunki do ogrodu, warto zwrócić uwagę na warunki glebowe i stanowisko. Rośliny należy sadzić w znacznej odległości od siebie, aby nie konkurowały ze sobą o wodę i składniki mineralne. Po posadzeniu muszą być obficie podlewane.
W marcu można wysiewać do pojemników kwiaty sezonowe np. aksamitkę, groszek pachnący i nagietek. Jeśli rośliny zostały wysiane w lutym, to należy je przepikować do większego pojemnika.
Początek wiosny jest świetnym okresem na rozmrożenie roślin przez podział. Należy podzielić te byliny, które uległy zbytniemu zagęszczeniu.
W marcu należy sprawdzić stan przechowywanych cebulek kwiatowych np. dalii, mieczyków, tulipanów. Jeśli cebulka jest chora i uschnięta, to należy ją wyrzucić.
W marcu należy wyrównać grządki w warzywniaku. Następnie przeprowadzić pierwsze nawożenie kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. Do gruntu można wysiać wczesne odmiany:
W marcu warto również przygotować w domu rozsady warzyw:
Rozsady domowe przesadzane są do gruntu po 15 maja.
Pielęgnacja trawnika po zimie jest zależna tylko od pogody. Do pracy należy przystąpić, gdy trawie nie zagrażają już wiosenne przymrozki, a gleba jest zamarznięta.
Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne trawnika w kilku krokach:
Aby cieszyć się pięknem kostki brukowej, to wczesną wiosną należy usunąć zabrudzenia i rośliny z jej powierzchni. Można to zrobić za pomocą naturalnych środków i myjki ciśnieniowej. Jeśli wiosenne czyszczenie będzie przeprowadzone dokładnie, to dbanie o kostkę będzie dużo łatwiejsze.
Rośliny balkonowe zimujące w domu należy przyciąć i przesadzić do większych pojemników i rozpocząć regularne podlewanie z nawożeniem.
Marzec jest miesiącem, w którym należy przesadzać rośliny doniczkowe. Jeśli doniczki są zbyt małe, to należy przesadzić rośliny do większych pojemników. Od marca należy również rozpocząć nawożenie domowych roślin doniczkowych.
Pierwszym krokiem w pielęgnacji traw ozdobnych jest usuwanie okryć zimowych – warto obserwować pogodę, aby rośliny nie przymarzły i nie zostały poparzone przez silne promienie słoneczne. Jeśli po zimie są uszkodzone źdźbła, to należy je przyciąć.
Najlepszym terminem na czyszczenie oczka wodnego jest marzec – temp. powietrza musi przekraczać 12°C. Czyszczenie powinniśmy rozpocząć od usunięcia liści, glonów i obumarłych roślin. Nagromadzony na dnie muł należy usunąć za pomocą specjalnego odkurzacza. Warto również sprawdzić dno oraz inne elementy oczka wodnego – może jakieś elementy będą wymagały naprawy lub wymiany na nowe.