Piwniczka ogrodowa. Zobacz, jak postawić własną ziemiankę

Piwniczka ogrodowa. Zobacz, jak postawić własną ziemiankę
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, jak postawić ziemiankę? Jakie miejsce w ogrodzie będzie najlepsze? Co jest potrzebne do budowy ziemianki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Ziemianka zapewnia doskonałe warunki do przechowywania żywności i przetworów. Przy odpowiednio postawionej konstrukcji w jej wnętrzu temperatura będzie oscylować w granicach 3–8 stopni Celsjusza w ciągu całego roku. Zobacz, jak samodzielnie zbudować piwniczkę ogrodową, krok po kroku.

Budowa ziemianki krok po kroku

Najlepszym miejscem na budowę ziemianki będzie suchy i zacieniony teren, który nie podmaka w czasie opadów. W sąsiedztwie ziemianki nie powinny znajdować się drzewa, których korzenie mogłyby z czasem uszkodzić jej ściany. 

Po wybraniu odpowiedniego miejsca na piwniczkę ogrodową wykonujemy jej zarys. Następnie przystępujemy do wykopu.

Wykop pod ziemiankę

Wykop powinien być szerszy od piwniczki, a w miejscu ławy fundamentowej zejdźmy o 30 cm głębiej. Ściany ziemianki trzeba będzie zabezpieczyć przed osuwaniem się gruntu – najlepiej zrobić to przy pomocy deskowania lub poprzez ukształtowany spadek. 

Fundament ziemianki

Aby wykonać fundament piwniczki, pod ławą fundamentową układamy chudy beton tak, aby uzyskać 10-centymentrową warstwę. Po zawiązaniu betonu ustawiamy deskowanie ławy fundamentowej, a następnie układamy beton klasy B15. Kiedy ta warstwa będzie gotowa, rozbieramy deskowanie, a przestrzeń do ławy wypełniamy piaskiem, zagęszczając go. 

Następnie na warstwie tworzącej podłogę układamy izolację, która będzie chronić piwniczkę przed wilgocią. W tym celu możemy użyć papy lub folii izolacyjnej.

Ściany ziemianki

Teraz czas na deskowanie ścian piwniczki. Ściany powinny mieć około 30 centymetrów, przy czym konieczne będzie wykonanie zbrojenia za pomocą metalowych prętów i siatki. Kiedy zbrojenie jest już ustabilizowane, wypełniamy deskowanie betonem B25. Kolejne warstwy zagęszczamy urządzeniem wibrującym. Pamiętajmy o pozostawieniu otworów wentylacyjnych oraz końcówek prętów zbrojeniowych, które potem połączymy za zbrojeniem stropu.

Schody w piwniczce ogrodowej

Kiedy beton stwardnieje, rozbieramy deskowanie, a następnie wykonujemy fundament i profil schodów z betonu klasy B20. Tworząc profil, odejmijmy grubość zaprawy oraz okładziny kamiennej, którą potem wykończymy schody. Możemy już na tym etapie wykonać kamienne półki po obu stronach schodów, które zapewnią nam dodatkową przestrzeń. Po związaniu się betonu czas na licowanie schodów przy pomocy kamienia łamanego, który układa się na zaprawie cementowej. 

Posadzka i strop

Posadzkę w przedsionku oraz głównej komorze piwniczki najlepiej wykonać z kamiennych kostek brukowych. Układamy je na 10-centymetrowej podsypce piaskowej. 

Aby wykonać strop, najpierw ustawiamy na posadzce rusztowanie. Tak jak ściany ziemianki strop wymaga zbrojenia. Bardzo istotne jest tutaj dokładne zagęszczenie betonowej mieszanki przy użyciu urządzenia wibrującego. 

Izolacja ścian i stropu

Po związaniu betonu możemy przejść do izolacji ścian i stropu. Izolacja ścian składa się z:

  • warstwy przeciwwilgociowej,
  • izolacji termicznej,
  • warstwy wyrównującej.

Izolacja stropu składa się z:

  • warstwy folii izolacyjnej,
  • termoizolacji,
  • warstwy przeciwwilgociowej,
  • ochrony izolacji (geowłókniny),
  • warstwy twardej folii kubełkowej,
  • drenażu,
  • agrowłókniny pokrytej końcową warstwą ziemi.

Następnie wykańczamy otwory wentylacyjne oraz urządzamy wnętrze piwniczki. Na ziemiance z powodzeniem możemy posadzić trawnik, rośliny ozdobne lub zioła.

Zdj. główne: Rome Dema/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kominek w domu — zalety
Kominek w domu — zalety
Zastanawiasz się nad montażem kominka w swoim domu? Poznaj, jakie są jego zalety.
Jak wybrać idealne mieszkanie na deweloperskim osiedlu? Poradnik dla przyszłych mieszkańców
Jak wybrać idealne mieszkanie na deweloperskim osiedlu? Poradnik dla przyszłych mieszkańców
Poradnik pomoże przyszłym osiedlowcom zrozumieć kluczowe czynniki, które powinny wpłynąć na ich decyzję o zakupie mieszkania na deweloperskim osiedlu.
Jak pielęgnować i konserwować lite drewno w twoim domu?
Jak pielęgnować i konserwować lite drewno w twoim domu?
Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować i konserwować lite drewno w twoim domu, aby przez lata zachowało swój naturalny urok i wytrzymałość.
Ostatnie wpisy