Kret w ogrodzie! Jak się go pozbyć?

Kret w ogrodzie! Jak się go pozbyć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kret, choć jest pożytecznym stworzeniem, bo pomaga pozbyć się owadów, to widok kopców na wypielęgnowanym trawniku jest nieprzyjemny. W jaki sposób można pozbyć się skutecznie kreta z ogrodu? 

Kret zwierzę pod ochroną

Kret jest zwierzęciem chronionym na mocy rozporządzenie Ministra Środowiska z dn. 7 października 2014 roku. Ochrona nie dotyczy:

  • prywatnych ogrodów i działek,
  • szkółek leśnych,
  • trawiastych lotnisk,
  • ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych,
  • obiektów sportowych.

Mechaniczne sposoby na pozbycie się kreta

Podziemne zapory

Krety kopią głęboko, dlatego klasyczne ogrodzenie ich nie zatrzyma. Podziemne zapory mogą powstrzymać kreta przed zniszczeniem trawnika. Blokady muszą być zakopane głęboko, aby były skuteczne. Siatki na krety stanowią dobrą zaporę przeciwko temu zwierzęciu.

Irytujący dźwięk

Jednym z ekologicznych sposobów na kreta jest hałas. Ssaki te są bardzo wrażliwe na głośne dźwięki. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest ultradźwiękowy i wibracyjny odstraszacz na krety. Urządzenie to emituje co jakiś czas dźwięk i wibracje, które odstraszają krety. Aby rozwiązanie to było skuteczne, należy umieścić kilka takich urządzeń w ogrodzie.

Elektroniczny odstraszacz kretów najczęściej zasilany jest bateriami, które szybko się wyczerpują. Ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem jest, solarny odstraszacz kretów.  Aby urządzenie było skuteczne, to musi być dobrej jakości.

Odstraszacze elektryczne 

Wielu ogrodników poleca odstraszacze elektroakustyczne, które emitują niesłyszalne dla człowieka i irytujące dla kreta dźwięki. Zasięg tego urządzenia to 600 m. Najlepiej jest wbić je w ziemię w pobliżu krecich kopców.

Pułapka na kreta

W sprzedaży dostępne są różne pułapki na krety, które należy wkopać w aktywny tunel. Większość pułapek to zatrzaskowe modele, które od razu zabijają kreta.

kret w ogrodzie
Photo by Ralf Siebeck from Pixabay.com

Domowe sposoby na kreta

Lepszy drenaż gleby

Większość kretów żeruje tylko w wilgotnej glebie – w takiej występuje więcej owadów, które są podstawą ich bytowania. Zwiększenie drenażu w ogrodzie i zmniejszenie wilgotności gleby spowoduje mniejszą ilość tych zwierząt.

Futro i odchody innych zwierząt

Umieszczenie futra i odchodów kota lub psa w krecim tunelu jest znanym i sprawdzonym  sposobem na pozbycie się kreta z ogrodu.

Rośliny odstraszające krety

Rośliny warto posadzić w pobliżu krecich kopców. Sadzenie roślin jest bardzo estetycznym sposobem na pozbycie się kretów z ogrodu. Zwierzęta te nie lubią zapachu:

  • rącznika pospolitego,
  • szachownicy cesarskiej,
  • narcyzów,
  • aksamitki.

Rybi zapach

Krety nie znoszą zapachu ryby. Dlatego dobrym sposobem jest umieszczenie resztek ryby w krecim tunelu.

Gnojówka z czarnego bzu i gałązek żywotnika

Do sporządzenia gnojówki potrzebne jest kilogram świeżych kwiatów, liści, gałązek czarnego bzu i gałązek żywotnika. Należy to wszystko zalać 10 l wody i pozostawić na 4-5 dni. Raz dziennie powinniśmy przemieszać roztwór. Po upływie zalecanego czasu można wlać roztwór do krecich tuneli.

Czosnek

W krecich tunelach warto pozostawić kilkanaście obranych ząbków czosnku.

Pułapka ze słoika

W każdym krecim kopcu należy zasypać do góry dnem słoik o pojemności 1,5 do 2 l. Taką pułapkę trzeba sprawdzać co 10-12 h. Złapanego kreta należy wypuścić minimum 500 m od posesji.

Chemiczne pułapki na kreta

Chemiczne preparaty na krety mają postać:

  • żelu,
  • płynu,
  • granulatu.

Rozprowadzanie granulatu jest najłatwiejsze, lecz może być on zagrożeniem dla czworonożnych domowników. Żel lub płyn należy wlać do środka kopca, zachowując przy tym ostrożność – preparaty te zawierają szkodliwe substancje.

>> Zobacz też: Najprostszy sposób na kreta. Siatka przeciw kretom

Kulki na mole odstraszają krety

Krety nie lubią silnych zapachów, dlatego dobrym rozwiązaniem jest włożenie do tunelu kulek na mole lub suszonej lawendy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Elegancja i trwałość: wybieramy najlepsze płytki na taras i balkon
Elegancja i trwałość: wybieramy najlepsze płytki na taras i balkon
Współczesny taras i balkon to nie tylko dodatki do domu, ale przestrzenie, gdzie odpoczywamy, relaksujemy się i spędzamy czas z bliskimi.
Pokost lniany – sposób na impregnację drewna
Pokost lniany – sposób na impregnację drewna
Pokost lniany to jeden z najstarszych i sprawdzonych impregnatów. Jest środkiem ekologicznym. W jaki sposób go używać, aby był skuteczny?
Na jakie parametry poszycia dachu zwrócić uwagę?
Na jakie parametry poszycia dachu zwrócić uwagę?
Podczas budowy nowego domu trzeba wieloaspektowo przemyśleć liczne kwestie i dokonać wielu wyborów. Jednym z kluczowych aspektów jest wybór odpowiedniego poszycia dachu. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?
Ostatnie wpisy