Co warto wiedzieć o uprawie komarzycy?

Co warto wiedzieć o uprawie komarzycy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Do domu czy na balkon? Obfite podlewanie czy skąpe? Zwarta budowa czy zwisające pędy? Czas na rozprawienie się z uprawą jednej z najpopularniejszej roślin, czyli komarzycy. W jednym miejscu zebraliśmy najważniejsze informacje na jej temat. Poznaj je!

Komarzyca – co to za roślina?

Rośliny zwykle mają kilka nazw i tak samo jest w tym przypadku. Komarzyca jest określana również mianem komarnicy, kadzidełka i pokrzelicy, a jej oficjalna nazwa to Plectranthus glabratur (plektrantus koleusowaty). Pochodzi z tropików i należy do rodziny jasnotowatych. 

Jej grube pędy początkowo rosną pionowo, a gdy osiągną określoną wysokość, zaczynają luźno zwisać, tworząc gęste, piękne kaskady. Mogą mieć nawet ponad 150 centymetrów długości. Pędy te są brązowe, owłosione, z delikatnym meszkiem, podobnie jak liście, choć te przybierają zazwyczaj barwę zieloną z białymi brzegami. Kwiaty zaś są bardzo drobne i niepozorne, głównie białe, jasnofioletowe lub kremowe.

Gdzie można uprawiać komarzycę – w domu czy na zewnątrz?

Komarzyca jest uniwersalną rośliną. Możesz bez przeszkód uprawiać ją w swoim domu – najlepiej na parapecie skierowanym na południe lub zachód – ale też na balkonie, tarasie, a nawet w ogrodzie. Rośnie w donicy, skrzyni oraz bezpośrednio w gruncie (donice i skrzynki dobrze jest powiesić wysoko, by cieszyć się zwisającą komarzycą). 

Pamiętaj, że roślina ta mocno się ona rozrasta (łącznie z systemem korzeniowym), więc potrzebuje sporo miejsca. Nie ma zaś problemu z jej podcinaniem – taki zabieg jej nie zaszkodzi, a wręcz spowoduje jeszcze mocniejsze jej zagęszczenie się.

Co ciekawe, komarzyca doskonale sprawdza się przy strefie wypoczynkowej na balkonie, bo… jak sama nazwa wskazuje, doskonale odstrasza komary i ćmy, których nikt z nas oczywiście nie chce. A właściwie nie ona, tylko jej charakterystyczny zapach. Po więcej wskazówek zajrzyj na ogarnijogrod.pl.

Gleba, stanowisko, podlewanie – kilka słów o uprawie i pielęgnacji komarzycy

Uprawa komarzycy nie sprawia wielu trudności. Najważniejsze zasady, których warto się trzymać to: nasłonecznione stanowisko (im mniej słońca, tym pędy będą mniej okazałe, a liście bledsze), próchnicza, żyzna ziemia (może być też tradycyjna ziemia kwiatowa z dodatkiem kompostu) i spodnią warstwą drenażową, stale umiarkowanie wilgotne podłoże (nie służy jej ani przelanie, ani przesuszanie. Lepiej podlewać częściej a mniej obficie) i nawożenie roztworem o zwiększonej zawartości potasu (od wiosny do początku września).

Dobra wiadomość jest też taka, że jeśli odetniesz fragmenty pędów komarzycy, to możesz włożyć je od razu do ziemi lub do wody i w ten sposób uzyskać kolejne rośliny. To bardzo łatwe i bezproblemowe.

A Tobie komarzyca przypadła do gustu? Nie czekaj, tylko zacznij ją uprawiać! Wygląda naprawdę okazale! Powodzenia!

Fot.: Deeana Arts/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lato w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać w tym sezonie?
Lato w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać w tym sezonie?
Już lato! Zobacz jakie prace powinieneś wykonać w sezonie letnim, by Twój ogród zachwycał!
Krzewy ozdobne na pniu. Najciekawsze odmiany
Krzewy ozdobne na pniu. Najciekawsze odmiany
Krzewy ozdobne na pniu są miniaturowymi formami roślin, które możemy uprawiać w małych ogrodach, a nawet balkonach. Ich wymagania nie są wygórowane. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych odmian.
Malowanie dachów Podlaskie i Lubelskie – usługi Grupy Biotop na wschodzie Polski
Malowanie dachów Podlaskie i Lubelskie – usługi Grupy Biotop na wschodzie Polski
Dach z czasem traci na swojej estetyce. Staje się coraz bardziej zabrudzony, na niektórych dachówkach uwidaczniają się uszkodzenia, a niekiedy trzeba je wymienić w całości. Im więcej takich defektów, tym większe ryzyko, że cały dach trzeba będzie wymienić. Można tego jednak uniknąć korzystając z oferty profesjonalnego malowania i mycia dachów.
Ostatnie wpisy